ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

سنگ خورشید

سنگ خورشید

این مجموعه از کریستال های راف (Raugh Crystals) و لوز (Loose) و کار گذاشته شده سان استون (Sunstone) که جوایزی را نیز به خود اختصاص داده، توسط شرکت داست دویل ماینینگ، پلاس ار (Dust Devil Mining Co, Pluse, Ore) تهیه شده است. در بالای تصویر، یک سان استون اوال کابوچون (Oval Cabochon) شیلر (Schiller) به وزن 15.95 قیراط مشاهده می کنید. آویز دست ساز 18 عیار و پلاتین دالان هارگریو (DalanHargreve) در بالا با یک استار برست کات (StarbarstCut) کاش کایت شیپ (Cushion-Kite-Shape)، تورنتو (Toronto) آویزهایی به وزن 18 قیراط و 22 قیراط در بالا به وزن 42.92 قیراط که به نام «وینگز آوفایر (Wings of Fire) (بالهای آتش) معروف است توسط هنرمند معروف گرگ فریزر (Grey Fraser) پرداخت شد.

لری وین Larry Winn استاد معروف سنگهای قیمتی، چمپین کالر (Champagne-Colored) زرد و روشن سنترال تری انگولار (Central Triangular) را به صورت بریلیانت تراش (Briliant) داد (به وزن 29.35 قیراط)

هر دو نوع سان استون (Sunstone) اورنجی – رد شیلر (Orabgey-Red Schiller) (به وزن 8.17 قیراط) و کان کیوفستد (Concare-Fallted) «مونتانا کات (Montana Cut)» (به وزن 29.35 قیراط) توسط جان فلد (JohnFeld) ساخته شدند.

نوع راف (Raugh) این سنگ در بخش پایین تر سمت راست، نمونه ای از مواد خام اولیه داست دویل ماین (Dust Devil Mine) است. افراد کمتری شانس و افتخار مقاله نویسی راجع سنگ را می یابند که فقط در ایالات متحده وجود دارد.

اما وجود فلداسپارترانسپرنت (Transparent) به همراه رسوبات معدنی مس فقط در ارگون (Oregon) دیده می شود. کریستالهای فلداسپار (Feldspar) معمولا در بازالتهای (Basalts) آتشفشان در سراسر دنیا وجود دارد اما کیفیت آنها برای استفاده در جواهرات قابل قبول نیست. آنچه که موجب شد سان استون های اورگونی (Oregonian Sunstone) کمیاب تر از سایر نقاط باشند آن است که اورگون تنها محلی است که مس به همراه جریانات مذاب آتشفشانی یافت می شود. زمانی که این مس به صورت ناخالصی های ریز پلاکت مانند به داخل کریستالهای فلدسپار نفوذ می کنند، اورگون سان استون تشکیل می شود.

تاریخچه و رومنس (Romance) سان استون فقط در دو ناحیه به فاصله 100 مایل در اورگون آوت بک (Outback) استخراج می شود. یکی از این نواحی، معدن پوندروسا (Ponderosa) است که در نواحی شمالی، جنوب شرقی اورگون به نام هارنی کانتری (Harney Country) واقع شده است. معدن داست دویل در مجاورت پلاش (Plush) در نواحی جنوب مرکزی اورگون به نام لیک کانتری (Lake Country) واقع شده است. هر دو این لایه های رسوبی در معرض خطر شکارچیان سنگهای قیمتی است. شکارچیانی که در صدد جستجوی سنگهای قیمتی پراکنده بر روی زمین هستند. اما با شروع به حفاری و کندوکار، سنگهای قیمتی خواهید یافت که حقیقتا ارزش تمامی زحمات مبذول شده را دارد. با مراجعه به منابع تاریخی در می یابید که این سنگهای قیمتیريال چندین قرن پیش توسط بومیان امریکایی استخراج شدند. در قرون گذشته برای استخراج و دستیابی به سان استون فقط کافی بود که کمی زمین را حفاری کنند و با انجام حفاری در مقیاس کوچک که از دهه 1990 به بعد با جدیت بیشتری به این عملیات پرداخته شد. اگر سان استون را نمی شناسید، چندان ناراحت نشوید، چون افراد بسیاری هستند که هیچ اطلاعاتی نسبت به سان استون ندارند.

