ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

همه چیز درباره الماس

الماس ( Diamond ) چیست ؟

الماس یکی از سخت ترین عناصری است که از کربن خالص تشکیل شده و تحت تاثیر فشار و حرارت بسیار زیاد، متبلور می شود. در طبیعت، چنین محیط هایی فقط در عمق ۱۵۰ یا ۲۰۰ کیلومتری از سطح زمین یافت می شوند. فعالیت های آتشفشانی، الماس های ممزوج با سنگ های بزرگ و کوچک را به بالای صخره ها هدایت می کند که اصطلاحا به این فرآیند،" کیمبرلیت و لمپروئیت" می گویند و در نتیجه امکان استخراج الماس میسر می شود.

همه چیز درباره الماس

 ذخایر اصلی الماس کجا یافت می شوند ؟

در سراسر تاریخ از همان آغاز تا به امروز تمامی مردم شیفته و مفتون زیبایی اسرارآمیز الماس ها بوده اند. تا قرن ۱۸ میلادی، هندوستان تنها منبع کشف الماس در سراسر دنیا محسوب می شد. اما در نیمه قرن ۱۹ میلادی اولین معادن الماس در آفریقا کشف شد و بلافاصله پس از آن هجوم بی سابقه ای برای کشف الماس اغاز شد. براساس نوع معدن و قابل دسترسی بودن، نخستین جویندگان الماس این کار را به طور فردی و با دست انجام می دادند، اما عمیق تر شدن معادن منجر به تاسیس شرکت های بزرگ معدن یابی و حفر تونل شد. آنها با استفاده از تجهیزات پیشرفته مکانیکی، از معادن الماس بهره برداری می کردند. امروزه استرالیا و کنگو به عنوان مطرح ترین کشورهایی که در صنعت الماس فعالند شناخته می شوند. همچنین درباره کشورهای شناخته شده در زمینه سنگ های با کیفیت برتر و گران بها، می توان آفریقای جنوبی، استرالیا، کنگو، روسیه، نامیبیا، بوتسوانا و سیرالئون و برخی کشورهای آفریقایی را نام برد.

جدول ارزیابی برلیان

چگونه می توان به ارزش برلیان پی برد؟ جدول ارزیابی کیفیت برلیان برای متخصصان چارچوب یاری دهنده ای است که به وسیله آن می توان اطلاعات مربوط به مقایسه کیفیت و ارزیابی لازم را به دست آورد. گرچه هر نوع برلیانی دارای ارزش مخصوص به خود می باشد. ولی برلیان هایی ارزشمندتر هستند که به صدر جدول کیفیت نزدیکتر باشند. وجود عواملی همچون وزن، پاکی، رنگ و نوع تراش ( اصطلاح Four Cs ) ملاک های تعیین درجه و ارزیابی قیمت نزد متخصصان هستند.

وزن: قیراط ( CARAT )

هرچه درشت تر، کمیاب تر

برلیان های بسیار درشت واقعا کمیاب هستند: به دلیل اینکه در بازار هم به ندرت یافت می شوند. مقیاس وزن در برلیان بر اساس قیراط است. هر یک قیراط معادل ۱۰۰ سوت است. به عنوان مثال یک سنگ" ۷۵ سوتی" همان سه چهارم قیراط می شود.

پاکی: ( CLARITY )

هرچه پاک تر، درخشنده تر

پاکی بیشتر موجب درخشندگی بیشتر شده و برلیان را به صدر جدول کیفیت هدایت کرده و ارزش بالاتری را به آن می بخشد. تمام برلیان های اصل از ویژگی های مشابهی برخوردارند که البته بسیاری از آنها با چشم غیرمسلح دیده نمی شوند.

ولی با استفاده از ابزارهایی همچون ذره بین ( x10 ) این امکان فراهم می شود که ناخالصی های طبیعی موجود در برلیان مشاهده گردد. به این ناخالصی ها اصطلاحا ناپاکی می گویند که بعضا به شکل کریستال های بسیار کوچکی به رنگ های سفید یا سیاه (اصطلاحا زغال) یا به حالت ناخالصی ابرمانند یا کدر و نظیر آن دیده می شوند. برلیان های بدون ناخالصی را اصطلاحا "پاک پاک" ( Flawless ) می نامند که از لحاظ پاکی در صدر جدول قرار می گیرند. بنابراین هرچه ناخالصی برلیان بیشتر باشد جایگاه آن در جدول کیفیت پایین تر و ارزش آن سیر نزولی به خود خواهد گرفت. لازم به ذکر است که ناخالصی های درشتی که با چشم غیرمسلح هم دیده می شوند موجب خواهند شد این گونه برلیان ها در پایین ترین سطح جدول کیفیت قرار بگیرند. این ناخالصی ها مزاحم شکست صحیح مسیر اولیه نور شده و موجب کاهش انعکاس نور و در نتیجه باعث کم شدن درخشندگی مطلوب برلیان شده و از ارزش آن می کاهد.

