ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

سنگ مروارید

راهنمای ویژه درباره مروارید

سنگ-مروارید

مروارید مظهر عشق و ازدواج

اشتیاق و علاقه وافر مشتریان به خریداری جواهرات مروارید سنتی دیرینه است که سابقه آن به قرن‌ها پیش باز می‌گردد. طبق افسانه‌های کهن کلئوپاترا Cleopatra مرواریدی را در جام انداخت و به مارک انتونی Marc Anthony چنین وانمود کرد که آن جواهر ارزشمند را بلعیده!

خانواده سلطنتی بریتانیا British از جمله ملکه الیزابت اول Queen Elizabeth 1 و هنری هشتم King Henry vll شیفته آن بودند که از مروارید برای آراستن گردن و لباس‌های خود استفاده نمایند.

 یونانیان Greeks قدیم بر این باورند که مروارید مظهر عشق و ازدواج است. قرن‌هاست که عروسان لباس عروسی خود را با مروارید می‌آرایند. در جامعه امروزی نیز مروارید و ازدواج جزء لاینفکی محسوب می‌شوند. طبق مطالعات به عمل آمده در سی پی آی پی سی، ۲۷ درصد مرواریدهای به فروش رسیده در ایالات متحده United States برای مراسم عروسی خریداری شده است. آمریکا دومین و بزرگ‌ترین بازار عروسی در زمینه فروش مروارید محسوب می‌شود. رده بندی مربوط به خریدهای تعطیلات است که ۴۲% کل آمار فروش را تشکیل می‌دهد. جواهرات مروارید مناسب‌ترین هدیه برای مراسم ازدواج است، البته چون مرواریدها اقلامی کلاسیک Classic محسوب می‌شوند مکمل مناسبی برای لباس‌های تجاری نیز هستند.

مروارید سنگ متولدین ماه جون June و هدیه‌ای سنتی برای گرامیداشت سومین و سی امین سالگرد ازدواج است. تداوم محبوبیت و شهرت مروارید طی قرون متمادی تعجب برانگیز نیست. به علاوه مروارید تنها سنگ قیمتی گران‌بهاست که در اطراف یک موجود زنده شکل می‌گیرد. نرم تنان به دلیل محافظت خود در برابر هرگونه اجسام نفوذی خارجی مانند سنگ و شن و موجودات طفیلی دیگر، اقدام به تولید مروارید می‌نمایند. جانداران روی این اجسام نفوذی را با صدف مروارید می‌پوشانند، این ماده جانشین بخشی از پوسته صدف است. امروزه این پروسه، دیگر به ندرت در طبیعت رخ می‌دهد. سیر نزولی کیفیت محیط زیست و ماهیگیری‌های تجاری صدمات جبران ناپذیری به بستر اویسترهای طبیعی جهان وارد نموده است. امروزه جواهر دوستان در میان مجموعه جواهرات دوستی به دنبال مرواریدهای طبیعی می‌گردند. درواقع تا قبل از پیشرفت و توسعه صنعت پرورش مرواریدهای تجاری، فقط افراد متمول توانایی خریداری این جواهرات طبیعی را دارا بودند. امروزه بیشتر مرواریدهای موجود در بازار، پرورشی هستند، فرآیندی که نتیجه نبوغ و ابتکار بشر در راستای فعالیت نرم تنان است. یک شل بید Bead Shell را به ماهرانه‌ترین روش در داخل اویستر Oyster. یا ماسل Mussel قرار می‌دهند که منجر به تولید مروارید می‌شود.

افراد غیرمتخصص تنها با به‌کارگیری اشعه ایکس قادر به تشخیص و بیان تفاوت‌های میان مرواریدهای پرورشی Culture pearls و طبیعی pearls Natural هستند. اگر چه کوکیچی میگی موتو Kokichi Mikimoto سلطان مروارید جهان، مخترع این فرآیند نبود اما به‌کارگیری بهترین روش‌های تولید مرواریدهای پرورشی مرهون زحمات بی‌شائبه وی در اوایل دهه ۱۹۹۰ است. البته طبیعت نقش بسزایی در پرورش و تولید مروارید اعمال می‌کند. در واقع هیچ‌گاه موفق به یافتن دو مروارید کاملاً شبیه به هم نخواهید شد. متخصصین زبده و ماهر برای دسته بندی مرواریدها در جهت ساخت جواهراتی همچون گردنبند یا گوشواره همواره درصدد یافتن شبیه‌ترین مرواریدها هستند. مرواریدهای شبیه به هم از ارزش بیشتری برخوردارند.

