ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

نگاهی به موزه ملی جواهرات ایران (قسمت دوم)

سپر نادرشاه

تاج سنگین و زیبا فتعلی شاه

تصویر1: این تاج سنگین و زیبا برای فتحعلی شاه ساخته شده است. در پیشاپیش نیم تاج دو پردشت، کاکل عمودش را در میان گرفته بود. انحنای بیرونی این پرها طرح جوزکشمیری داشت. نیم تاج از لعل سرخ، یاقوت و الماس تعبیه شده در قالبهای طلا و بر زمینه‌ای از مینا سبز ساخته شده است.

 ارتفا این نیم تاج حدود 14 سانتی‌متر بوده و الماس درشت ده قیراطی و بی رنگ آن تراس فلامک دارد تمام نگینهای قرمز درشت آن لعل سرخ رنگ است که کوچکترین آنها 15 و بزرگترین آنها حدود 50 قیراط وزن دارد.

نیم تاج بانوان دربار

 

تصویر2: این نیم تاج برای بانوان دربار ساخته شده بود. لعل پشت گلی مرکز آن که درقابی از الماس قراردارد. خیره کننده است و از آن شعاعهای زرین بر می‌خیزد. هر نیزه زرین به شکوفه‌ای از الماس مزین است و انتهای آن مروارید یا زمرد چکه ای دیده می‌شود.زمرد درشت آن دامله پشت تخت به ابعاد 26در 16 میلیمتر و وزن تقریبی 20 قیراط می‌باشد و لعل زیبای گلی رنگ آن هشت پهلو به ابعاد 16در 18 متر و وزن تقریبی 24 قیراط می باشد.

المهاسای چهار پهلوالمهاسهای نادر شاه

تصویر 3: الماسهای بی نقص و تختی که در تصویر 2و 4 به چشم می‌آید. احتمالاً مربوط به سنگهای درشت تر بوده است. وزن تقریبی این الماسها حدود 30 قیراط است. زیور روبرو در اواخر قرن 19 ساخته شده و زیور پایین، برکلاه ناصرالدین شاه خود نمایی می‌کند. در تصویر 3 الماس چهار پهلو با تراش تخت که دو گوش آن بریده شده است و با ابعاد 81*36*28.1 میلی متر و وزن تقریبی 30 قیراط دیده می‌شود.

مجموعه یاقوت گل

به تصویر 5 بنگرید، مجموعه‌ای بسیار زیبا از یاقوت در این گل کمتر از نظر درشتی و مرغوبیت همپای آن سنگ ها در تصویر 2،3،4 می باشد. هشاد و چهار یاقوت سرمه‌ای دامله درقالبهای دوربان به شکل گلچه‌های بزرگ در این زیور به کار رفته است. برلیان زیبای زرد رنگی در میان این گل کمر قرار دارد و حاشیه کلاف زرین و تنگه عمود وسط آن با الماسهای کوچکتر تزیین شده است. الماس آن برلیان با ابعاد 15.15*8.2 میلی متر و وزن تقریبی 17 قیراط و زرد کمرنگ است و دویاقوت سرمه‌ای با رنگ سرخ تیره بی نظیر و وزن حدود 10 قیراط در دو سوی آن قرار دارند.

سنجاق سینه گوهر نشان

تصویر6: این سنجاق سینه گوهر نشان را در اواخر قرن نوزدهم به صورت سنجاقی به سینه نصب می‌کردند. سنجاق فوق دارای طرح صدفی بوده، حاشیه‌ها و رگه‌‌های آن از الماس است که دانه‌هایی از یاقوت کبود دارد و این یاقوت ها همه پلکانی و تخت هستند. غزل قفلی این زیور در پس گلچه‌ای از الماس پنهان شده است. بزرگترین یاقوتها همه پلکانی و تخت هستند. بزرگترین یاقوت کبود این سنجاق سینه حدود 19 قیراط وزن داشته و به رنگ بسیار زیبای آبی تیره دیده می‌شود.

جام یاقوتهای قرمز

تصویر7: این جام با یاقوتهای قرمز تراش خورده‌ای که بین شاخه‌های موازی و ریلی طلایی قرار گرفته‌اند ساخته شده و کف آن مشبک و با طرح گل می‌باشد. زیبایی و هنر ساخت این جام زیبا تحسین برانگیز است. ارتقاع جام 4 سانتی متر است.

سپر نادرشاه

سپر نادر شاه

تصویر8: هنگامی که نادرشاه در سال 1739 میلادی به هندوستان حمله کرد، بیشتر جواهراتی را که امروز در مجموعه موزه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است از جمله یک شمشیر و سپر را با خود به ایران آورد که برصفحه آن زمردها، الماسها لعلها و یاقوتهای بی شماری قرار دارد. حتی لبه آن نیز که در این تصویر از چشم پنهان است به زمردهای چهار گوش مزین شده است. گل ستاره مانندی که در وسط آن دیده می‌شود تخمه‌ای از لعل سرخ دارد که از درشت ترین لعلهای شناخته شده در جهان است. چهار زمرد درشتی که در میان پرهای ستاره دیده می‌شود انتهای چهار میخ پرچ را درزیر خود پنهان کرده‌اند، این پرچها از چرم سپر که ظاهرا از پوست کرگدن می‌باشد گذشته و در پشت سپر به چهار گل میخ‌زرین منتهی می‌شود که از آنها چهار حلقه آویزان بوده و به آن حلقه‌ها دو تسمه سنگین که برای برداشتن آن بوده‌اند متصل است. قطر سپر 45.5 سانتی متر می‌باشد که یک لعل بزرگ به وزن تقریبی 230 قیراط بارنگ سرخ ارغوانی در وسط، چهار لعل 40 قیراطی با رنگ سرخ و تقریباً صاف، هشت لعل 25 قیراطی سرخ رنگ و صاف، هشت زمزد با تراشهای گوناگون و وزن تقریبی از 70 تا 140 قیراط و چهار زمرد مرکزی با وزن تقریبی 50.40 قیراط و تعداد بی شماری الماس که بسیاری از آنها حدود 7 تا 8 قیراط وزن دارند پوشانده شده است.

شمشیر نادر شاه

به تصویر9: بنگرید، طول این شمشیر 103 سانتی متر است و تمام گوهرهایی که این شمشیر را پوشانده از انواع بی نظیری هستند. سه میله خمیده‌اند که ضامن شمشیر را تشکیل می‌دهند، هر یک به سرماری الماس نشان که چشم‌هایی با یاقوت دارند، ختم می‌شود. روی غلاف، میان دو پست گوهر نشان که برای آویختن شمشیر تعبیه شده، زمردی دیده می شود که با الماس بر آن جمله‌هایی نوشته شده است. پشت غلاف از جنس طلا است که بر روی آن طرحهای گل و بوته کنده کاری شده است. طول: 103 سانتی متر زمرد، یاقوت کبود لعل، یاقوت قرمز و الماس گوهرهایی هستند که در این شمشیر به کار رفته‌اند و به این ترتیب بین 30 تا 110 قیراط، 30تا 75 قیراط و 20 تا 35 قیراط وزن دارند. تاریخ ساخت این شمشیر 1306 هجری قمری برآورد شده است.

برچسب ها: طلا, جواهر

چاپ

You have no rights to post comments