رنگ : COLOR

هرچه بی رنگ تر، کمیاب تر

درجه بندی رنگ برلیان ها را با استفاده از حروف الفبای انگلیسی مشخص می کنند که اولین حرف آن D انگلیسی بوده است. بنابراین سنگ های کاملا بی رنگ در رتبه اول یعنی D قرار گرفته و موقعیت آن در صدر جدول کیفیت رنگ بوده و ارزش بسیار بالای آن را می رساند. عمده برلیان های موجود در بازار تجاری دنیا همواره با قدری ته رنگ توام هستند.

برای تعیین مرغوبیت برلیان ها حتما می بایست به کمک جواهرشناسی کاملا خبره آن را به دقت تحت وارسی و ارزیابی قرار داد .

تراش : CUT

تراش بهتر ، درخشندگی بیشتر

هرچه تراش برلیان بهتر باشد ، درخشنده تر است. برلیانی که بخوبی تراش خورده باشد از تلالو بهتری برخوردار گردیده و در نتیجه ارزش آن بالا می رود .

برلیان مظهر چیست ؟

هدیه ای سرشار از عشق

طی قرن های متمادی آدمی به این نکته پی برده است که درخشندگی نمایانگر عمیق ترین احساسات وی شده و نمادی برای عشق سیری ناپذیر او شده است.

و اما پرسش اساسی اینکه در میان این همه برلیان های زیبا و متمایز از هم چگونه می توان برلیان مورد نظر خود را با بهترین قیمت انتخاب کرد. پاسخ این است که با لحاظ نمودن چهار عامل فوق و جدول کیفیت و همچنین به کمک و راهنمایی جواهری مورد اعتماد، به سنگ دلخواه خود دست خواهید یافت .

چهار عامل اصلی ( FOUR Cs )

کلید راهیابی به ارزش برلیان:

متخصصان خبره هر کدام از چهار عامل فوق را به تنهایی مورد سنجش قرار داده و با احتساب همه آنها ارزش واقعی برلیان را تعیین می کنند .

راهنمای خرید برلیان :

هنگامی که تصمیم به خرید برلیان دارید، بدیهی است که مایلید بهترین نوع آن را انتخاب کنید تا برای یک عمر صاحب سنگی زیبا و گنجی ارزشمند شوید. از آنجایی که سنگ های برلیان قیمت های متفاوتی دارند، شما باید درصدد خرید سنگ برلیانی باشید که هم براساس جدول کیفیت و نیز مناسب سلیقه و بودجه شما باشد .

عامل اعتماد : چگونه از جواهر فروش خود کمک بگیرید ؟

یک جواهری متخصص و با تجربه و صاحب نام سنگ های قیمتی می تواند کمک شایانی به شما ارائه دهد تا سنگی با قیمت مناسب و اصل را انتخاب نمائید. اعتماد شما را همراه با دانش و تجربه قبلی خود و نیز مجموعه ای از سنگ های گرانبها که از تنوع وسیعی در قیمت و کیفیت برخوردار باشند را به شما عرضه خواهد کرد. باید دانست که تمام برلیان ها زیبا و فوق العاده هستند ولی فقط زمانی می توانید پی به این نکته ببرید که کدام برلیان نسبت به دیگری ارجحیت دارد که بتوانید آنها را با هم مقایسه کنید. وقتی سنگ های برلیان را تک تک مورد بررسی قرار دادید آن وقت می توانید به این نکته مهم دست یابید که چرا برلیان ها در نگاه اول همانند یکدیگر به نظر می آیند ولی در عین حال تفاوت قیمت خودرا حفظ می کند. به خاطر داشته باشید که هرگز یک برلین اصل و با کیفیت کم بها نخواهد بود .

آنها فقط از نظر وزن و کیفیت و ارزش با یکدیگر متفاوت هستند. همواره سعی کنید با استفاده از نقطه نظرات یک جواهری متخصص و مجرب از میان انواع و اشکال در دسترس خود ، آن را که مطابق بودجه و ذوق وسلیقه شخصی شما باشد برگزینید. مثلا در میان انواع تراش ها نوع برلیان، اشک، مارکیز ، امرالد، پرنسس و یا قلب را انتخاب کنید یک جواهری قابل اعتماد با مشتریان خود ارتباط مادام العمر برقرار می کند و از اینکه در مهیا کردن جواهر دلخواه مشتری و افزایش اعتماد متقابل خود را موفق ببیند احساس غرور و افتخار می کند خلاصه کلام اینکه : الماس ها یک بار در دل زمین متولد می شوند و یک بار هم با تراشی زیبا بر قامت بانویی که به آن عشق می ورزد حیاتی تازه می یابد الماس در این تولد جدید ارزشی بسیار فراتر از یک سنگ گرانبها داشته و در واقع نمادی از ابدیت و حیات جاودانه می شوند.

توضیح :

تراش برلیان: نوعی از تراش است که معمولا گرد کلاسیک " آن داری 58 وجه تراشیده می باشد. اما در ایران واژه های برلیان و الماس عمدتا بجای یکدیگر بکار می رود.

برچسب ها: سنگ الماس

چاپ

You have no rights to post comments