بیشتر مردم فلدسپارها را تشخیص نمی دهند، زیرا سنگهای فلدسپار در برابر مواد اوپک نیمه شفاف (نور تراوا) هستند و یا شاید به دلیل پیچیدگی و تنوع فراوان در طبقه بندی فلدسپارها از نقطه نظر علم شناخت مواد معدنی باشد. زیرا درک و آموختن این طبقه بندی ها برای اغلب مردم بسیار دشوار و گیج کننده است. به طوری که به آسانی قادر به تشخیص آن نیستند که سنگها متعلق به کدام گروه از فلدسپارها هستند. به عنوان مثال مون استون (Moon Stones) و لابرادوریت (Labradorite) جزو معروف ترین فلدسپارها شناخته شده هستند.

اولی گوکلیز (Oligoclase) و لابرادوریت هر دو جزو پلاجیوکلیزها (Plagioclase) فلدسپار محسوب می شوند. اورتوکلیز (Orthoclase) یک نوع فلدسپار پتاسیم (Potassium) است. آمازونیت یکی دیگر از فلدسپارهای شناخته شده است که نوعی فلدسپار میکروکلاین (Microcline) و همچنین پتاسیم است.

سان استون از نوع فلدسپار لابرادوریت و اولی گوکلیز است. بعضی سان استون ها به دلیل دارا بودن ناخالصی های هماتیت (Hematite)، از خود آون ترواسنس بروز می دهند. همگان معتقدند که سان استون های اورگونی تنها موادی هستند که دارای پلاکتهای مس هستند و به همین دلیل دارای نوعی درخشش آتشین مانند آرین ترواسنس هستند که اصطلاحا به شیلر معروف است. در نظر گرفتن کلیه این طبقه بندی ها و توضیحات فوق بسیار گیج کننده خواهد بود. به خصوص که بیشتر فلدسپارهای لابرادوریت به دلیل کاربرد آنها در ساخت دیوار دفاتر ساختمان ها و پیشخوان آشپزخانه ها و نه به دلیل جواهر بودن معروف است.

کیفیت و ارزش

آنچه باعث ناامیدی و نگرانی کانی شناسان می شود، آن است که به تمام سنگ ا و موادی که از اورگون به دست می آید (چه آنهایی که دارای ناخالصی مس هستند و چه آنهایی که نیستند) راسان استون می نامند.

شفافیت و درجه تیرگی (سایه روشن) رنگ در سان استونها از اهمیت بسزایی برخوردار است، به ویژه اگر عاری از ناخالصی های تولید کننده شیلر باشد.

اگر مایل به خرید انواع براق و درخشان سان استون هستید (لازم به ذکر است که اسم این سنگ نیز از ویژگی براق بودن گرفته شده) باید انواع بهتری از سان استون ها را تهیه نمایید که در کل تمامی سطوح آن یکدست (یکنواخت) باشد. بعضی انواع شیلردار سان استون را ترجیح می دهند زیرا به هنگام تکان خوردن، درخشش خاصی دارند. گروهی دیگر انواع سان استون های دارای پلاکت های مس را دورادور سنگ هستید. یکی از مهمترین ویژگی های پر طرفدار دیگر، آنست که شیلر در مرکز و متضاد طرفین واقع شود. ارزش سان استون های اورگون به درجه تیرگی رنگ آن و آون ترواسنس (AventuresCenCe) بستگی دارد.

تنوع رنگ: تنوع رنگ در سان استون های اورگون از بیرنگ تا سبز کمرنگ و نارنجی و قرمز است. سان استون پوندروسا (Ponderosa) در انواعی از رنگ های بی نظیر قرمز پررنگ ریتره با فراوانی شیلر وجود دارند. سان استون های داست دریل بیشتر به رنگ های هلویی و سبز با درجه کمی از شیلر وجود دارند و نسبت به سنگ های پوندروسا از تنوع رنگی بیشتری برخور دارند.

هر دو گروه این سنگها تولید محلی / بومی بوده دارای پله اوکردایسم (Plechrosim) قوی هستند. این به معنای آن است که رنگ سنگ ها با توجه با توجه به منبع استخراج و تولید آنها متغیر است. به علاوه، شما شاهد طیف الوانی از رنگها در یک جهت هستید. به تمامی این ویژگی ها بیش از استفاده از سنگها توجه می شود. آنچه که بیش از پیش موجب پیچیدگی عمل کاتر می شود، این نکته مهم است که نمونه خام و تراش نخورده سان استون ها معمولا یا بیرنگ است و یا نزدیک به خارجی ترین لایه بیرنگ، یک لایه داخلی سبز و یک لایه مرکزی قرمز وجود دارد.

