ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

مروارید؛ اشک چشم فرشتگان

سنگ مروارید؛ اشک چشم فرشتگان

سنگ مروارید اشک چشم فرشتگان

از دیرباز درخشش اسرار آمیز و جاودانه مرواردیدها انسان‌ها را شیفته و مفتون خود نموده است. مروارید از قدیم الایام سمبل عشق، شادی و خوش شانسی بود و معجزه شگفت انگیز طبیعت لقب گرفته است. لغت مروارید در زبان یونان باستان به معنای «خلوص کامل» است و در زبان رومی‌ها «شیرینی و مایه لذت و آرامش» معنا می‌دهد.

 تولد یک مروارید؛ تولد یک راز؛

تولید یک مروارید تولد یک راز

افسانه‌های قدیمی، مروارید را چنین روایت می‌کنند: «قطره اشکی به داخل پوسته صدف غلطید و مروارید به دنیا آمد!». مرواریدها در واقع اشک چشم فرشتگانند – مرواریدها در نتیجه نور و روشنایی به وجود آمدند ... اما واقعیت قضیه این است که مرواریدها به طور طبیعی در درون صدف‌ها شکل می‌گیرند، وقتی که اجسام خارجی (به عنوان مثال شن و ماسه) به داخل صدف نفوذ می‌کنند، صدف سعی می‌کند که این اجسام نفوذی خارجی را بیرون کند. اگر صدف موفق به خارج کردن این اجسام خارجی نشود، صدف‌ها به طور خودکار دست به یک اقدام دفاعی بر علیه تحریک ایجاد شده توسط این اجسام خارجی می‌زنند، بدین ترتیب که با لایه‌های هم مرکز (دایره‌ای شکل) یک ماده رنگین کمانی روی این اجسام را می‌پوشانند که آنرا صدف مروارید می‌نامند، بر اثر مرور زمان و ایجاد شرایط مذکور، مروارید به وجود می‌آید.

تنوع شگفت انگیز و مبهوت کننده مرواریدها:

مرواریدها انواع گوناگونی از لحاظ شکل، اندازه و رنگ دارند. مرواریدها در کل به سه نوع تقسیم می‌شوند.

مروارید‌های طبیعی:

مروارید طبیعی

که در اطراف اجسام محرکه خارجی شکل گرفته و در درون صدف قرار می‌گیرند.

مرواریدهای پرورشی:

مرواریدهایی هستند که بر اساس قرار دادن اجسام خارجی توسط انسان در داخل صدف به وجود می‌آیند. بدین ترتیب که یک ماده خارجی را به ماهرانه‌ترین روش در داخل یک صدف رسیده و سالم قرار می‌دهند. سپس مدت زمانی حدود 3 سال طول می‌کشد تا صدف پرورش یابد و از مروارید آن بهره برداری شود. این فرآیند که ممکن است ساده به نظر آید بی نهایت دشوارر و سخت است. لازم به ذکر است که درصد بالایی از این کاشت‌های پرورشی در نهایت توسط صدف‌ها رد می‌شوند. در واقع تنها یک یا دو درصد از مرواریدهای پرورشی به طور کامل شکل می‌گیرند و همواره میزان قابل توجهی از این گونه مرواریدها غیر قابل استفاده بوده و به دور ریخته می‌شوند.

مرواریدهای بدلی:

همچنان که از اسمشان پیداست کاملاً ساخته و پرورده دست انسان‌هاست. مرواریدهای بدلی در نتیجه یک هسته روکش شده به وجود می‌آیند که جنس این روکش ممکن است از مواد صدفی، پلاستیکی، شیشه‌ای یا چینی مخصوص باشد. بدیهی است قیمت و بهای مرواریدهای بدلی به اندازه مرواریدهای طبیعی یا مصنوعی نیست.

انواع مرواریدهای پرورشی:

مرواریدهای پرورشی به سه گروه کلی طبقه بندی می‌شوند» آکویا، دریای جنوب و فرش واتر.

مرواریدهای آکویا:

فراوان‌ترین نوع مرواریدهای پرورشی در دنیا هستند که از پوسته معدن‌های سواحل جنوب غرب ژاپن به وجود می‌آیند. مرواریدهای آکویا از لحاظ اندازه به ندرت بیش از 9 میلی‌متر رشد می‌کنند.

مرواریدهای دریای جنوب (استرالیایی):

اغلب به عنوان مرواریدهای ملکه یا ملکه مرواریدها شناخته می‌شوند. این مرواریدها به دلیل زیبایی منحصر بفرد، اندازه با شکوه و کمیاب بودن، یکی از پر طرفدارترین انواع مرواریدهای پرورشی در سراسر دنیا هستند. تنوع اندازه مرواریدها دریای جنوب از 9 الی 16 میلی‌متر بوده و البته در مواردی استثنایی در اندازه‌های بزرگ‌تر نیز یافت می‌شوند. این قبیل مرواریدها رنگ‌های با شکوه و حیرت آوری دارند که از آن جمله می‌توان رنگ‌های زیر را نام برد. از مروارید سفید استرالیایی گرفته تا آبی، خاکستری و قهوه‌ای مایل به سیاه تائیتی.

