ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

گزارشی تحقیقی درباره ی جواهرات عروسی

ممکن است هر یک از شما به هنگام تهیه مقدمات عروسی خود به گریه بیفتید اما یک جواهرساز هرگز! متخصصین می‌گویند: حتی در دوران نابسامان اقتصادی کنونی، در آمار تقاضا برای جواهرات عروسی هیچ نشانی از رکود یافت نمی‌شود. نینا لارنس Nina Lawrenle، ناشر مجله براید Bride می‌گوید: در حالی که برای خرید جواهرات می‌توان باصلاح دید و اختیار و تفکر کافی اقدام نمود اما برای خرید جواهرات عروسی چنین شرایطی حاکم نیست.

مصرف‌کنندگان جواهرات ممکن است به موقع خرید مردد بوده و فکر کنند که این پول را می‌توانند صرف رفتن به مسافرت و گذراندن یک تعطیلات عالی بکنند اما یک داماد جوان هیچ‌گاه خرید هدیه برای عروس خود را به تعویق نمی‌اندازد و در خرید برای عروس خود خساست به خرج نخواهد داد. هیچ شکی نیست که بازار عروسی دارای آنچنان گستردگی و وسعت خاصی است که گروه‌های متعددی آن را ارزیابی می‌کنند. آمارهای ارائه شده با توجه به این که چه کسی این ارزیابی را انجام می‌دهد و بر روی چه گروهی مطالعه می‌شود متفاوت است. عروس‌ها و دامادها به‌طور تقریبی سالانه معادل ۳۲ الی ۷۰ بیلیون دلار تجارت خرده‌ فروشی می‌کنند که این طبقه‌ بندی شامل مسافرت‌های ماه عسل، هدایای عروسی، سرویس‌های پذیرش و جواهرات است. طبق گزارش ان.بی.سی (سرویس ملی عروسی ها سازمانی از فروشگاه های خرده فروشی که در خدمت بازار عروسی هاست) در مطالعاتی تحت عنوان آمار و وضعیت های عروسی ها 2000 ارائه داده است: زوج های تازه ازداوج فقط 2/6% از کل خانواده ها را تشکل می دهد که بیانگر سهم متناسب و زیاد کل فروش خرده خروشی در این قبیل بازارهاست.

طبق آمارهای ان.بی.سی: تجارت عروسی تقریبا مسئول 21 درصد از فروش جواهرات و ساعت است. بر اساس تحقیقات ان.بی.سی (National Bridal Services) و آمارهای ایالات متحده راجع به عروسی ها و ازدواج های سال 2000، با وجود بیش از 3.2 میلیون عروسی در سال، شانس ها و موقعیت کاری چشمگیری برای جواهرسازان وجود دارد. فروش حلقه‌های نامزدی یکی از مهم‌ترین رشته‌های مورد فعالیت جواهرسازان است. طبق تحقیقات به عمل آمده توسط دایاموند مارکتینگ گروپ Diamond Marketing Group (دی.ام.جی) 77 درصد از عروس‌هایی که برای بار اول عروس می‌شوند و ۶۷ درصد از عروس‌هایی که تصمیم به ازدواج مجدد دارند و ۷۴ درصد از تمامی عروس‌ها در سال ۱۹۹۹ حلقه نامزدی الماس نشان دریافت کردند. دی. ام. جی طبق مطالعات به عمل آمده، دریافت قیمت حلقه های نامزدی 2/13% و فروش آنها 1/12% در سال 1999 و نسبت به آمارهای 1998 افزایش داشته است. این گروه دیگر آماری پیرامون بهای حلقه های نامزدی انتشار نداد، اما سازمان های دیگر به بررسی مقادیر صرف شده در این زمینه پرداختند. به عنوان مثال، مدرن براید Madern Bride ، برایدز brides و ان. بی.اس متوجه شدند که حد متوسط بهای حلقه-های نامزدی 3165 دلار و 2982 دلار و 2807 دلار است. کاملاً آشکار است که این فروش بدون توجه به مبلغ دقیق آن، بیانگر آمار فروشی سالم است. زوجهای امروزی که برای خرید حلقه های نامزدی می روند، به خوبی می دانند که به دنبال چه نوع حلقه ای هستند. دی. ام. جی در سال 1999 دریافت که71درصد از عروس ها از فوریسز cs4 ، تراش، رنگ، شفافیت و وزن قبراط به خوبی آگاهند. به علاوله 60درصد از این زوجها می دانند که بهای حلقه نامزدی الماس نشان معادل 2 ماه حقوق آنهاست. این خبر بسیار خوبی است که گروه تحقیقات دریافته اند که زوجها از فورسیز آگاهند.