بیشتر نرم تنان مورد استفاده برای تولید مروارید از کشورهایی همچون چین China، ژاپن Japan و اقیانوس آرام جنوبی South Pacific مد نظرند. مرواریدهای فرش واتر. Freshwater محصول دریاها ایالات متحده است که در میان آن‌ها انواع متنوعی از مرواریدها یافت می‌شود که هر سلیقه‌ای را تأمین می‌کند. از آن جمله می‌توان آکویاس Akoyas سفید سنتی مناسب عروسان و مرواریدهای سیاه نفیس و چشمگیر تاهیتی Tahitians مناسب لباس‌های رسمی شب را نام برد. امروزه بسیاری از طراحان جواهرات مروارید مجموعه‌ای از عواملی همچون اندازه، شکل و رنگ را مورد توجه قرار می‌دهند.

آکویا؛ آکویا اویستر Oyster مرواریدهای گرد ۳ آلی ۹ میلی‌متری تولید می‌کند. بیشتر مردم به محض صحبت و فکر راجع به مرواریدها، آکویاها را به یاد می‌آورند. بیشتر مرواریدهای آکویا سفید، کرم، رز Rose و طلایی رنگ‌اند که البته در انواع آبی - خاکستری نیز یافت می‌شوند. آکویا اویستر محصول ژاپن و چین است. تولید مرواریدهای آکویای ژاپنی بسیار دشوار است زیرا اویستر میزبان از سختی کمی برخوردار است. مرواریدهای تاهیتی Tahitian این مرواریدهای بزرگ حدود ۱۰ میلی‌متر بوده و به رنگ‌های ارغوانی تیره، سبز، خاکستری و آبی مایل به خاکستری موجود هستند که محصول اویسترهای بلک - لیپید Black - Lipped پولی نسیای Polynesia فرانسه France هستند. مرواریدهای تاهیتی از دهه ۱۹۷۰ به بازار عرضه شدند.

مرواریدهای دینی جنوب South Sea این مرواریدهای کمیاب ۱۰ میلی‌متری که اغلب در اندازه‌های بزرگ‌تر و به رنگ‌های نقره‌ای، سفید و طلایی موجودند. محصول استرالیا Australia، فیلیپین Philippines و اندونزی Indonesia. هستند. مرواریدهای ما به: Mabe. این مرواریدهای نیمه مدور در داخل پوسته صدف و نه بدن آن رشد می‌کنند و اغلب برای ساختن گوشواره حلقه به کار می‌روند. مرواریدهای فرش واتر: Freshwater. این مرواریدها محصول رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و استخرها و تولید آن‌ها بسیار آسان است و به همین دلیل ارزان هستند. امروزه بیشتر مرواریدهای پرورشی فرش واتر محصول چین هستند. این مرواریدها که محصول لیک بیوا بوده و به دلیل برخورداری ارزیابی خاصی زبانزد خاص و عام‌اند البته دیگر از دهه ۱۹۹۰ به بعد تولید نمی‌شوند. مرواریدهای کشی Keshi این مرواریدها محصول جانبی فرآیند پرورش مروارید و به عبارتی دیگر محصول مولوسکس Mollusks آب شیرین و آب شور هستند.

کیفیت مروارید

بر اساس تحقیقات به عمل آمده توسط سی. پی. آی. سی CPIC بعضی از مرواریدهای پرورشی اعلا و استثنایی کمیاب‌ترین از الماس‌های دی. فلولس D-Flawless هستند. برای ارزیابی مروارید باید به پنج عامل مهم توجه نمایند که اغلب کمیابند:

