ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

آموزش ارزیابی سنگ زمرد

بررسی تأثیر نور در رنگ زمرد

سنگهای رنگی باارزش بوده و ارزش گردآوری را دارند. به دلیل اینکه دارای فاکتور زیبایی، کمیایی وپایداری هستند. دو مورد زیبایی و کمیایی با رنگ آغاز می‌شود. در دنیای سنگهای رنگی، رنگ گوهر، مهمتر از شفافیت آن محسوب می‌شود.

رنگ، اعطا کننده‌ی زیبایی و کمیایی است. سنگ رنگی بر مبنای رنگ آن سنگ، قیمت گذاری می‌شود. فراد آشنا در خرید زمرد به این موضوع به طور کلی آگاهی دارند. زمردهای کلمبیایی مورد تأید عموم دوستداران زمرد می‌باشد و به عنوان بهترین رنگ زمرد شناخته شده است. در مواردی هم که زمردهایی از معدن افغانستان، آفریقا یا برزیل استخراج می شود با زمردهایی کلمبیا مورد سنجش قرار می‌گیرند. لذا به ندرت واژه‌‌ی« بهتر از رنگ زمرد کلمبیا» به گوش شما خواهد خورد. در کتاب « زمردهای دنیا» نوشته معدن دار و صارد کننده ی زمردهای برزیلی، جولس راجر سور، می نویسد: معدن «موزو » در کلمیبا از معروفترین معادن است و با گذشت هزار سال همچنان زمردهای استخراجی آن بی‌نظیر و غیر قابل مقایسه می‌باشد. اگر چه نباید کشفیات زمین شناسان و اتفاقات آینده را نادیده گرفت.

رنگ-زمرد

6 قیراط زمرد شفاف با رنگ سبز از معدن موزو کلمبیا

باری درک و فهم بیشتر در مورد رنگ زمرد باید به خاطر داشه باشیم که دنیای پیرامون ما که همواره شاهد آن هستیم، شامل امواجی از نور می‌‌باشد ک درحال حرکت هستند و تا زمانی که مغز انسان این امواج را پردازش نکند به «رنگ» تبدیل نمی‌شود. در این هنگام اطاعاتی که مغز، ازنور درک کرده به رنگ تبدیل می‌شود. چشم، اندمی حسی با شبکیه‌های مخروطی شکل می باشد. دید رنگی،از 3 شبکیه ی رنگدانهای چشم استفاده می‌کند که مئولیت تشخیص و تفکیک رنگهای آبی، سبزو مرمز را از طیف نور visibke spectrum دارد.

شاید به این دلیل است که انسان مسحور یاقوت سرخ، زمرد و یاقوت کبود می شود. زیرا چشم انسان حساسیت دقیق‌تر به طیف نوری قرمز، سبز و آبی دارد. گوهرهای نارنجی و زرد اگر مورد پسند هستند ولی همیشه در رده بعد از یاقوت سرخ، زرد و یاقوت کبود قرار می‌گیرند. در رده بعد از یاقوت سرخ، زرد و یاقوت کبود قرار می‌گیرند.

ننومتر(nm) یا یک بیلیونیم متر، واحد اندازه گیری امواج نور می‌باشد. نور سبز دارای موجدی در حدود 150nm می‌باشد. برای مثال چمن سبز دیده شده است. به جز نور سبز و نور سبز به بیننده باز تأییده می‌شود و با همکاری تأثیر گذار در ادراک رنگ چه چیزهایی می‌باشد؟ُ

3 عامل تأثیر گذار در ادراک رنگ چه چیزهایی می‌باشد؟

  1. منبع و جهت تابش نور
  2. چگونگی جسم تابیده شده، نور را تعدیل می‌کند؟
  3. چگونه جسم دریافت و پردازش نور توسط چشم و مغز انسان

منبع نور تأثیر آن

ما می توانیم از دیدن سنگهای رنگی در نورهایی که ما آنها را می‌شناسیم لذت ببریم. (روشنی روز، نور خورشید، نور مهتاب) روشنی روز زا جهت شمال( یعنی تابش نور خورشید به صورت غیر مستقیم) به ما نور سفید می‌دهد. روشنی روز در هنگام طلوع آفتاب ویا غروب آفتاب به قرمزی می‌گراید. (همانند نور به دست آمده از لامپ هالوژن) لامپهای مهتابی، نوری که از خود ساطح می‌کنند، مقداری طیف آبی دارند و در رنگ سبز و قرمز در آن ضعیف است. حال تمام این توضیحات چه ارتباطی به سنگ گوهر دارد؟ الماس در روشنی روز با تابش غیر مستقیم از جهت شمال خریداری و فروخته می‌شود. یاقوت کبود در نور مهتابی جلوه بهتری دارد و در عوض یاقوت قرمز و زمرد در نور خورشیدی یا لامپ نئون جلا پیدا می‌کنند. برای تمیرین چشم و تشخیص صحیح رنگ، بهتر است نور انتخابی را در دفتر کار خود در کنار چنجره‌‌ای به جهت شمال انتخاب نموده و یا اگر از نور داخل اتاق استفاده می‌کنید از نور صحیح برای ارزیابی گوهر خود بهره جویید.

در مغازه و برای ویترین خود از لامپ نئون یا هالوژن برای سنگهای رنگی استفاده کنید و در مورد الماس (برلین) یا یاقوت کبود بهتر است از لامپ مهتابی استفاده شود.

نکته‌ای به اشتباه در رابطه با چگونگی استفاده کردن از منبع نوری، برای دیدن سنگ یخ خوره، در اذهان عموم وجود دارد که لازم به اصلاح می‌باشد. در برخی از فیلمهای خارجی مشاهده می‌شود که به طور مثال، فرد «متخصص» هنگام نگاه کردن به گوهراش داده شده، آن را بین انگشتان خود بالا برده و مقابل نور قرار می‌دهد و می‌تواند تشخیص دهد که آن سنگ الماس باارزشی است. سنگهای تراش داده شده، هیچ وقت به این روش مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرند، مگر اینکه سنگ به صورت خام یا نتراشیده باشد.

در موسسات گوهرشناسی در بیراتیانا و همچین در موسسه گوهرشناسی در آمریکا دانش‌پژوهان اکثرا در روزهای اول خود اینچنین سنگ را مورد ارزیابی قرار می‌دهند، ولی بلافاصله شیوه درست نگاه کردن را یاد خواهند گرفت. برای دیدن سنگ رنگی تراش خورد، لازم است نور از بالا به سنگ تابیده شود یا از پشت گردن، طوری که نور وارد تاج سنگ گشته و انعکاس برگشتی آن مجددا از تاج به چشم بیننده برسد. با حرکت دادن و چرخاندن سنگ می‌توانید از تمام زوایا رنگ سنگ را مورد ارزیابی قرار داده و از زیبایی آن لذت ببرید. اگر شما سنگ خامی دارید و تراش نخورده است با قرار داد آن در ارتفاع سر، رو به نور می‌توانید رنگ و کلی و نوع ناخالصی درونی آن را مورد ارزیابی قرار دهید.

نمودار رنگی زمرد

برچسب ها: سنگ زمرد

چاپ

You have no rights to post comments