ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

رنگ و سنگ ماه تولد

راهنمای سنگهای ماه تولید

سنگ ماه تولد

رنگ: قرمز تیره - سنگ: گارنت

(12 دی تا 12 بهمن)

اگر چه ممکن است همه مردم سنگهای ماه تولید خود را نشناسند اما بسیاری از آنها از فرهنگ شفاهی و سنتی سنگهای ماه تولد خود لذت می‌بردند. در واقع آنها بر این باورند که آویخن سنگ ماه تولیدشان شانس می‌آورد و آنان را از قضا و بلا حفظ می‌کند. اگر به تمدن اولیه حدود 1400 سال پیش از میلاد و دوره آسیرینها باز گردیم متوجه می‌شویم که آنان از سنگهای قیمتی کمیاب و زیبایی که خاصیت جادویی داشتند استفاده می‌کردند. آنان معتقد بودند که بعضی از مواد کانی دارای نیرویی ماورایی هستند و از ارزش خاصی بر خوردارند. به عنوان مثال آمتیست مانع شور و شعف می‌شود. بر اساس روایت قدیمیان هر سنگی سمبل یکی از ماههای دوازده گانه سال بوده و رنگ مخصوصی دارد آنان معتقد بودند که رنگ سنگها منشاء قدرت آنهاست.

 در آن زمان استفاده از سنگهای ماه تقویمی نسبت به سنگهای منطقه البروج ارجحیت داشته و مردم به جای استفاده از تصاویر نمادین این ماهها، شروع به استفاده از سنگهای رنگی ماه تولید خود نمودند. اطلاعات زیر حقایقی شگفت آور، جالب و فولکلوریک درباره سنگ ماه تولد عرضه می‌کند:

گارنت، سنگ متولدین ماه ژانویه و سمبل دومین سالگرد ازدواج است. این سنگ از دیرباز سمبل ایمان و حقیقت بوده و بر اساس باورهای قدیمی، افرادی که سنگ گارنت به خود می‌آوزیند می‌توانند روابط دوستانه پایداری و ابدی با اطرافیان خود برقرار نمایند. طبق افسانه‌های قدیمی «نوآ» به هنگام تفسیر انجیل در کلیسا، گارنتی بزرگ به گردن خود می‌آویختند. قدیمی‌ها معتقد بودند که با آویختن گارنت به خود، می‌توان راهنمایی در شب داشت و گارنت آنان را از کابوس دیدن نیز حفظ می‌نماید. بر اساس عقاید مصریان قدیم گارنت پادزهری برای مارگزیدگی و مسمومیت غذایی بوده است، آنها معتقد بودند که گارنت شباهت خاصی به خون دارد و مانند تمامی سنگهای قرمز رنگ دیگر به عنوان جلوگیری از مجروح شدن مطرح است. زمانی که صحبت از گارنت به میان می‌آید، مردم معمولاً به یاد گارنتهای بوهمیای جمهوری چک یا گارنتهای قرمز تیره مربوط به دوره ویکتوریا می‌افتند. از شنیدن این نکته تعجب نکنید که گارنت در تمامی رنگها-غیر از آبی- وجود دارد.

به عنوان مثال: گارنت ساووریت« سبز براق» گارنت ردولیت پینک« صورتی مایل به قرمز»، گارنت مان «نارنجی»، گارنتهای آنتیل«قرمز روشن»، ور آریزونا یافت می‌شوند. تزارهای روسی شیفته گارنتهای کمیاب دانانتوید«سبز رنگ» بودند.

گارنت از لحاظ رنگ و قیمت آنچنان متنوع است که هر نوع سلیقه و در آمدی را راضی می‌نماید. گارنتها بسیار درخشان و بادوامند و سالیان سال موجبات شادمانی و رضایت شما ار فراهم می‌کنند. گارنت هم مانند سایر رنگهای قیمتی دیگر، نیاز به مراقبت فراوان دارد باید آنها را از خراشیدگی، ضربات شدید و تغییرات ناگهانی دما حفظ نمود. گارنتها معمولاً در کشورهایی همچون آمریکا، آفریقا، سریلانکا، برزیل و هندوستان یافت می‌شوند.

گارنت جزو سنگهای نیمه قیمتی محسوب می‌شود.

رنگ: ارغوانی - سنگ: آماتیس

(13بهمن تا 10 اسفند)

آماتیس سنگ متولید ماه فوریه و سمبل ششمین سالگرد ازدواج است. آمتاتیس از خانواده سنگهای کوارتز بوده و در رنگهای قرمز کمرنگ تا قرمز پررنگ موجودند.

