ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

کمیاب ترین سکه طلا در دنیا

سکه-های-گرانبهای-طلا

سکه طلای دابل ایگل (Double Eagle) در سال 1933 که یکی از کمیاب ترین و پرمتقاضی ترین سکه های طلا (به ویژه نزد کلکسیونرها) به شمار می رود. در حراج خانه ساتبیز نیویورک (Sotheby'sAuctionHouse) به مبلغ 7/59 میلیون دلار به فروش رفت. یک سوی این سکه اعجاب انگیز شاهد تصویر تندیس آزادی و در سوی دیگر شاهد تصویر یک عقاب هستیم. این سکه در 1933 و مقارن با تشدید بحران و رکود اقتصادی ضرب شد اما به دلیل تحریم استاندارد طلا توسط روزولت (رئیس جمهور وقت آمریکا) هرگز مجدد ضرب نشد.

در واقع تمامی 445500 سکه ضرب شده (هر کدام به ارزش 20 دلار) در انبار گذاشته شد تا این که در سال 1927 فرمان ذوب کردن این سکه ها صادر شد. اما در دهه 1940 بود که پی بردند 10 عدد از این سکه ها ذوب نشده و ناپدید شده اند. 9 سکه بعدا کشف شد و تنها سکه باقیمانده ربوده شده بود که در نهایت به کلکسیون فاروق (شاه مصر) راه یافت. مقارن با اواسط دهه 1950 سکه مزبور دوباره ناپدید شد و 32 سال بعد هنگام فروش توسط یک دلال انگلیسی سکه های طلا به نماینده سرویس مخفی در نیویورک دوباره کشف شد.

 با ارزشترین طلای ناب

کاپ-طلای-جهانی-فوتبال

جام جهانی فوتبال به ارتفاع 32 سانتی متر و ساخته شده از طلای ناب 18 عیار معروف ترین جام حهانی طلایی در تاریخ معاصر جهان است که دستیابی به آن از آرزوهای قلبی میلیاردها نفر مردم روی زمین به شمار می آید.

درهای ساخته شده از طلا در بانک عمان

در عمان بانکی وجود دارد که درهای آن از طلا ساخته شده است. روش تذهیب و زراندود کردن این درها به دوران باستان باز می گردد. در آن زمان از روش های تذهیب فایر (Fire) و بعدها روش تذهیب جیوه (زراندود کردن) استفاده شد که دارای پوششی از طلای عیار بالا بود. برنز معروف کورین تیان Corinthian متعلق به امپراتوری روم مثال خوبی برای کاربرد این روش در دروازه بزرگ معبد Herod's Temple در اورشلیم (Jerusalem) است.

بازیافت طلا Recycling of Gold

 از زمانی که طلا برای نخستین بار کشف شد، این فلز گرانبها به دلیل ارزش ذاتی گرانبهای آن بازیافت می شد. بنابراین احتمال دارد قدمت طلای مورد استفاده در جواهرآلات معروفی که به خود می آویزند و یا حتی طلای به کار رفته در روکش دندان های شما، به دوران باستان باز می گردد که زمانی جزئی از جواهرات متعلق به پادشاهان قدیم و یا افسران عالی رتبه تمدن باستان بوده است. هم اکنون نیز سالانه حدود 15 درصد از طلای مصرفی جهان بازیافت می شود.

کشف نخستین قطعه جواهر طلا

قدمت نخستین قطعات جواهر طلا به تمدن سومری (SumerCivilisation) حدود 3000 سال پیش از میلاد. در مناطق جنوبی عراق (Iraq) و حدفاصل رودخانه تیگریس Tigris و افریت Euphrates باز می گردد. یکی از مهمترین یافته های باستان شناسی جواهرات کهن در معبد سلطنتی ار که اُر (Royal Tombs of un) در مسوپوتامیا Mesopotamia در حدود 2600 سال پیش از میلاد باز می گردد که از جمله قطعات طلای تولید شده در آن دوران می توان به قطعه یافت شده زیر اشاره کرد:

قالبی شامل ارابه ای با الاغی وحشی و با عنانی از حلقه طلا. استفاده از مس و برنز همراه با طلا نیز به همین دوره باز می گردد که نماد قابل ملاحظه ای از مهارت های چشمگیر صنایع دستی در فلزکاری آن دوره به شمار می رود.

در قفقاز واقع در اروپای شرقی نیز نمونه بسیار زیبایی از قالب گاوی از جنس طلا یافت شد که حدودا به 2300 سال پیش از میلاد باز می گردد. در مصر، جواهرات طلا و سایر اقلام گرانبها متعلق به معابد شاه فاروق نیز 1500 سال قبل از میلاد و شاید بیشتر تعلق دارد.

مشهورترین قطعه طلا

این قطعه ماسک صورت یک شاه نوجوان مصری به نام توت آنخ آمون Tutankhamun (مربوط به 1361 تا 1352 پیش از میلاد) است که در معبد شاه مذکور در سال 1922 توسط هوارد کارتر Howard Carter کشف شد. این معبد، مدفن گرانبهاترین و نفیس ترین گنج های ساخته شده توسط استادان هنرمند طلاساز آن دوره بوده است. این ماسک صورت معروف در موزه کایرو Cairo برای بازدید به معرض نمایش گذاشته شده است.

معروف ترین فیلم مربوط به طلا

فیلمهای متعددی با مضون حرص و آز آدمی برای طلا ساخته شده از آن جمله می توان فیلم گولد فینگر Gold Finger محصول ایتالیا و از سری فیلمهای جیمز باند، اشاره کرد.

برچسب ها: طلا

چاپ

You have no rights to post comments