ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

خزانه جواهرات موزه ملی ایران (قسمت سوم)

موزه جواهرات ملی ایران

جواهرات ایران

هنگامی که بازدید کننده ای قدم به محیط موزه جواهرات ملی بانک مرکزی می‌گذارد و شاید ساعتی را در بهت بگذراند. تلألو و در خشش هزاران گوهر ارزشمند و بی همتا خیره کننده است. زیبایی جواهرات نامهای تاریخی، توضیحات راهنمای موزه در کنار صدا آژیرها و زنگهای خطر، سالهای پر فراز و نشیب تاریخ این مهد را یاد آور می‌شود و...

 تصویر فوق بیانگر عظمت و ارزش موزه جواهرات ایران است. درهر سمت و سویی از این غرفه، گوهری گرانبها و کم نظیر قرار دارد و به جرات می‌توان گفت که در هیچ مجموعه‌ای در جهان این مقدار زمرد درشت و کمیاب در کنار هم قرار ندارد. شمشیر موجود در عکس فوق از دو سو پوشیده از عاج است و در دو سوی آن زمرد درشتی قرار گرفته است. غلاف شمشیر از طلا است که بازمزد و الماس تزیین شده است. یک جفت سردوشی زیبا نیز دیده می‌شود که در هر یک بیش از300 الماس به کار رفته است. این الماسها در قابهای زرینی نصب شده‌اند که مینای سبز و سرخ در آنها دیده می‌شود. در سر دوشیهای فوق یک قطعه زمرد سبز متمایل به آبی به وزن حدود 100 قیراط (سمت چپ) و یک قطعه زمرد سبز تیره به وزن 80 قیراط( تصویر راست) دیده می‌شود. زمردهای برجسته روی شمشیر بین 18 تا 100 قیراط وزن دارند.

 انبوه مرواریدها این غرفه در زیبایی و تنوع بی ‌نظیر است. استفاده از مروارید در هر نوع زینت، از فرش گرفته تا لباس و جلد کتاب، چتر و سلاح در زمان قاجاریه رواج داشت. یک پشتی و دو فرش مروارید دوزی شده نیز در کاخ گلستان موجود بوده و تصاویر زیادی دردست است که رواج استفاده از مروارید را نشان می‌دهد. عمده این مرواریدها از خلیج فارس استخراج شده‌اند.

صندوچه جواهرات ملی

این صندوقچه را از چوب ساخته‌اند و ورقی از مینا برروی آن کشیده‌اند. طرح مرکزی صندوقچه گلچه‌ای است که از مینای سفید و صورتی و آبی و سبز ساخته شده و سطح باقیمانده در صندوق از گلها و گلبرگهای گوناگون پوشیده شده است که در حاشیه آنها طرحهایی از مینای آبی پررنگ و چهار برگهای سبز و آبی کمرنگ به چشم می‌آید. در طرح حاشیه در صندوق دو متن، حاوی آیاتی از قرآن وجود دارد. این صندوق زیبا که در زمان ناصردین شاه ساخته شده دارای طول 42 سانتی متر و عرض حدود 22 سانتی متر و ارتفاع حدود 20 سانتی متر است.