طی تحقیقاتی که سال 2000 توسط مدرن براید Modern Bride و پلاتینیوم کلید به عمل آمد: 55% از پاسخ دهندگان پلاتین را چندان گران نمی دانند و 34% از آنان گزارش داده بودند که جواهرسازان آنان را به خرید جواهر عروسی از جنس پلاتین تشویق نمودند. یکی از آمارهای جلب دیگر که مورخ 1998 توسط مدرن براید و تحت عنوان مطالعه حلقه های نامزدی و جواهرات عروسی منتشر شد، چنین آمده است: 44 درصد از پاسخ دهندگان همان مبلغی را که گمان می کردند، پرداختند اما 22% بیشتر از آنچه گمان می کردند، پرداخته اند و 16% کمتر از آنچه فکر می کردند بابت بهای حلقه نامزدی خود پرداخته اند از آن تعدادی که بیشتر از مبلغ مورد نظر پرداختند 44درصد گفته اند که انگشتری با سنگهای اعلاتر می خواستند و 11% تمایل به کار گذاشتن سنگهای بیشتری  روی انگشتر خود داشته اند و 4% فلزات بهتری می خواسته اند. به نظر شما این زوجها از کجا اطلاعات کافی مربوط به حلقه های نامزدی را به دست آوردند؟ آنها ابتدا توسط جواهر سازان خود چنین اطلاعاتی را کسب نمودند. طبق آمارهای مدرن براید جوالری 96 درصد از پاسخ دهندگان اطلاعات خود را راجع به حلقه های نامزدی ضمن جستجو و خرید در فروشگاه ها به دست آورده اند. این زوجها به طور متوسط 5/11 ماه قبل از ازدواج به دنبال جستجو برای یافتن حلقه ازدواج خود در حال جستجو بوده و به طور متوسط 4/5 فروشگاه را دیده اند. از 243 نفر پاسخگو که از بیش از یک فروشگاه بازدید نموده اند، 75% گفته اند که در صدد مقایسه مجموعه ها بوده اند و 68% مقایسه قیمت ها و 8% مقایسه و یافتن سرویس دهی بهتر بوده اند بیشتر پاسخ دهندگان به مطالعات/ تحقیقات مدرن براید (حدود 41%) اذعان داشته اند که حلقه های نامزدی خود را از فروشگاههای جواهر مستقل تهیه نموده اند و حدود 29% از عروس ها، حلقه های خود را از فروشگاه های زنجیره ای جواهرات و 8% از آنها حلقه های خود را از فروشگاه هایی محلی تهیه کرده اند. آمار جالب توجه دیگری که توسط پاسخ دهندگان به مطالعات بریدان گاید عرضه شده، چنین می گوید که 92 درصد از پاسخ دهندگان تمایلی به خرید حلقه های نامزدی خود از طریق اینترنت نداشتند. نینالارنس Nina Lawrence ناشر مجله براید می گوید: بیشتر خریداران در تهیه حلقه نامزدی خود ابتدا به سراغ تهیه جواهرات اصلی می روند و می افزاید: یک خانم جوان به هنگام خرید حلقه نامزدی خود وارد فروشگاهی می شود که قبلاً بدانجا پا نگذاشته بوده. بیش از 80 درصد از خوانندگان مجله براید، وقتی نامزد می شوند به خرید خود از فروشگاههای خرده فروشی ادامه می دهند. مدرن براید نیز به تحقیقات مشابهی دست یافته: 77 درصد از پاسخ دهندگان گفته اند که در آینده برای خرید جواهرات خود به همان فروشگاهی مراجعه خواهند نمود که جواهرات عروسی خود را تهیه نموده‌اند.

