ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

سنگ زمرد

زمرد، بهاری جاودانه

Emerald-ston

 

باستانیان سنگ زمرد را به خاطر رنگ سبز بهاری اش، جواهر "عشق و تولد دوباره" نام نهاده اند. این باور زیبا با سابقه ای به قدمت 4000 سال به وسیله فرهنگهای مختلف دنیا حفظ شده است. زمرد بر هش و قلب تاثیر سریعی می گذارد. بر اساس افسانه ای به صاحبش فصاحت را هدیه می کند.کلئوپاترا به زمردهایش بیش از همه جواهراتش ارز می داد. او مرواریدهایش را در شراب می ریخت تا نصیب همسرش (مارک آنتونی) شود ولی با زمردهایش این کار رو نمی کرد. معادن باستانی کلئوپاترا که مدتها معمای روی زمین بودند صد سال پیش نزدیک دریای سرخ دوباره کشف شدند. ابزارهای باقیمانده در آن مربوط به 1650 سال قبل از میلاد بود. آن معادن هزاران سال قبل تخلیه شده بودند لذا زمرد مرغوبی یافت نشد. مومیائی های مصر معمولا همراه با یک قطعه زمرد در گردنشان دفن می شدند; به نشانه سبزی و تازه ماندن. رنگ سبز احترام داشت و علامت "جوانی ماندگار" بود.

رومیان نیز زمرد را دوست داشتند. پلینی طبیعیدان قدمی می گوید: (هیچ چیزی سبزتر از سبزی زمرد وجود ندارد). او همچنین می گوید: زمرد تنها جواهری است که چشم را مدتها می نوازد بدون آنکه آن را خسته کند. او می گوید وقتی که به زمرد نگاه می کند چشمهایش به استراحت می رسند. امپراطور نرون هنگام نگاه به گلادیاتورها عینکی آفتابی از جنس زمرد به چشم می زد. افسانه ای می گوید که شیطان موقع آفرینش زمرد تاجش را گم کرد. زمرد همان کوزه ای است که ملکه صبا برای نیکودموس فرستاد. و حضرت مسیح (ع) کوزه را در شام آخر به کار برد.

مغولان هند از جمله شاه جهان بناکننده تاج محل، زمرد را دوست داشتند. آن را شئ مقدسی می پنداشتند و از آن به عنوان طلسم استفاده می برند. امروز از این سنگ های مقدس مغولان در موزها دیده می شود. زمرد سنگ متولدین ماه می (10 اردیبهشت تا 11 خرداد) است. ماه خیال انگیز بهار و همچنین جواهر یادبود بیستمین سالگرد ازدواج و علامت عشق کامل و پایدار.

زمرد، باغی سبزتر از سبز

 دلیل اهمیت والای زمرد چیست؟ امروزه دانشمندان به ما می گویند که چشم انسان بیش از هر نوری در مقابل نور سبز حساس است. شاید به همین دلیل است که نور سبز اینقدر برای چشم آرامش بخش و کامل کننده دیگر رنگهاست. به زیبایی یک باغ فکر کنید. بهار را در دل زمرد می بینیم. در فرانسه به آن (Jardin) باغ گفته می شود چون دارای شاخ و برگ است. ناخالصی های زمرد مثل اثر انگشت هر انسان به هر قطعه آن هویت بیگانه ای می دهد. کمیابی مطلق زمرد شفاف باعث می شود تا زمرد از الماس با ارزش تر می شود.

زمرد نوعی بریل رنگی است یک کانی که خالص آن بیرنگ است. ولی رنگ سبز زمرد لز وجود فلز کرم در آن نمایان می شود. کرم یک عنصر کمیاب است که در زمرد سبزی و در یاقوت سرخی آتشین ایجاد می کند. بلوز زمرد مدتها قبل از تاریخ بشر در سنگ های دگرگونی پدید آمده که همین موجب کوچکی سنگ های زمرد می شود. به همین دلیل انداره های زمردهای بزرگ بسیار کمیاب اند. بریل ها متنوعند: سبز جمنی، زمرد آبی، مات، آکوآمارین، صورتی، مورگانیت، زرد طلایی، هلیودور و آبی تیره، یاقوت کبود.

گنج های اینکاها و آزاتک ها

زمردهای باستانی از معادن مصر و جایی که اکنون سرزمین افغانستان نام دارد به دست می آمدند. اما اسپانیایی ها با ورود به آمریکای جنوبی و دیدن زمردهای بهتر و بزرگتر از آنچه که تا آن زمان دیده بودند درجا میخکوب شدند. اسپانیایی ها سالها وقت صرف کردند تا معادن زمرد اینکاها را پیدا کنند. تا سرانجام آن را در محلی که امروز کلمبیا نام دارد یافتند. معادن چیور، موزوو و کاسکووز غنی ترین ذخائر جهان بودند که هنوز هم منبع بهترین سنگ های زمرد به حساب می آیند.