در کل هرچه آماتیس پررنگتر باشد، گانتر است. آماتیس سمبل آرامش وصفا و ایمنی است. یونانیان قدیم معتقدند که آماتیس با شراب رنگ شده است. آنان بر این باور بودند که این سنگ طلسم ضد خلسه است و به همین دلیل امتوستوس یا مست نشده نام گرفته است. طبق روایت قدیمیان آماتیس از لحاظ تشیدید هیجانات روحی و عاشقی تأثیر بسزایی بر افراد به جا می‌گذارد-همین طور بر افرادی که به میل خود دچار احساسات و عواطف شده‌اند و نیز بر افردای که در این مورد افراط به خرج می‌دهند. بعضی معتقدند آماتیس از طاس شدن جلوگیری می‌کند و رنگ رخسار را بهتر و از خیانت و نیرنگ ممانعت می‌نماید و دیگر اینکه این سنگ زیبا خشم را فرو می‌نشاند. ضریب هوشی را بالا می‌برد و موجب موفقیت افراد در امور تجاری می‌شود. آماتیس به دلیل رنگ ارغوانی مخصوص خود مورد تحسین اشراف واقع می‌شده است. لازم به ذکر است که زیرورآلات مربوط به یونانیان و مصریان قدیم و تاج ملکه انگلیس به وفور از آماتیس استفاده شده است. آماتیس یکی از انواع کوارتز است و در نوع مختلفی از رانگ بنفش کمرنگ تا پررنگ و طیفهای خاص و متعددی از ارغوانی تیره وجود دارد. رنگ ایده آل آماتیس ارغوانی تیره متوسط است با سایه روشنهای قرمز که به آن زیبایی و در خششی جذاب و آتشین می‌بخشد. به دلیل فروانی آماتیس، این سنگ در اندازه‌ها و شکلهای متنوعی وجود دارد. آماتیس بسیار بادوام است و قابلیت آن را دارد که همواره مورد استفاده قرار گیرد. آماتیس هم مانند دیگر سنگهای قیمتی نیاز به مراقبتت فراوان دارد و باید از خراشیدگی وضربات شدید حفظ شود.

آماتیس در کشورهایی همچون برزیل، اروگوئه و زامبیا یافت می‌شود. آماتس جزو سنگهای نیمه قیمتی محسوب می‌شود.

رنگ: آبی کمرنگ - سنگ: آکوآمارین

(11اسفند تا12 فروردین)

آکوآماریت سنگ متولیدین ماه مارچ و سمبل نوزدهمین سالگرد ازدواج است. لغت آکوآمارین ریشه لاتین داشته و در مقایسه با اسامی سنگهای قیمتی دیگر، از تاریخچه و توصیف مفصلتری برخوردار است. آکوآمارین در معنای تحت اللفضی خود «آب دریا» است که در واقع مدحی درباب رنگ آبی زیبا این سنگ است. مردم از دیر باز بر این باورد بودند که آکوآمارین آرامش و شادی به ارمغان می‌آورد و القا کننده دلاوری و تهوراست و یا این سنگ علاج تنبلی و موجب بالا رفتن ضریب هوشی می‌شود . قدیمیان بر این باور بودند که این سنگ موجب قوت قلب دریا نوردان می‌شود و به همین دلیل بهترین هدیه‌ای است که می‌توان به دریانوردان و یا افرادی که دائماً به سفرهای دریایی می‌روند، تقدیم نمود. اگر آکوآمارین را در خواب ببینید به معنای آن است که دوستان جدیدی خواهید یافت. اگر گوشواره‌های آکوآمارین را به گوش خود بیاویزید، عشق و محبت به سراغتان خواهد آمد. آکوآمارین سمبل جهانی جوانی، امید و سلامت است. آکو آمارین هم مانند زمرد از خانوده سنگهای بریلن به شمار می‌رود و غالباً هیچ نقصی در آن وجود نداد. این سنگ به صورت کریستالهای خیلی بزرگ دیده می‌‌شود. آکوآمارین سنگ درخشانی نیست اما خیره کنندگی این سنگ به اندازه و خلوص رنگ آن بستگی دارد. سنگهای آکوآمارین که رنگ آبی شفاف دارند و هیچ نوع رنگ سبز یا خاکستری در آنها وجود ندارد، جزو باازش‌ترین انواع آکوآمارین به حساب می‌آیند اگر در جستجوی یک سنگ قیمتی بسیار ماندگار هستید، آکوآمارین در اندازه‌های بزرگترین نیز موجود است و اگر به صورت اشکال بیضی و یا مستطیلی تراش داده شود به راستی زیبایی خیره کننده‌ای می‌یابد. یکی از دستکاریها در آکوآمارین این است که بعضیب از آنها را حرارت می‌دهند تا اگر رگه زردی درون آن وجود دارد، از بین برود. برای حفظ درخشندگی این سنگ قیمتی زیبا، آن را در محلول پاک کننده مخصوص جواهرات و یا در محلول آب و صابون ولرم برای مدتی غوطه‌ور کرده و سپس آن را با یک برس زبر تمیز نمائید در این کار هرگز نباید از دستگاه آلتراسونیک استفاده نمود. آکوآمارین نیز مانند سایر سنگهای قیمتی دیگر نیاز به مراقب فراوان دارد و باید از خراشیدگی و ضربات محکم حفظ شود. کشور برزیل مهمترین منبع تامین آکوآمارین جهان است ولی کشورهای دیگری همچون نیجریه، زامبیا، ماداگاسکار و اوکراین نیز دارای معادنی هستند. آکوآمارین جزو سنگهای نیمه قیمتی محسوب میشود.