حلقه های ازدواج

طبق آمار به دست آمده توسط براید، مدرن براید و ان.بی.اس، هزینه صرف شده به طور متوسط برای حلقه‌های عروس‌ها و دامادها رقمی حدود ۱۰۶۰ دلار و ۱۷۲۷ دلار و ۲۱۵۲ دلار است. طبق تحقیقات به عمل آمده توسط براید، ۴۵ درصد از خوانندگان آنها تمایل به انتخاب حلقه طلای زرد و ۳۸% تمایل به انتخاب حلقه پلاتین دارند و بازار حلقه آقایان مانند حلقه بانوان داغ و پرفروش است. 9۹۸% از پاسخ‌دهندگان به آمار به عمل آمده توسط مدرن برای جوالری اظهار داشته‌اند که مایل به تهیه خرید حلقه ازدواج «ست» هستند و طبق تحقیقات به دست آمده توسط ان.بی.اس حداقل ۴ زوج از هر ۱۰ زوج از الماس استفاده می‌کنند. البته این آمار و ارقام چندان مهم به نظر نمی‌رسند گاهی افراد ممکن است گمان کنند که جواهرفروشان با فروش حلقه‌های ازدواج، تمامی وظایف و اهدافی را که به عهده داشته‌اند،‌ به انجام رسانده‌اند. اما نکته حائز اهمیت فقط در فروش حلقه خلاصه نمی‌شود. طبق بررسی‌های به عمل آمده از سوی پاسخ دهندگان مدرن براید زوجها برای تهیه و خرید حلقه های خود تنها به یک فروشگاه اکتفا ننموده و به طور متوسط از 5/3 فروشگاه دیگر نیز بازدید کرده اند. در نهایت، حدود 44% حلقه های نامزدی و ازدواج خود را از همان فرشگاه اول تهیه نموده اند و 5/36 درصد دیگر حلقه های نامزدی و ازدواج خود را از فروشگاه های مختلف خریداری کرده اند و 2% مکان های خرید خود را به یاد نمی آورند و 24% دیگر به این سؤال پاسخ نداده اند. در کل، 56% از جواهرسازان که حلقه های نامزدی می فروشند باید به فکر اتخاذ روش های جدید و نوتری باشند تا بر مشتریان خود تأثیر بهتری به جا بگذارند. حلقه تنها جواهر مورد نیاز برای روز به یادماندنی و بزرگ مراسم عروسی نیست. هر عروسی به جواهرآلات دیگری همچون گوشواره، گردنبند و شاید دستبند نیز احتیاج دارد و افراد دیگری مانند مادر عروس، مادر داماد و ساقدوش ها نیز به جواهرآلات نیاز دارند. مروارید یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای این منظور است. طبق آمار به دست آمده از سی.پی.آی.سی Cultural Pearl Information Center در سال ۱۹۹۹، ۳۷ درصد مرواریدهای به فروش رسیده در آمریکا به منظور استفاده برای مراسم عروسی خریداری شده‌اند طبق اطلاعات به دست آمده از همین مرکز، پس از بازار فروش تعطیلات، این بزرگترین بازار فروش مرواریدها محسوب می شود. طبق بررسی های انجام شده توسط بریدال گاید بیش از 57 درصد از پاسخ دهندگان تصمیم به خرید جواهرات برای مراسم ازدواج و ماه عسل خود دارند و بیش از 36 درصد دیگر مایل به دریافت جواهرات از سوی فامیل خود برای مراسم های فوق را دارند. در میان خوانندگان مجله براید 76 درصد برای روز ازدواج خود گوشواره، 43% گردنبند و 27% دستبند خریداری می نمایند.