  1. تلالو: مروارید هرچه اعلاتر و باارزش‌تر باشد، درخشان‌تر و براق‌تر است. مات بودن و براق نبودن مروارید نشانه کیفیت پایین آن است. تلالو مروارید بیانگر ضخامت ناکر Nacre (صدف مروارید) است.
  2. پوسته: مروارید بی‌نقص، مرواریدی است که پوسته آن عاری از هرگونه عیب و نقص و لک باشد.
  3. شکل: مروارید گدار باشد باارزش‌تر است و مرواریدهای کاملاً گرد، بی‌نهایت کمیابند. البته مرواریدهای باروک (بیضی شکل) هم طرفدار بسیاری دارد.
  4. رنگ: مرواریدهای دارای سایه رنگ‌های متنوعی هستند. هرچه رنگ مروارید کمیاب‌تر و براق‌تر باشد باارزش‌تر است.
  5. اندازه: مرواریدهای بزرگ‌تر کمیاب‌تر بوده و از ارزش بیشتری برخوردارند. امروزه اندازه مرواریدهای متوسط حدود ۷ آلی ۵/۷ میلی‌متر در دایامتر Diameter است.

فروش مرواریدها

طبق آمار به دست آمده توسط سی.پی. آی. سی در تابستان گذشته، خرده فروشان (حدود ۲۲ درصد آنان) گفته‌اند. حد متوسط قیمت جواهرات مروارید فروخته شده توسط آنان کمتر از ۵۰۰ دلار بوده و ۲۰ درصد از آنان اذعان داشته‌اند که حدود متوسط قیمت آنان از ۱۰۰۱ دلار تا ۱۵۰۰ دلار بوده است. (طبق گزارش ۱۳ درصد از آنان حد متوسط قیمت ۲۵۰۱ الی ۵۰۰۰ دلار و ۹ درصد، حدود ۱۵۰۱ الی ۲۵۰۰ دلار را گزارش نموده‌اند و ۷ درصد مبلغی بیش از ۵۰۰۰ دلار را به عنوان قیمت حد متوسط گزارش داده‌اند.

مشتریان خود را آموزش دهید

در حالی که دنیایی از اطلاعات راجع به الماس در اینترنت برای دستیابی کلیه مشتریان موجود دارد تا پیش از خرید، در این خصوص اطلاع کسب نمایند، اغلب مردم راجع به مرواریدها، اطلاعات بسیار اندکی دارند. این به معنای آن است که آنان به ندرت درصدد خریدند و نسبت به قیمت‌ها بی‌اطلاع بوده و همین کمک بزرگی در راستای پرمنفعت بودن این گروه از جواهرات برای شماست. البته مشتریان بی‌اطلاع، مسلماً با شنیدن قیمت جنس بسیار متعجب خواهند شد و بنابراین سی. پی. آی. سی توصیه می‌کند که فروش را روی محصولات نفیس و اعلا متمرکز کنند. جواهرات مروارید را روی پیشخوان‌ها و ویترین‌های با زمینه سفید یا غیر سفید به مشتری نشان دهید تا قادر به تشخیص سایه رنگ‌های مرواریدها باشند. پدهای Pad تیره را به کار نبرید زیرا باعث انعکاس رنگ مروارید می‌شوند. بدترین و بهترین گردنبندهای موجود در فروشگاه را راور کنار یکدیگر به مشتری نشان دهید تا خریدار قار به درک و تشخیص برای آن باشد.

به مشتریان خود متذکر شوید که جواهرات مروارید دارای وجهه کلاسیک بوده و از دیرباز مورد توجه عموم مردم قرار داشتند؛ بنابراین جواهرات مروارید به صورت یادگاری‌های باارزش و نفیس خانوادگی نسل‌اند نسل باقی خواهند ماند. بیشتر مردم نسبت به زحمت بی‌شائبه انسانی صرف شده در راستای تولید این جواهرات را برای مشتریان خود توضیح دهید.