هرناندو کورتز در زمان غرق شدن کشتی خود، زمردهای تراش خورده آزتک ها به شکل ماهی و گل و همچنین قطعه ای به شکل رنگ و سنگ زمردی به بزرگی کف دست انسان را به همراه داشته است. ولی بسیاری از آنها برای همیشه گم شده اند. اینکاها الهه ای از زمرد داشته اند زمردی به بزرگی تخم شتر مرغ. آنها به هنگام نیایش بچه هایش را که قطعات کوچکتر زمرد بوده اند فدیه می دادند. صیادان گنج موفق به جستجوی کشتی شکسته اسپانیایی شدند که با گنجی اعلا پاداش داده شدند همان زمردهایی که مدتها قبل توسط فاتحین گم شده بود.

در مقایشه با گذشته اکنون زمردها فراوان تر هستند. امروزه زمردهای کلمبیا بسیار آسان به دست می آیند. آنها به خاطر رنگ سبز روشن که طراوت علفهای باران زده می مانند، مورد توجه هستند. رنگ آنها آنقدر شفاف است که با وجود ناخالصی های درون آن ها همچنان دلپذیر است.

پیشگامان کشف زمرد این روزها خوشحال ترند چون معدن دیگری در زامبیا یافته شده و مقدار عرضه آن افزایش داده است. زمرد زامبیا بخش مهمی از بازار را تسخیر کرده چون رنگ آن غنی تر است و ناخالصی های کمتری در خود دارد و در آن ته رنگ آبی دیده می شود. انواع مرغوب آن که به رنگ سبز زلال است، بالاترین رتبه را در بازار دارد.

در حال حاضر برزیل زمردی تولید می کند که به خوبی با همسایه اش قابل رقابت است. از معدن "نووا ارا" نوعی زمرد مرغوب استخراج می شود که بازار زمرد برزیل را تحت تاثیر قرار داده است.

معدن مشهور "سندوانا" در زیمبابوه به عنوان تولید کننده زمرد مرغوب در اندازه کوچک معروف است. دیگر تولیدکنندگان زمرد عبارتند از: پاکستان، افغانستان، ماداگاسکار و روسیه. زمردهای درجی پور هندوستان و سایر کشورهایی که دارای امکانات تراش باشند، تراش داده می شود. زمرد به سبب تردی خاص آن یکی از دشوارترین سنگ های جواهر برای تراش است. هر تغییر کوچکی در اندازه تراش آن ممکن است موجب تفاوت زیادی در ارزش آن شود.

در انتخاب زمرد مهم ترین عامل رنگ است. هرچه سبزی رنگ آن شفاف تر باشد با ارزش تر است و قطعه جواهر بسیار مرغوبی را به دست می دهد. رکه های درون کریستال زمرد امر پذیرفته شده ای است و از ارزش آن کم نمی کند، در حالی که در دیگر سنگ های قیمتی ناپسند جلوه می کند در هر حال باید مواظب باشید که موقع برش سنگ رگه های موجود آنقدر زیاد و عمیق نباشد که با کمترین ضربه سنگ از هم پاشیده شود. ترک ها و نقائصی که در زمرد وجود دارد با روغن مخصوصی ترمیم می شود تا تحمل فشار به سنگ را به حداکثر برساند. باید از پاک کردن زمرد با مواد صابونی و داخل دستگاه اولتراسونیک خوداری نمایید. چون شکاف ها را ظاهر ساخته و ضربه پذیری را تشدید می کند. اگرچه بسیاری از مردم، کلمبیا را معدن اصلی زمرد می دانند ولی تولیدات این کشور تماما مرغوب نیست. اصولا جواهرات مرغوب خیلی کمیابند و معادن آن در زامبیا، برزیل، زیمباوه، پاکستان، روسه و ممالک دیگر است.

تراش زمرد

زمرد، بیشتر اوقات سه نوع تراش دارد که به عنوان تراش زمردی معروف شده است. اندازه های کوچک آن را در اشکال بیضی، اشک و مارکیز دیده می شود.

زمردهای تیره رنگ که به شکل گنبدی "Cabochon" تراش داده شوند تماشایی اند و اینگونه به نظر می آیند که گوئی قرنها در زیر آب و ته اقیانوس ها خوابیده اند و حالا به بازار یا حراجی ها برگشته و صدها هزار دلار قیمت برای خود آفریده اند. در نظر داشته باشید که زمرد جواهر مقاومی است با سختی 7/8 تا 8. در حال حاضر زمردهایی با ناخالصی زیاد را باید با مراقبت و به دور از ضربه نگهداری کرد. با کمی مواظبت زمردهای شما هزاران سال در دست نسل های بعد خواهند ماند.

پایان قسمت اول

برچسب ها: سنگ زمرد

چاپ

You have no rights to post comments