هدیه برای همه

آیا خرید ساعت را جزو جواهرات عروسی می دانید؟ شاید هم فکر شما صحیح باشد. طبق بررسی های به عمل آمده توسط مجله براید جواهرات و ساعت مهمترین و متداول‌ترین هدیه‌ای است که از سوی عروس به داماد تقدیم می‌شود. بر اساس گزارشات بریدال گاید حاکی از آن است که بیش از 84 درصد از پاسخ دهندگان درصدد خرید هدیه‌ای بسیار عالی برای داماد هستند و حدود 25 درصد اقدام به خرید ساعت و 85% اقدام به خرید دکمه سردست می‌نمایند. ضمناً زوج‌ها در صدد تهیه هدایای برای حضار، مدعوین، ساقدوشان، نیز هستند. بر اساس آمار ارائه شده توسط ان.بی.اس بیش از 90 درصد زوج‌ها در مراسم عروسی خود، هدیه می‌دهند. حد متوسط مدعوین حاضر در مراسم عروسی 10 نفر است و به همین دلیل جواهر سازان موفق به فروش 10 کار دیگر می‌شوند. نقره یکی از متداول‌ترین و رایج‌ترین انتخاب‌ها برای تهیه هدایای مدعوین در مراسم عروسی است. زیرا تعدادی از سازندگان مجموعه‌های متنوعی متشکل از جاسوئیچی، گیلاس، لوازم جانبی، روی میز، قاب عکس و جواهرات مربوط به ساقدوش‌هاست.طبق گزارش اس.آی.سنتر Sinter Information Center روی هر یک از این اقلام می‌توان عباراتی به ‌منظور گرامی داشت روز عروسی درج نمود. این اقلام می‌توانند به گونه‌ای تولید شوند که یادآور روز عروسی باشند. طبق گزارش اس.آی.سی بازار عروسی حدوداً روی فروش نیمی از تمامی هدایای ساخته شده از ره استرلینگ Sterling Sliver و کارد و چنگال حساب باز کرده است. طبق گزارش ان.بی.اس جواهر سازانی که وسایل مخصوص میزهای عروسی و سایر هدایای دیگر را انبار کرده‌اند هنوز هم این شانس را دارند که به‌طور متوسط حدود 171 میهمان را به جشن عروسی خود دعوت کنند. بنابراین زمانی که زوج‌های جوان برای پولیش حلقه‌های جدید خود به فروشگاه شما می‌آیند، بهترین موقعیت است تا جواهر فروشان مجموعه‌های برگزیده خود متشکل از گلدان‌های کریستال یا قاب عکس‌های نقره را نیز به آنها نشان دهید. همچنین ممکن است ابزارهای تجاری را به آنها نشان دهید که بسیار مناسب دپارتمان‌ها، سازمان‌ها، اداره‌ها و فروشگاه‌های خاص است. یک هدیه دفتر ثبت ازدواج، مطرح کردن چنین پیشنهادانی موجب آشنایی بیشتر شما نه تنها با عروس و دامادهای جوان بلکه با فامیل‌ها و دوستان آنها نیز می‌شود. اگر شما مایل به استفاده از امکانات عروسی و دامادها در جواهر فروشی‌ها باشید، حتی با بودجه بسیار کم نیز شانس برخورداری از چنین امتیازاتی را دارید.