طبق تحقیقات به عمل آمده توسط سی. پی. آی. سی دریافته‌اند که آقایان نسبت به مروارید و آموزش و یادگیری موارد آن مشتاق هستند و به آنان یادآوری نمایید که آقایان نیز قادر به استفاده از مروارید در دکمه سر دست یا گیره کروات خود هستند. با توجه به آنکه مروارید سمبل بارزی از ازدواج به شمار می‌رود، پیشنهاد می‌شود که در دکمه سردست دامادها از مروارید استفاده شود. به دلیل آن که مشتریان متوسط از بهای مرواریدها آگاه هستند، هیچ‌گاه سوا لاتی از این قبیل از آنان نپرسید، چه بودجه‌ای برای خرید در نظر دارید؟ فروشندگان حرفه‌ای و باتجربه توصیه می‌نمایند ابتدا کارهای با بهی متوسط و سپس قیمت‌های بالاتر را به مشتری عرضه کنید بهتر است که اجناس را از قیمت کم به بالا نشان دهید. اگر مشتری شما توانایی خریداری گردنبندهای گران و اعلای مروارید را ندارد، می‌توان حلقه‌ها، گوشواره‌ها یا سنجاق سینه و یا دستبندهای زیبای مروارید را به آنان توصیه نمود. گردنبندهای مفتولی Wire یا رشته‌ای Card مزین به مرواریدهای تاهیتی یا ساوت سی جزو پرطرفدارترین جواهرات محسوب می‌شوند. با توضیح این نکته مهم که مرواریدها نیازمند مراقبت‌های خاص و ویژه هستند، به اهمیت اجناس خود می‌افزایید. به مشتریان خود یادآوری نمایید که استفاده از ساینده‌های خانگی موجب آسیب رسیدن مرواریدها خواهد شد و مرواریدها به عنوان یک جواهر خاص هرگز نباید به هنگام انجام کارهای روزمره استفاده شوند. اقلیم همچون لوازم آرایش، عطرها د اسپری‌های مو، موجب آسیب دیدن مرواریدها می‌شوند؛ بنابراین بانوان باید در آخرین مرحله مرواریدها را به خود بیاویزند و به هنگام تعویض لباس نیز ابتدا باید مرواریدها را باز نمایند. مرواریدها به دلیل آنکه در جدول مقیاس موس Mohs تنها در رده ۳ تا ۴ قرار دارند، دارای پوسته‌ای نرم و لطیف و بسیار شکننده‌اند.

برای نگهداری از مرواریدها باید آن‌ها را در لفاف یا پارچه‌های نرم و لطیف پیچیده زیرا اصطکاک مروارید با سایر جواهرات موجب آسیب دیدن آن می‌شود. مرواریدها را باید پس از هر بار استفاده با پارچه‌ای نرم ولطیف لطیف تمیز نمود و توجه داشته باشید که ساییدن مروارید موجب آسیب دیدن آن خواهد شد. تمیز کننده‌های آلتراسونیک و بخار را به کار نبرید. لازم به ذکر است که مرواریدها جواهراتی خاص، ظریف و آسیب پذیرند که البته مراقبت از آن‌ها چندان دشوار نیست بخصوص اگر به خریدار کاغذ راهنمایی ویژه نیز داده شده باشد. بر توانایی و سرویس‌های ویژه فروشگاه خود تأکید کنید. سرویس‌ها و امکانات ویژه فروشگاه خود را به اطلاع مشتریان خود برسانید و آنان را تشویق نمایید تا در صورت نیاز حتماً با شما تماس حاصل نمایند. به خاطر داشته باشید تا از مشتریان خود بخواهید که سالی یک‌بار به نزد شما بیایند تا مرواریدهای آنان را به طور حرفه‌ای تمییز و براق نمایید و زمانی که برای بردن مرواریدهای خود به نزد شما باز می‌گردند می‌توانید مجموعه‌های جدید جواهرات مروارید خود را به مشتری نشان دهید می‌توانید به آنان یادآوری کنید که با بکار بردن یک گیره یا آویز تزیینی و جواهر نشان می‌توانند گردنبندهای سنتی مروارید خود را به مدل‌هایی جدید و روز نزدیک کنند. حتی اگر مرواریدهای شما جزو سنگ‌های بسیار قیمتی و کمیاب باشند، باز هم نباید آن‌ها را در صندوق امانات مخصوص حفظ اشیاء قیمتی (در بانک‌ها( نگهداری نمایید. نبودن رطوبت در این قبیل مکان‌ها، موجب تبخیر رطوبت موجود در بطن مرواریدها می‌شود و در نتیجه مرواریدها تلالو خود را از دست می‌دهند. با توجه به آن که مرواریدها رطوبت را از طریق هوا و بدن انسان به دست می‌آورند، بهترین راه برای نیل بدین هدف، استفاده و آویختن مرواریدهاست. این محصول کلاسیک صاحب سبک، ظریف و نفیس، تجلی واقعی لذت بردن است.

برچسب ها: سنگ مروارید

چاپ

You have no rights to post comments