ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

تمیز کردن طلا و جواهر

تمیز کردن طلا و جواهر

یکی از دغدغه های کسانی که اهل استفاده از طلا و جواهرات هستند از بین رفتن تدریجی برق و جلای زیورآلاتشان است. درخشش ابتدایی به تدریج از بین می رود و همانگونه که آن ها کدر می شوند، دل صاحباشنان هم از آن ها چرکین می شود. در اینجا راهکارهایی برای برگرداندن جلا و درخشش زیورآلات را به شما پیشنهاد می کنم.

 •  زودودن چربی ها از روی طلا

طلا و جواهر، پس از استفاده ی طولانی مدت در اثر مجاورت با بدن کثیف می شود و رنگ و جلای ابتدایی خود را از دست می دهد. یکی از راحت ترین روش های شست و شوی طلا، خیساندن این زینتی های ارزشمند درون کاسه ای حاوی محلولی از پاب و مایع ظرفشویی است. گرم بودن آب برای زودودن چربی ها ضروری است.

 • تمیز کردن طلا

شما می توانید طلاهای خود را چند دقیقه ای در محلولی از آب و مایع ظرفشویی یا پودر لباسشویی قرار دهید و محلول را به همراه طلای داخل آن بر روی اجاق گاز جوش بیاورید. به این ترتیب جرم هایی که در لا به لای طلا وجود دارند به راحتی خارج می شوند. پس از خروج طلاها یا جواهرات از محلول ها، آن ها را با فرچه ای کوچک یا مسواک تمیز کنید، سپس آن ها را آبکشی کرده و بر روی حوله ای قرار دهید. برای خشک کردن سریع طلاها و جواهرات از سشوار استفاده کنید.

در این بین لازم است به دو نکته توجه کنید، نخست اینکه حین جوشاندن طلاها در محلول آب و مایع ظرفشویی، هرگز آن ها را ترک نکنید، چون در صورت فراموش کردن، طلاهایتان می سوزد و غیر قابل استفاده خواهند شد. نکته ی دوم اینکه هنگام خشک کردن طلاها و جواهرات با سشوار فاصله مناسب را حفظ کنید تا جواهرتتان صدمه نخورند.

 •  براق کردن طلا و جواهر

 برای براق کردن طلا و جواهر پس از شستشو و خشک کردنشان دو روش وجود دارد:

 1. مقداری خاک اره از نجاری ها تهیه کرده و طلا و جواهرات را درون خاک اره فرو کنید. سپس با خاک اره سطح آن ها را مالش دهید، پس از پاک کردن طلا و جواهر از خرده های چوب، شفافیت و برق چشمگیری خواهند داشت.
 2. روش دوم استفاده از چرم یا پارچه های نخی است. مالیدن یکی از این دو جنس پارچه بر روی سطح طلا، برق و جلای خاصی به آن ها می دهد.
 • تمیزکردن جواهرات بدلی

برای تمیز کردن جواهرات بدلی و به اصطلاح اتمی از جوش شیرین استفاده کنید. به این صورت که مقداری جوش شیرین را بر روی سطح نمناک فرچه یا مسواک بریزید تا براق شوند.

 • دشمن طلا و جواهر

اگر رفتن به استخر و شنا کردن جزو برنامه های روزانه و معمول شماست، پیش از ورود به آب، طلا و جواهر خود را بیرون آورید، زیرا کلر درون آب از دشمنان طلا و جواهر شماست. مواد شوینده ی قوی که موقع استفاده از آن ها باید دستکش استفاده کرد نیز از دشمنان طلا و جواهرات جلوگیری می شود.

 • نگهداری از طلا و جواهر

برای حفظ و نگهداری از طلا و جواهر آن ها را در جعبه های خودشان قرار دهید یا دفترچه ای پارچه ای درست کنید و طلاهایتان را با سنجاق قفلی در آن دفترچه ی پارچه ای وصل کنید. سپس دفترچه را تا کرده و جواهرات جلوگیری می شود.

 • جلوگیری از گره خوردن زنجیر گردن

برای جلوگیری از گره خوردن زنجیره های اضافی که به گردن نمی اندازید، آن ها را با قفل بسته نگهداری کنید. در صورتی که زنجیر گردن شما گره خورد، آن را بر روی سطح لیز و صیقلی قرار داده و مقداری روغن بچه روی محل گرده بریزید. سپس یا یک سوزن کلفت سعی در باز کردن گره کنید.

 • تمیز کردن سنگ فیروزه

 سنگ فیروزه از جمله سنگ های زینتی و با ارزشی است که به علت خلل و فرج های زیاد گه در آن وجود دارد، نباید آن را با آب شست. بنابر این آن ها را با پارچه نخی یا چرم جلا دهید.

 • محلول تمیز کننده جواهر

یک چهارم پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه مایع ظرفشویی و سه چهارم پیمانه آب را با هم مخلوط کنید. جواهرات خود را در این محلول بخیسانید. پس از نیم ساعت با یک مسواک یا فرچه ی نرم روی سطوح جواهر را تمیز کنید. فراموش نکنید که فرمول گفته شده برای تمیز کردن جواهرات بدلی مناسب نیست.

برچسب ها: طلا, جواهر, تمیز کردن طلا, تمیز کردن جواهر

چاپ

You have no rights to post comments