ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

دلایل علمی ارزشمند بودن طلا

دلایل علمی ارزشمند بودن طلا

انسان ها جور دیگری به طلا نگاه می کنند. این فلز زرد رنگ از نظر شیمیایی با فلزات دیگر موجود در زمین تفاوتی ندارد و می شود گفت با هیچ عنصری واکنش نشان نمی دهد. اما چرا برای ما انسان ها بسیار ارزشمند است و در تمامی دوره ها نماد ثروت و قدرت است؟ و یا چرا طلا را همیشه به عنوان پول رایج استفاده می کنند؟ کمی در جدول تناوبی در مورد طلا جستجو کنیم به این اطلاعات می رسیم.

 طلا

  • نماد شیمیایی: Au
  • عدد اتمی: 79
  • جرم اتمی: 196،97
  • یکی از فلزات کمیاب که در شرایط عادی اکسید نمی شود
  • مورد استفاده در جواهرسازی، الکترونیک، صنعت هوا و فضا و پزشکی
  • بزرگترین تولیدکنندگان: چین، استرلیا، آمریکا و روسیه

اگر کمی به عناصر جدول تناوبی نگاه بیندازیم متوجه می شویم که می شود از بیشتر آنها به راحتی صرف نظر کرد برای مثال گازهای بی اثر و یا هالوژن ها وجود دارند. اما آیا می شود پول ما از گاز تشکیل شده باشد؟ و یا دو عنصر دیگری که در شرایط عادی مایع هستند یعنی جیوه و برم که استفاده از این ها هم چندان علمی نیست و البته هر دو آنها نیز سمی هستند که برای تبدیل به پول شدن مناسب نیست. در سمت دیگر جدول تناوبی نیز فلزات قلیایی و قلیایی خاکی موجود است که تمایل زیاد به واکنش دارند. شاید از دوران مدرسه واکنش سدیم با آب را به یاد داشته باشید. استفاده چنین پول هایی نیز شاید برای ما خطرناک باشد.

همین موضوع درباره گروه عناصر رادیواکتیو نیز صادق است کسی دوست ندارد از پول خود سرطان بگیرد. به این ترتیب توریوم، اورانیوم و همچنین عناصری نظیر رادرفوردیوم، پوننپنتیوم و اینشتاینیوم کنار می روند. این سری آخر نیز تنها بطور موقت و در چارچوب تجربیات آزمایشگاهی به وجود می آیند و بعد از ساطع کردن تشعشعات رادیواکتیو از خود، تجزیه می شوند. بعد از آن به گروه موسوم به "عناصر خاکی کمیاب" می رسیم که البته اکثرشان به اندازه طلا کمیاب نیستند. متاسفانه تشخیص این عناصر هم از نظر شیمیایی آسان نیست و ما هیچگاه نمی توانیم با اطمینان بگوییم که آنچه در جیبتان است چیست. به این ترتیب تنها قسمت میانی جدول تناوبی می ماند که عناصر آن به فلزات واسطه موسومند. در این گروه که از 49 عنصر تشکل شده نام های آشنایی دیده می شود: آهن، آلومینیوم، مس، سرب و نقره اما اگر آنها را به دقت مورد بررسی قرار دهید متوجه می شوید که هر یک دارای ایرادات جدی هستند. برای مثال ما در سمت چپ برخی عناصر سخت و بادوام را داریم و مشکل است آنها را به سرعت گداخته کرد. برای شروع کار استخراج این فلزات از سنگ معدنشان باید کوه را تا حدود 1000 درجه داغ کرد. انسانهای گذشته به چنین تجهیزات پیشرفته دسترسی نداشتند.

استخراج آلومینیوم نیز سخت است و این عنصر برای ضرب سکه مناسب نیست. بیشتر عناصر دیگر این گروه پایدار نیستند و در صورت تماس با آب می پوسند و یا در معرض هوا اکسید می شوند. برای مثال آهن را در نظر بگیرید در نگاه اول فلز خوبی برای تبدیل شدن به پول رایج است اما مشکلش این است که زنگ می زند. اگر آهن را کاملا خشک نگاه ندارید به راحتی می پوسد. پس استفاده از عنصری که به خودی خود ارزشش افت می کند ایده خوبی نیست. سرب و مس نیز مانند آهن استعداد زنگ زدن دارند در گذشته بعضی از ملت ها از آنها به عنوان پول استفاده می کردند اما زیاد دوام نیاورد.