مرواریدهای فرش واتر (ژاپنی):

همانگونه که از اسم این مرواریدها پیداست آنها محصول پرورش صدف‌ها در آب تازه دریاچه‌ها ( و نه دریاها) هستند. بخش اعظم مرواریدهای فرش واتر در چین و ژاپن پرورش می‌یابند. اندازه این قبلی مرواریدها حداقل 2 میلی‌متر است و در اشکال نامنظم و انواع مختلفی از رنگ‌ها یافت می‌شوند.

مرواریدهای کشی (باروک):

زنجیر مروارید

اغلب به طور طبیعی از پوسته صدف‌های پرورشی به وجود می‌آیند. معمولاً بر اثر جایگزینی اتفاقی اجرام کوچک طبیعی یا بافت‌های پوشش دار اجزا ذره بینی به وجود می‌آیند. آنها عموماً از نظر اندازه بسیار کوچک هستند به طوری که انواع مرواریدهای کشی پرورش یافته در دریای جنوب به ندرت ممکن است بزرگ‌تر از 10 میلی‌متر باشند. علی رغم این اندازه کوچک، یافتن این مرواریدها بسیار دشوار و قیمت آنها بسیار گزاف است.

مرواریدهای مابه:

معمولاً به عنوان مرواریدهای نیمه مدور معروفند. در داخل پوسته صدف‌ها رشد می‌کنند و در انواع گوناگونی از لحاظ شکل پرورش می‌یابد که از آن جمله می‌توان انواع بیضی شکل، مربع شکل، قطره شکل، سه چهارم و قلبی شکل را نام برد. این مرواریدها از لحاظ اندازه حتی می‌توانند تا 22 میلی‌متر نیز رشد کنند. اما جالب است بدانید که هر چه مرواریدهای مابه بزرگ‌تر باشند، به همان نسبت قیمتشان تقلیل می‌یابد.

چگونه می‌توان مروارید کاملی را انتخاب نمود؟

شما باید به هنگام خرید مرواریدها نهایت دقت را به کار ببرید تا نه تنها زیبایی مرواریدتان توجه همگان را جلب نماید بلکه این زیبایی تا سالیان سال بدون تغییر باقی بماند. پیش از خرید مروارید دلخواهتان باید عواملی همچون رنگ، اندازه، شکل، درخشش و پوسته را مورد ارزیابی دقیق قرار دهید.

رنگ: رنگ مروارید خریداری شده کاملاً بستگی به سلیقه شخصی افراد دارد. به هر حال بیشتر مردم تمایل به خرید مرواریدهای صورتی رنگ یا نقره‌ای مایل به صورتی دارند و به همین دلیل حاضر به پرداخت بهای بیشتری برای خرید مرواریدهایی با کیفیت بالا ولی به رنگ‌های دلخوای خود هستند. علاوه بر توجه به رنگ دلخواه باید به سایه‌های رنگ آن نیز دقت نمایید تا کدر و یا بدون شفافیت نباشد.

اندازه: مرواریدهای بزرگ کمیابند و بنابراین گرانتر از نوع معمول به فروش می‌رسند. به هر حال بهتر است مرواریدی کوچک با کیفیت بالا خریداری شود تا مرواریدی بزرگ اما با کیفیت پایین.

شکل: مرواریدهای بسیار اعلا و با کیفیت کاملاً گرد هستند و در نتیجه گران‌ترند. شکل‌های متقارن همچون مرواریدهای اشک مانند و بیضی شکل بسیار شهرت دارند. مرواریدهایی که شکل آنها به راحتی قابل توصیف نیست را مروارید باروک می‌نامند. این مرواریدها بی نهایت زیبا بوده و از لحاظ قیمت نیز بسیار با صرفه‌اند.

تلألو: تلألو یک مروارید اغلب مهمترین عامل برای ارزیابی کیفیت آن است. به هنگام انتخاب یک مروارید به تلألو آن بیش از عوامل دیگر همچون رنگ، اندازه و شکل اهمیت داده می‌شود. مروارید هرچه براق‌تر و درخشان‌تر باشد، با ارزش‌تر است.

پوسته: در بیشتر موارد، براقی مرواریدها به پوسته آن بستگی دارد. هر چه ضخامت پوسته بیشتر باشد، مروارید درخشش و براقی بیشتری خواهد داشت. لازم به ذکر است که ارزیابی ضخامت پوسته مروارید باید فقط به عهده یک متخصص گذاشته شود. در مورد ارزیابی سطح مرواریدها فقط باید توجه داشت که هیچ نوع لکه‌ای روی سطح پوسته مروارید وجود نداشته باشد و البته به خاطر داشته باشید که کمتر مرواریدی یافت می‌شود که کاملاً بدون لکه باشد بنابراین می‌بایست کمتر در فکر خرید مرواریدی باشیم که سطح آن همچون آینه بی عیب و نقص باشد.