زیبایی تحسین برانگیز و خیره کننده سان استون:

سان استون جزو معدود سنگهای قیمتی است که فقط تراش داده و پرداخت می شود. به هنگام کار یا این سنگ هیچ نیازی به عملیات حرارتی، ایری دیشن (Irradiation)، روغن زدن، واکس زدن، براق نمودن برای دستیابی و ارائه جلوه بهتری از سنگ، وجود ندارد.

قیمت سنگ خورشید:

بر اساس گاید (TheGuide) (راهنمای مربوط به این سنگها) قیمت سان استون با کیفیت خوب حدود 150 الی 300 دلار برای هر قیراط است که البته برای سان استون های با کیفیت فوق العاده در هر اندازه این مبلغ تا 1000 دلار برای هر قیراط نیز افزایش می یابد.. سان استون هایی که به رنگ زرد کمرنگ یافت می شوند، نامرغوبترین انواع این سنگ و سان استون هایی که به رنگ سبز و قرمز تیره و یا حدودا قیمتی معادل 75% انواع تراش هستند. بیشتر این سنگها توسط هنرمندان حکاکی و کنده کاری می شوند و ارزشی دو برابر پیدا می کنند.

نحوه مراقبت سنگ خورشید:

سان استون ها اگر چه از جدول مقیاس سختی موس در رده 6.5 الی 7 قرار دارد، اما نسبتا مقاوم است، نسبت به بسیاری از سنگهای دیگر نرمتر بوده و باید مراقبت ویژه ای در نگهداری آنان اعمال می شود.

در مورد این سنگها مراقبتهای آلتراسونیک (Ultrasonic) توصیه می شود و باید آنان از تماس و برخورد با سایر سنگهای قیمتی و جواهرات حفظ کرد. توصیه می شود که ملایم ترین فرآیندهای مراقبت و نگهداری در مورد آنان اعمال شود.

چاپ

همه چیز درباره الماس

الماس ( Diamond ) چیست ؟

الماس یکی از سخت ترین عناصری است که از کربن خالص تشکیل شده و تحت تاثیر فشار و حرارت بسیار زیاد، متبلور می شود. در طبیعت، چنین محیط هایی فقط در عمق ۱۵۰ یا ۲۰۰ کیلومتری از سطح زمین یافت می شوند. فعالیت های آتشفشانی، الماس های ممزوج با سنگ های بزرگ و کوچک را به بالای صخره ها هدایت می کند که اصطلاحا به این فرآیند،" کیمبرلیت و لمپروئیت" می گویند و در نتیجه امکان استخراج الماس میسر می شود.

همه چیز درباره الماس

چاپ

مروارید؛ اشک چشم فرشتگان

سنگ مروارید؛ اشک چشم فرشتگان

سنگ مروارید اشک چشم فرشتگان

از دیرباز درخشش اسرار آمیز و جاودانه مرواردیدها انسان‌ها را شیفته و مفتون خود نموده است. مروارید از قدیم الایام سمبل عشق، شادی و خوش شانسی بود و معجزه شگفت انگیز طبیعت لقب گرفته است. لغت مروارید در زبان یونان باستان به معنای «خلوص کامل» است و در زبان رومی‌ها «شیرینی و مایه لذت و آرامش» معنا می‌دهد.

چاپ

رنگ و سنگ ماه تولد

راهنمای سنگهای ماه تولید

سنگ ماه تولد

رنگ: قرمز تیره - سنگ: گارنت

(12 دی تا 12 بهمن)

اگر چه ممکن است همه مردم سنگهای ماه تولید خود را نشناسند اما بسیاری از آنها از فرهنگ شفاهی و سنتی سنگهای ماه تولد خود لذت می‌بردند. در واقع آنها بر این باورند که آویخن سنگ ماه تولیدشان شانس می‌آورد و آنان را از قضا و بلا حفظ می‌کند. اگر به تمدن اولیه حدود 1400 سال پیش از میلاد و دوره آسیرینها باز گردیم متوجه می‌شویم که آنان از سنگهای قیمتی کمیاب و زیبایی که خاصیت جادویی داشتند استفاده می‌کردند. آنان معتقد بودند که بعضی از مواد کانی دارای نیرویی ماورایی هستند و از ارزش خاصی بر خوردارند. به عنوان مثال آمتیست مانع شور و شعف می‌شود. بر اساس روایت قدیمیان هر سنگی سمبل یکی از ماههای دوازده گانه سال بوده و رنگ مخصوصی دارد آنان معتقد بودند که رنگ سنگها منشاء قدرت آنهاست.

چاپ