ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

کاربرد طلا در علوم مختلف

ستاره شناسی

طلا-در-ستاره-شناسی

بزرگترین تلسکوپ دنیا در رصدخانه­ ای در کک Keck واقع شده است که در اجزاء داخلی آن از طلا استفاده شده است. این تلسکوپ در ارتفاع 796/12 پایی در بالای آتشفشان مااوناکی درهاوایی قرار دارد. این رصدخانه دارای تلسکوپ های دوقلو، به نامهای لک و ان و کک تو است. هر یک از این تلسکوپ ها مجهز به یک آینه ثانویه 21 اینچی هستند که روکشی از طلای 9/99 درصد دارند. تلسکوپ لک وان از سال 1993 راه اندازی شد و با توان گرد اوری نور، پنجره­ای مملو از شگفتیهای دنیای نجوم را به روی ستاره شناسان گشود، در واقع منجمان با استفاده از طیف مادون قرمز قادرند تا حتی کمرنگ ترین منابع نوری موجود در آن سوی کره زمین را نیز شناسایی نمایند. مشاهدات نجومی از طریق تلسکوپ لک تو از اکتبر 1996 آغاز خواهد شد. این تلسکوپ ها به اندازه­ ای قوی هستند که بوسیله آنها می توان حتی نور یک شمع را روی کره ماه شناسایی کرد. از طلا برای پوشش دادن آینه ­های ثانویه تلسکوپ استفاده می شود زیرا طلا از قدرت بالایی در بازتایش اشعه مادون قرمز برخوردار است. این فرآیند دستیابی به فن آوری اپنر Epner Technology توسعه یافت و اکنون روش طلا اندود شدن آینه های تلسکوپ به لیزر گولد Laser Gold معروف است. لازم به ذکر است که این روش اکنون توسط موسسه ملی با استاندارد و فن آوری بنام اس آرام تایید شده است.

 لوازم صوتی

طلا-در-لوازم-صوتی

شرکت موبیل قیدلیتمی ساوند MFS که در شهر سباستوپول در ایالت کالیفرنیا واقع شده است، اقدام به ساخت تعداد معدودی آلترادیسک تو نموده است. این دیسکها محصولات ویژه ­ای هستند و طرفداران دستگاههای صوتی با کیفیت این دیسکها را از روی نوار اصلی و مادر ضبط می کنند. با توجه به اینکه این دیسکها دارای پوششی از طلای 24 عیار هستند. از آن جمله خوانندگانی که آلبوم آنها روی این دیسکهای ویژه، ضبط و عرضه شده اند، می توان افراد ذیل را نام برد:التون جان، استیو وین دود، بی بی لینگ و آرتا فرانگلینو به خلاف دیسکهای آلومینیومی که در مجاورت هوای مرطوب اکسیده می شوند، این آلترادیسکها بدلیل دارا بودن پوششی از طلای 24 عیار، در برابر اکسید شدن مقاوم هستند. در نتیجه استفاده از دیکس آلترا سونیک تو، اشکالات کمتری برای دستگاه سی دی پلیر ایجاد می نماید.

دستگاه فتوکپی

طلا-در-دستگاه-های-فتوکپی

دستگاههای فتوکپی برای انجام عمل کپی به حرارت بسیار بالایی نیاز دارد. بنابراین در این دستگاهها از آینه هایی با روکش طلا استفاده شده است تا حداکثر حرارت ممکن را بتاباند.

سی­ دی های تصویری

طلا-در-تولید-سی-دی

شرکت ایست من کداک اقدام به ابداع سیستم سی دی­ های عکس نموده است که در این سیستم از طلا بعنوان سطح باز تابنده استفاده شده است. عکاسی­ها با بکارگیری این روش می توانند نگاتیوها و اسلایدها را تا 100 عدد و به صورت دیجیتالی بر روی یک دیسک انتقال دهند. محتویات دیسک فوق را می­توان روی تلویزیون و یا صفحه مانیتور کامپیوتر مشاهده نمود. نمونه بسیار جالب کاربرد این سیستم، پروژه نشنال پارک سرویس است که که تمامی عکسهای مربوط به بزرگداشت سربازان جنگ ویتنام بر روی این سی دی ها به صورت کاتالوگ ذخیره و ضبط شدند.

ماهواره ها

 طلا-و-ماهواره

طلا درماهواره های ارتباطی نظامی و تجاری که دور زمین در گردش هستند، هم به کار رفته است چرا که عملکرد دقیق این ماهواره ها از اهمیت به سزایی برخوردار است. مفتول های مربوط به مدارهای و اتصالات بکار رفته در این ماهواره­ ها از جنس طلا انتخاب شده­ اند تا علائم مربوطه را به بهترین و صاف ترین روش ممکن به زمین ارسال نمایند. ترمینالهای برقی به کار رفته در این ماهواره­ ها دارای روکشی از طلا هستند تا این وسیله الکترونیکی را از آسیب هر گونه پرتوهای مضرکیهانی و فوران های خورشیدی حفظ نمایند. با استفاده از ورقه های دارای روکش طلای مایلار Gold Coated Mylar Sheets تمام بدنه اصلی ماهواره ها را می پوشانند تا آنها را از تشعشعات شدید خورشیدی مصون نگاه دارند. این ورقه ­ها حرارتهای مضر و مخرب را برگشت می­دهند. به همین سبب می­توان از عملکرد صحیح ماهواره ­ها اطمینان حاصل کرد. استفاده از طلا در ماهواره­ها، امر اجتناب ناپذیری است، زیرا طلا از ویژگیهای خاص برخوردار است که از آن جمله می توان قدرت بازتابش نور، رسانایی نیروی برق و مقاومت در برابر زنگ زدگی را نام برد.

تجهیزات ایمنی

 طلا-در-تجهیزات-ایمنی

تجهیزات ایمنی باید به نحوی برنامه ریزی و طراحی شوند که بدون نیاز به مراقبت دائمی از عملکرد صحیح و دقیق آنها مطمئن باشیم با توجه به ویژگیهای خاص طلا یعنی(بازتاب اشعه مادون قرمز، در چشم الکترونیکی سیستم V.I.P.H دستگاههای ایمنی) مخصوص شب هستند که بدون نیاز به نور، قادر به شناسایی و کنترل مناطق مورد نظر در شب می باشند.

تلسکوپ­ها

طلا-و-تلسکوپ

دقت تلسکوپ­ هایی که مجهز به آینه طلایی هستند در بالاترین حد تفکیک است. فضا پیمای نقشه بردار گرداگرد مریخ مجهز به تلکسوپی است که آینه طلایی دارد و طبق برنامه ریزی انجام شده، اطلاعات بدست آمده از این فضا پیما پائیزامسال از مریخ به زمین ارسال خواهد شد.

برچسب ها: طلا

چاپ

You have no rights to post comments