مروارید مکمل شخصیت:

مرواریدها انواع مبهوت کننده از لحاظ شکل، اندازه و رنگ دارند. شما می‌توانید نمونه‌ای را انتخاب کنید که مطابق سلیقه‌تان است. این نکته مهم را به یاد داشته باشید که هر مروارید خاصی در تضاد با یک پوست و موی خاص زیباتر جلوه می‌نماید. به عنوان مثال اگر پوستی رنگ پریده و مویی بلوند دارید، مناسب‌ترین و بهترین مروارید برای چنین حالتی، مروارید صورتی و انواع سایه روشن‌های آن است. در حالی که مناسب‌ترین مروارید برای پوست‌های تیره‌تر و سبزه، مرواریدهایی با رنگ مایل به طلایی است.

راه‌های گوناگون برای استفاده از مرواریدها:

دستبند مروارید

مرواریدها از نظر جواهر سازان، در زمره مطلوب‌ترین اجزا برای ساخت جواهرات محسوب می‌شوند. چرا که جواهر سازان می‌توانند از مرواریدها در انواع و اقسام مختلفی برای ارائه مدهای گوناگونی از جواهرات استفاده نمایند.

مدل کلاسیک چوکر: طول این مدل 14 الی 15 اینچ بوده و دور گردن قرار می‌گیرد.

مدل پرنسس: طول این مدل 18 اینچ بوده و بلندی آن تقریباً تا نیمه‌های استخوان سینه می‌رسد.

مدل ماتینی: طول این مدل حدود 22 الی 23 اینچ بوده و بلندی آن تا بالای سینه است.

مدل اپرا: طول گردنبند مروارید مدل اپرا حدود 30 الی 36 اینچ بوده و بلندی آن تا روی استخوان سینه می‌رسد.

مدل ساتوآ: این مدل که اغلب به نام مدل روپ نیز نامیده می‌شود، به انواع گوناگونی از گردنبندهای مروارید اطلاق می‌شود که طول آنها بلندتر از گردنبند مدل اپرا باشند.

مدل قلاده‌ای: گردنبند مدل قلاده‌ای از چند رشته مروارید چسبیده به هم تشکیل شده که کاملاً به گردن می‌چسبد (کاملاً دور گردن قرار می‌گیرند) و مخصوص استفاده در مراسم و جشن‌های رسمی هستند.

مدل بیب: گردنبند مدل بیب از چند رشته مروارید چسبیده به هم تشکیل شده به طوری که هر رشته کوتاه‌تر از رشته پایینی است.

مدل مدرج: این مدل از لحاظ پهنا به تدریج باریک‌تر شده و یک مروارید درشت در وسط آن قرار می‌گیرد.

مدل یونیفرم: این گردنبند از یکسری مرواریدهای کاملاً یکسان ساخته شده است.

علاوه بر ساخت گردنبندها، از مروارید در ساختن جواهرات دیگری نیز استفاده می‌شود که از آن جمله می‌توان حلقه، گوشواره، حلقه بینی، دستبند و ... را نام برد.

نحوه نگهداری مرواریدها:

مرواریدها در مقایسه با سنگ‌های قیمتی دیگر بسیار نرمترند و به همین دلیل باید در مراقبت از مرواریدها دقت بیشتری به خرج داد. با رعایت چند نکته ساده می‌توانید به نحوی از مرواریدهایتان نگهداری نمایید که برای سال‌ها همچنان زیبا باقی بمانند. عطر، لوازم آرایش و تعریق به مروارید صدمه می‌زند. بنابراین باید مروارید را پس از پاک کردن مواد آرایش به گردن خود بیاویزید. به خاطر داشته باشید که مرواریدهایتان را پس از استفاده با یک پارچه نرم و لطیف تمیز کنید. البته گاهی نیز می‌توانید از مواد پاک کننده مخصوص مرواریدها، استفاده نمایید.

با توجه به این نکته مهم که جنس مرواریدها نرمتر از سایر سنگ‌های گرانبهاست، ممکن است استفاده از مواد پاک کننده ساینده موجب آسیب دیدن مرواریدهای شما شود. بهتر است مرواریدهای خود را جدای از سایر جواهرات نگهداری نمایید. ترجیحاً بهتر است که مرواریدهای خود را در یک جعبه جواهر با لایه مخملی یا در یک کیسه ابریشمی جای دهید.

سعی کنید در اغلب زمان‌ها از مروارید خود استفاده نمایید. این توصیه به دلیل آنست که تماس مداوم و مستمر مروارید با پوست بدن موجب می‌شود که مرواریدهای شما مجدداً هیدراته شده و برای مدت زمان طولانی‌تری همچنان زیبا بمانند.

برچسب ها: سنگ مروارید

چاپ

You have no rights to post comments