رنگ: سفید شفاف - سنگ: الماس

(13فروردین تا 11 اردیبهشت)

الماس سنگ متولدین ماه آوریل و پر مصرفترین سنگ قیمتی است که معمولاً در حلقه‌های نامزدی به کار می‌رود. الماس سمبل دهمین و شصتمین سالگرد ازدواج است. اسم الماس از لغت یونانی آداماس گرفته شده که به معنای تسخیر ناپذیری و عشق ابدی تلقی می‌شود. در واقع رالماس حتی در یونان باستان هم سمبل عشق بوده است. این سنگ شفاف حدود 2500 سال قبل در هندوستان کشف شد. قدیمیان بر این باور بودند که الماس تکه‌های خرد شده ستارگان و یا نور متبلور و یا قطره شبنم سخت شده است. از قرن 15 میلادی الماس سمبل عشق جاودانه بوده است و دقیقاً در همان زمان بود که آرشدوک ماکسمیلیان شاه استرالیا مراسم نامزدیش را با ماری بورگاندی با یک حلقه الماس به عنوان حلقه نامزدی برگزار کرد. در واقع الماس عالیترین و با ارزشترین سنگ قیمتی است. این امر به دلیل ویژگیهای خاص الماس از جمله درخشندگی، سختی، کمیابی، خلوص و دوام آن است. اگر چه الماسها به سنگهای بیرنگ معروفند اما گاهی نیز به رنگهای سبز روشن، قرمز، صورتی، آبی، زرد قناری و زرد کهربایی هم دیده می‌شوند. این الماسهای رنگی و تجملی بهایی بسیار گران دارند. الماس یکی از سخت‌ترین و گرانترین سنگهای قیمتی است اما باید آنها را از ضربات شدید مستقیم حفظ نمود. برای تمیز نمودن الماسها، می‌توان از محلولهای مخصوص شستشوی جواهرات یا محلول آب و صابون ولرم و یک برس زبر کوچک استفاده کرد. و یا اینکه الماس را به مدت 1 الی 2 ساعت در محلولی قرار دهیم که به نسبت مساوی از آب سرد و آمونیوم درست شده باشد و یا می‌توان الماس را با استفاده از دستگاه آلتراسونیک و محلول مخصوص و توصیه شده از جانب جواهراشناسان تمیز نمود. اگر چه طی 2000 سال گذشته هندوستان اصلی‌ترین منبش تامین الماس در دنیا بودن و لی در حال حاضر بیشترین الماسها از کشورهایی همچون آفریقا، روسیه و استرالیا تأمین می‌شوند. از کل حجم الماسهایی که استخارج می‌شود، تنها یک چهارم آنها مصرف جواهردارند.