دریای نور

الماس کوه نور

دریای نور معروفترین گوهر ایران و یکی از گوهرهای تاریخی جهان را می‌بینید. این گوهر با زوج خود، الماس کوه نور در سال 1739 در زمره غنایم افسانه وار نادرشاه از هندوستان به ایران آمد. اما پس از مرگ نادر این دو گوهر از هم جدا شد. کوه نور به هندوستان بازگشت و از آن پس به انگلستان رفت و دریای نور در ایران باقی ماند. تردیدی نیست که این الماس از معادن کلنده، در جنوب هندوستان به دست آمده است. رنگ آن مایل به صورتی است و وزن آن بین 182 تا 186 قیراط است. ارتفاع کل 7.2 سانتی‌متر (باقاب) عرض کل 5.3 سانتی‌متر(باقاب) این الماس چهار پهلو با تراش تختی پلکانی به ابعاد 474*29.5 میلیمتر و وزن تقریبی 182 تا 186 قیراط، صورتی رنگ و با درخشش و پاکیزگی فوق‌العاده است. کوه نور نیز از گوهرهای استثنایی بود که نادر با خود به ایران آورد. اما شاهرخ نوه ی  نادر که دوسال بعد به تخت نشست، کوه نور را به پاس زحمات احمد ابدالی که بعد فرمانروای افغانستان شد. به او هدیه کرد. این الماس بزرگ در خانواده احمد شاه دلواری دست به دست گشت تا دوباره به هندوستان راه یافت و به دست رنجیت سینگ پنجایی افتاد و او نیز به نو به خود از انگلستان شکست خورد و در سال 1850 به ملکه ویکتوریا هدیه شد. در سال 1909 میلادی هنگامی که مشروطه طلبان تهران را اشغال کردند به هنگام پناهنده شدن به سفارت روس،محمد علی شاه الماس دریای نور و بخشی دیگر از جواهرات را با خود به همراه داشت و این در حالی بود که بخش دیگری از جواهرات اصیل و گرانقدر سلطنتی به عنوان گروی وامی که از طرف محمد علی شاه دریافت شده بود به بانک روس سپرده شده بوده،و پس از مذاکراتی که مشروطه طلبان با نماینده او داشتند محمد علی شاه حاضر نمی‌شده جواهرات را مسترد دارد اما دولت مشروط با پذیرفتن کلیه بدهی های او و مقرر کردن حقوقی شاهانه برای تامین زندگی اش موفق شد قسمت عمده جواهرات را در اختیار بگیرد. در مورد الماس دریای نور، ذکر این نکته ضروری است که گفته می‌شود الماس دریای نور و نیز الماس نور العین تکه‌های جدا شده از الماس کرسی اعظم هستند که توسط ژان باتیست تاورنیه در سال 1642 میلادی در دربار هندوستان دیده و وصف شده بود. ظاهرا الماس کرسی اعظم دریای نور در سال 1834 میلادی دچار حادثه ای می‌شود و از قطعه کوچکتر جدا شده این الماس بینظر، الماس نورالعین یا عمق کم، بشکل آویزی در دامنه‌هایی بی قرینه تراشیده می‌شود و قطعه بزرگتر تبدیل به دریای نور فعلی با وزن بیش از 180 قیراط می‌‌شود که نام فتحعلی شاه و تاریخ 1250 هجری قمری نیز بر آن کنده می‌شود.

نیم تاج نور العین

متعلق به الماس نورالعین، درشت ترین برلیان پشت گلی سند گذاری شده جهان است. به نظر می‌رسد که این گوهر همراه با الماس دریای نور، روزگاری الماس کرسی اعظم تاورینه را تشکیل می داده است. این الماس اکنون درنگین و قابی از پلاتین قرار دارد. در دو سوی آن الماسهای زرد، صورتی و بی رنگ که تراش برلیان و اشکال گوناگون دارند قرار گرفته در زیر آن ردیفی مجزا از الماسهای شاخکی به کار رفته است. الماس نورالعین برلیانی بادامی به ابعاد 30*26*11 میلی‌متر با وزن تقریبی 60 قیراط است. سایر الماسهای به کار رفته در این نیم تاج بیشتر به رنگ زرد بوده و انواع درشت ترین 10تا 20 قیراط وزن دارند.

الماس 135 قیراط

این امر نشان می‌دهد که الماسهای زیادی در مجموعه جواهرات ملی وجود دارد این الماسها زرد رنگ نمونه‌هایی از خیل عظیم الماسهای مجموعه هستند. الماس زرد رنگ وسط حدود 135 قیراط وزن دارد و الماسهای دیگر بین 30تا 130 قیراط هستند.

کمربند زمرد:

این کمربند زربافت است و تخمه‌ای زمردین دارد. زمرد بیضی شکل بر پایه ای زرین سوار و گرداگرد آن به الماس مرصع است و قریب به پنچ سانتی متر ارتفاع دارد. ظاهرا این زمرد قبلا سوراخ و به رشته ای آویخته بوده است و بعدها به منظور از میان بردن سوراخ آن را دوباره تراشیده اند بطوریکه برروی آن یک گودی واضحی وجود دارد و صیقل آن نیز ناقص است. این کمربند زیبا متعلق به ناصر الدین شاه و جهانگیر شاه بوده است و پس از فتح دهلی توسط نادرشاه به ایران آمده باشد وزن تقریبی این زمرد 175 قیراط بوده و اندازه آن 52*43 میلی متر است.

برچسب ها: طلا, جواهر

چاپ

You have no rights to post comments