ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

اعتماد به طلا و جواهر

اعتماد-عمومی-به-طلا-و-جواهر

می‌گویند روزگاری مردم نه چندان پیشرفته جهان تمامی پولهایشان را که به صورت فلزات قیمتی بوده است از سر و گردنشان آویزان می کردند و در مواقع نیاز اموالشان را به عادی ترین احتیاجات مادی لحظه‌ای شان بدل می‌کردند! امروزه نیز بسیاری از مردم به جای انباشت سرمایه بصورت نقد ترجیح می دهند آن رابه طلا تبدیل کرده تا ضمن استفاده ی زینتی آن به عنوان یک سرمایه رو به رشد و بی زوال بدان می نگرند.

 کسی که احتیاط را زندگی دور از چشم همه تلقی می‌کرد و در عین حال به تنظیم اقتصادی و مبادله ی پول با کالاهای قیمتی موافق بود حواسش نبود که پس اندازهای کلاهای مالی به صورت طلا یکجور احتیاط جلوی چشم همه است! اصلاً بعضی‌ها تمام مزۀ این جور پیشروی محتاطانه را همین جلوی چشم بودن می دانند. اولین موجودی که این فلز قیمتی را به عنوان مال مبادلاتی اش در نظر گرفت احتمالاً از آیندۀ دور پس اندیشه‌های ناخودآگاهش آگاه نبود. اما همیشه به دنبال چیز دیگری می گردیم وبه چیز دیگری می رسیم و حالابه جهانی نزدیک می شویم که به قول اسطوره شناسان به دنبال قربانی کردن قربانی‌های (چاق) است! من (دارم) پس هستم. که تو نمی‌شود داشته هایت را با انگشت شمرد احتمالاً (نیستی). این را من که (دارم) تخمین می‌زنم...!

برای ترسیم نظام اقتصادی متناسب باتمدن جدید در کشوری که بیشتر جامعه انسانی باتمدن جدید در کشوری که بیشتر جامعه انسانی‌اش را طبقه متوسط رو به ضعیف تشکیل می‌دهند و سرمایه‌های هنگفت در دست درصد بسیار کمی است هر کس برای حفظ بقای مادی به دنبال راهکارهای خاص اقتصادی در حیطه ی دانش اجتماعی خویش است و مادلات پول با فلزات قیمتی و مهمترینشان طلا روشی همه گیر محسوب می شود.

در یک نظر خواهی این نتیجه گیری ایجاد می‌شود که تقریباً دلایل اقتصادی مشابهی برای اکثر کسانی که طلا را به صورت (خرد) تهیه می کنند وجود دارد. بیشتر خریدارن طلا در این ‌اندیشه‌اند که با توجه به عدم ثبات اقتصادی حاکم، طلا تنها چیزی است که هم استفادۀ زینتی دارد و هم سریع‌ترین وسیله برای تبدیل پول در وقت ناچاری است حتی وقتی مردم برای خرید به طلا فروشان مراجعه می کنند نیز نیم نگاهی به سود و صرفه اقتصادی طلا و جواهر کرج دربارۀ این نوع فعالیت‌های اقتصادی می‌گویند:

(با توجه به تورم موجود و ارزش پایین ریال و امتیازاتی نظیر استفاده‌های شخصی، تبدیل سریع به پول و نهایتاً مسأله بی امنیتی حفظ پول در منزل – باتوجه به حجم اشغالی – طلا مطمین ترین پس اندازه و پشتوانه اقتصادی به نظر می آید).

درحالی که رکورد اقتصادی حاکم باعث شده تا فروشندگان انواع تسهیلات و لوازم به دنبال راهکارهاب خروج از دایرۀ رکود اپیدمیک شوند فرش هاس قسطی و چکی بسیار رایج شده است. به گفتۀ رضاجعفر پور – فروشندۀ طلا – بسیاری از افرادی که با چک‌های کارمندی به فروشگاه‌های طلا مراجعه می کنند با توجه به سطح پایین حقوقی که دارند و مخارج بالای زندگی شان قطره قطره اندوخته‌هایشان را افزایش می دهند.

با توجه به این که خرید وسایل برقی و فرش و... ضمن چرخش در دست مصرف کننده دچار کاهش شدید قیمت است. به نظر می رسد که خرید طلا نسبت به وسایل دیگر با صرفه تراست وحتی با اندیشه گران شدنش می‌شود به فکر یک موفقیت مالی بود. به طوری که بعضی از خریداران طلا که پرداختشان به صورت اقساط است همان جنس را به صورت نقد به افراد دیگری می فروشند!

اتصال اندیشه‌های مشترک این سرمایه گذاران کوچک که دنیای مقتصدانه و دامنۀ احاطۀ مالی شان از چارچوب یک خانواده تجاوز نمی کند فرم شبکه واری را می‌سازد که حتی اگر عناصر سازندۀ این شبکه در نوع هدف اشتراک مفهومی نسبی داشته باشند اما در جایگاه خودشان نتیجه گیری مشترک را نمی‌طلبند.در واقع اثر گذاری هرکدام از حلقه‌های این زنجیره فقط بر روی همان نقطه‌ای متمرکز می‌شود برای ترسیم کننده نامریی این نظام شبکه وار چراغ زده است.