رنگ: سبز روشن - سنگ: زمرد

(12 اردیبهشت تا 11 خرداد)

زمرد یکی از باارزش‌ترین و پر طرفدارترین سنگهای قیمتی در طول تاریخ محسوب می‌شود. قدیمیان معتقد بودند زمرد از نیروی خارق‌العاده‌ای برخوردار است و به همین دلیل این سنگ قیمیتی را به شکل پودر در می‌آوردند و در بسیاری از موارد از آن استفاده می‌نمودند از آن جمله می‌توان موارد زیر را نام برد: برای جلوگیری از بیماری صرع، خونریزی، رفع اسهال خونی و تب و نیز برای بهبود قوه بینایی و جلوگیری از ترس و وحشت و حاصلخیزی زمین. قدیمیان بر این باور بودند که زمرد برای صاحب خود فصاحت و بلاغت، رضایت، شادی، قدرت پیشگویی وتقویت حافظه را به ارمغان می‌آورد. این سنگ ریشه در لغت یونانی اساراگووس داردکه به معنای سنگ سبز است و در واقع ملکه سنگهای خانواده بریل محسوب می‌شود. رنگ اینده آل برای زمرد، یک نوع سبز عمیق است که این رنگ سبز مخصوص، زمرد را از سایر سنگهای قیمتی سبز رنگ متمایز می‌نماید از زمرد همیشه به عنوان یاغی مملو از کریستالهای زینیتی یاد شده است. اگر زمرد را زیر ذره بین مشاهده کنید با آنچنان تنوعی از اشکال دلپذیر روبرو خواهید شد که شباهت بی نظیری به شاخ و برگ درختان یک باغ دارند. یک زمرد شفاف و بی نقص بسیار کمیاب است و معمولاً در اندازه‌های بسیار کوچک یافت می‌شوند. زمردهایی که به صورت گنبدی تراش داده می‌شود نیز بسیار زیبا هستند. گاهی بر روی زمردهای کنده کاری نیز انجام می‌شود. زمردها را باید از خراشیدگی ضربات محکم، مواد پاک کننده شیمیایی و تغییرات ناگهانی دما حفظ نمود، ضمناً برای تمیز نمودن آنها نباید از دستگاههای آلتراسونیک استفاده نمود. زمرد معمولاً در کشورهایی همچون کلمبیا، برزیل، زامبیا و زمیباوه یافت می‌ شود.

رنگ: سفید مرواریدی - سنگ: مروارید

(12 خرداد تا 10 تیر)

از زمانی که وشنو خدای هندیان برای هدیه ازدواج دخترش به دریا رفت تا مرواردید پیدا کند مروارید سمبل عشق، شادی، ثروت، افتخار و طول عمر شد. مروارید همواره مظهر تواضع، پاکدامنی و معصومیت بوده وسمبلی برای یک ازدواج شاد و موفق نیز محسوب می‌شود. مرواردیدهای طبیعی و پرورشی هر دو در نتیجه عکس‌العمل دفاعی صدف به وجود می‌آیند. زمانی که یک جسم محرک خارجی چه به طور طبیعی و چه به وسیله جایگذاری – در مروارید پرورشی- وارد صدف می‌‌شود، صدف فوراً آن جسم خارجی را با لایه‌هایی از یک ماده جایگزین احاطه می‌کند که به این ماده صدفی مروارید می‌گویند و کل این فرایند منجربه تولید سنگ نفیس و گرانبهایی همچون مروارید می‌شود. مروارید در انواع متعدد و متنوعی از رنگها موجود است. پوسته مرواردیدهای زینتی باید تا حد امکان بدون عیب و تقص باشند. هرچه مروارید گردتر باشد، از لحاظ شکل ظاهری کاملتراست و هرچه مرواردی تلالو بیشتری داشته باشد، باارزشتر است. مروارید گرد که معروفترین نوع این صدف گرانبهاست، اشکال مد روز دیگری نیز وجود دارد که از آن جمله می‌توان موارد زیر را نام برد: مابه (مروارید پرورشی بزرگ نیمه گرد) فرش واتر یا ژاپنی( بی نظیر در رنگ و شکل)، دریا جنوب( مروارید پرورشی بزرگ در اندازه 10 میلی‌متر به بالا که بیشتر در ابهای استرالیا و اندونزی یافت می‌شوند.) مروارید باید از تماس مواد شوینده خانگی، لوازم آرایش، اسپری مو و عطر مصون بماند وبرای تمیز نمودن آنها نباید از شوینده‌های آلتراسونیک استفاده نمود. مرواریدها را باید با محلول رقیق آب و صابون شستوشو داد در یک پارچه جیر یا کاغذ نرم و نازک نگهداری نمود . امروزه ژاپن صاحب یکی از مهمترین صنایع تولید مرواریدهای پرورشی است.

ادامه دارد...

برچسب ها: سنگ زمرد, سنگ الماس, سنگ آکوآمارین, سنگ آماتیس, سنگ مروارید, سنگ گارنت

چاپ

You have no rights to post comments