از میان 118 عنصر جدول تناوبی تنها 8 گزینه باقی می ماند: پلاتین، پلادیوم، وردیوم، اسمیم و روتنیوم، به علاوه دو عنصر قدیمی و نام آشنای طلا و نقره. این ها به فلزات کمیاب مشهورند و به ندرت با عناصر دیگر واکنش نشان می دهند. نادر بودن آنها یکی از دلایلی است که می شود از انها به عنوان پول استفاده کرد برای مثال آهن در طبیعت به وفور یافت می شود اما هشت عنصری که در بالا ذکر شد بسیار کمیاب تر از طلا و نقره هستند و این در حالی است که استخراج آنها هم بسیار مشکل است. نقطه ذوب پلاتین 1767 است.

پس دوباره به طلا و نقره می رسیم. که هر دو در عین کمیابی یافتنشان غیر ممکن نیست هر دو انها نقطه ذوب پایینی دارند در نتیجه ضرب سکه و شمش و ساختن زیورآلات با آنها آسان است نقره با مقادیر ناچیز گوگرد موجود در هوا واکنش می دهد و تیره می شود پس ما برای طلا ارزش بیشتری قائلیم. عدم جذابیت شیمیایی طلا باعث جذاب شدن ان برای ما انسان ها شد.

همانطور که در بالا گفته شد پول رایج باید با ثبات قابل حمل و غیر سمی باشد. شاید از شنیدن اینکه مقدار طلای موجود در جهان چقدر کم است شگفت زده شوید اگر تمامی زیورآلات، ذخایر بانک ها و همچنین رگه های ناچیز طلا در قطعات کامپیوتری را جمع آوری کنید تقریبا می توان مکعبی با ابعاد 20 متر در وزن 150.000 تن را ساخت که به راحتی در زیر برج ایفل قرار می گیرد. اما کمیاب و یا با ثبات بودن تمام ماجرا نیست رنگ طلایی آن نیز آن را از تمام عناصر جدول تناوبی جدا می کند..اما چرا دیگر کسی ان را به عنوان پول رایج استفاده نمی کند؟

داستان از سال 1373 آغاز شد که ریچارد نیکسون رئیس جمهوری آمریکا در ان زمان تصمیم به قطع ارتباط طلا با دلار گرفت از آن زمان به بعد مبنای همه واحدهای پولی اسکناس بدون پشتوانه است. دلیل تصمیم نیکسون این بود که آمریکا برای تمام دلارهایی که چاپ کرده بود طلا در اختیار نداشت. مشکل طلا این است که عرضه آن هیچ ارتباطی به نیازهای اقتصاد ندارد بلکه عرضه آن را میزان استخراج ان از معادن تعیین می کند. در قرن شانزدهم میلادی کشف آمریکا جنوبی و منابع عظیم طلای ان باعث شد که قیمت طلا افت شدیدی داشته باشد اما از آن زمان به بعد مشکل معمولا برعکس بوده است و عرضه طلا تا حد زیادی ثابت و انعطاف پذیر شد. همین امر باعث می شود که میزان تقاضا نوسانات بسیار شدیدی را برای طلا ایجاد کند برای مثال رشد بسیار زیاد قیمت طلا از سال 2001 تا به حال ناشی از همین امر بوده است.

 چرا رنگ طلا، طلایی است؟

رنگ طلایی طلا تا همین اواخر یک معما بود. راز این معما ساختار اتمی طلاست. زمانی که طلا را بررسی می کنید می بینید که اتم آن بسیار سنگین است و الکترون های آن چنان سریع حرکت می کنند که مجبور می شوید نظریه نسبیت انیشتین را هم وارد ریاضیات کنید.

بر خلاف فلزات دیگر، که در شکل خالصشان نور مستقیما منعکس می کنند. مولکول های طلا قدری با نور بازی می کنند و با جذب بخشی از طیف آبی نور به آن رنگی طلایی و متمایز می دهند.

تمامی این دلایل نشان می دهد که به قول اندیشمندی معاصر:

ارزش طلا برای تمامی دوران هاست

برچسب ها: طلا, نقره

چاپ

You have no rights to post comments