حلقه های نامزدی مزین به سنگهای قیمتی رنگی

گرچه امروزه حلقه‌های نامزدی و عروسی مزین به سنگهای قیمتی رنگی متداول نیست اما استفاده از این قبیل حلقه‌ها از دیرباز محبوب خانواده‌های سلطنتی اروپایی بخصوص شاهزادگان جوانی همچون پرنسس دیانا Princess Diana و لیدی سارا فرگوسن Lady Sarah Ferguson بوده است. قدمت و ارزش سنگهایی همچون یاقوت سرخ و یاقوت کبود و زمرد به بیش از هزاران سال قبل بازمی‌گردد و سابقه آنان بیش از دیگر سنگهاست. اکنون این سنت ارزشمند رواج یافته و جزو پرطرفدارترین و محبوب‌ترین زیورآلات عروسی است. امروزه شاهد آن هستیم که خانمها بیشتر تمایل به خرید حلقه‌های نامزدی مزین به سنگهای قیمتی رنگی دارند.یاقوت کبود Sapphire یکی از متداول‌ترین و محبوب‌ترین و پرطرفدارترین انتخاب‌ها برای تهیه حلقه نامزدی مزین به سنگ‌های قیمتی رنگی است و پس از آن یاقوت سرخ Ruby و زمرد در ردیف دوم و سوم قرار دارند. بر اساس سنت قدیم، یاقوت سرخ را برای چشم روشنی تولد دختر و زمرد را برای چشم روشنی تولد پسر هدیه می‌برند. یاقوت کبود به زمان سنگ‌های قیمتی، مظهری از صداقت، وفاداری و حقیقت است. حلقه‌های نامزدی سنگ‌های قیمتی رنگی شهرت خود را مدیون رشد فزاینده استقبال و قدردانی از سنگ‌های قیمتی رنگی در سبک‌های جدید جواهرات اعلا هستند. امروزه با توجه به گرایش هرچه بیشتر مد به‌سوی رنگ‌ها و انعکاس روحیات افراد در مقایسه با اهداف و پیام طراحان، زنان جواهراتی را به خود می‌آویزند که بیانگر روحیات و احساسات درونی خودشان باشد. در میان حلقه‌های نامزدی، انتخاب حلقه‌ای که مزین به سنگ قیمتی رنگی باشد، بیشتر به زوج‌های مسن‌تر و باتجربه‌تر و فکورتر بازمی‌گردد.  زیرا چنین زوج‌هایی قادر به درک سابقه تاریخی رمانتیک این سنگ‌ها بوده و متوجه این نکته مهم هستند که انتخاب چنین حلقه‌ای به معنای ایجاد سطح متعالی‌تری از عشق و عواطف (چه به‌صورت سنتی و چه به‌صورت فردی) است. امروزه به کاربردن سنگ‌های قیمتی در حلقه‌های مخصوص عروسی آقایان نیز بسیار متداول شده بخصوص سنگ‌هایی همچون یاقوت آبی Blue Sapphire و اونیکس سیاه Black Onyx. امروزه اغلب زوج‌ها برای حلقه‌های خود از رنگ‌های همخوان و هماهنگ استفاده می‌کنند. حوزه وسیع و متنوع موجود سنگ‌های قیمتی رنگی به معنای آن است که زوج‌های جوان قادر به انتخاب سنگ قیمتی رنگی هستند که متناسب باسلیقه و درآمد آنان باشد. یکی از مزیت‌های انتخاب سنگ‌های قیمتی رنگی که قیمت کمتری دارند آن است که برای تهیه و خرید آن نیازی نیست که حتماً راکفلر Rockefeller باشید (به عبارتی دیگر خرید سنگ‌های قیمتی معمولی نیازمند هزینه زیادی نیست). سنگ‌های استثنایی با کیفیتی اعلاء اغلب کمیاب‌تر از الماس هستند اما برای تهیه آن باید وقت بیشتری صرف نمایید که البته به رحمتش کاملاً می‌ارزد.

برچسب ها: حلقه ازدواج, خرید عروسی

چاپ

You have no rights to post comments