رضا زرین بخش دربارۀ نوع مشتریانش توضیح می دهد که بابالا رفتن نسبی قیمت‌ها و تنزل ارزش پول ملی، مصرف کنندگان و خریداران چنین‌ ترجیح می‌دهندکه به نگهداری کالایی اقدام کنند که از دوام بیشتری بر خوردار است و با توجه به صورت طلا حفظ می کنند و چون احساس می کنند که به گردنش انداختن بخشی از پولشان بهرۀ کافی ندارد از آن صرف نظر کرده و به صورت طلا حفظش می‌کنند.

بی‌تردید باید میان افراد بی‌بضاعتی که طلا را ته عنوان مطمین‌ترین روش نگهداری اموالشان نگاه می کنند و کسانی که برق نگین‌های آرایه‌هایشان چشم خودشان به حساب می‌آورند تفاوتی قایل شد.

افشین جواهری فروشندۀ طلا دربارۀ این موضوع و درصد گزاری نوع خریداران فروشگاهش می‌گوید:معمولاً خریداران طلا را یا قشرکم در آمد تشکیل می‌دهند یا قشر پردر آمد و مرفه جامعه ودر واقع طبقه متوسط درصد کمتری از خریداران ما را تشکیل می‌دهند. طبقه کم درآمد عموماً طلا را به عنوان پشتوانه مالی و شاید به این بهانه خریداری می‌کنند که در اسرع وقت قابل تبدیل به وجه نقد است (حتی اگر وجه دریافتی شان بسیار کمتر از وجهی باشد که در زمان خرید پرداخته‌اند). البته باشتر خریداران معمولاً از میزان ضرروزیان و کسورات جنس در زمان فروشش سوال می کنند وگاهی دیده‌ام که خریداران حلقه‌های ازدواج که حداقل در اولین روزهای پیوندشان به فکر ضرر و زیان می پرسند!طبقۀ مرفه نیز صرفاً به منظور استفاده‌های زینتی و... خرید می‌کنندوکمتر به پشتوانه مالی طلا می‌اندیشند. برای این گروه معمولاً زیبایی و منحصر بفردی جنس مورد توجه است و داشتن طلا وجواهر را به دنبال گردآوری کلکسیونی از انواع سازه‌های هنر طلا و جواهرسازی و سنگ‌های قیمتی یا کمیاب باشند بسیار نادر دیده شده‌اند).

کارشناسان اقتصادی برای برسی دقیق‌تر شکل گیری این روند دلایل خاصی را می شمرند. آقای دکتر مهدی صحراییان اقتصاددان و رییس کمیته پژوهش جمعیت تولید کنندگان ایران دربارۀ زمینه‌های اقتصادی شکل گیری اعتماد عمومی به طلا و جواهر چنین توضیح می دهد: (دلایل بسیاری برای رجوع مردم به تبدیل مال نقدشان به این فلز قیمتب وجود دارد. شاید بتوان به طور خلاصه وضعیت نابسامان نظام مالی کشور، بالا بودن نرخ تورم، رکرد حاکم بر امور تولیدی، تورم زدگی نرخ بهره و سود بانکی و تاریکی بودن چشم انداز سرمایه گذاری‌ها در بورس اوراق بهادار را به عنوان مهم‌ترین دلایل این نوع تبدیل نقدنگی برشمرد. همه این دلایل باعث می‌شود که مردم برای حفظ ارزش دارایی‌هایشان به سمت استکلیشن رو بیاورند. (این واژه به ش(سفته بازه) ترجمه شده است که البته تواند معادل صحیحی برای مفهوم دقیقش باشد). معمولاً زمانی که سظح تولید در کشوری بالا باشد و نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در حالت مطلوب بوده و اقتصاد آن کشور شرایط و حالت تعادلی داشته باشد میل به سرمایه گذاری تولیدی در مردم افزایش پیدا می کند و در نتیجه سعی می‌کنند نقدینگی پولی خودشان را به سمت فعالیت‌های اقتصادی رسمی و تولیدی ببرند. مثلاً در کشورهای پیشرفته‌ای نظیر آلمان، ژاپن، آمیریکا و حتی کره دیده می‌شود که این نقدینگی مالی بیشتر در بازار بورس و خرید و معاملۀ سهام کارخانجات تولیدی به کار انداخته می‌شود.

ولی زمانی که در کشوری تمدن تولید به صورت ایستا در می‌آید، نرخ رشد سرمایه گذاری‌ ها به حالت سکون است و نرخ تولید ناخالص داخلی از رشد مطلوب برخوردار نیست، نمی شود نظر قاطعی در باره ثبات لازم در سیاست گذاریهای اقتصادی آن کشور ارائه داد. درحال حاضر امنیت سرمایه در کشور متزلز است.بنابر این مردم برای حفظ نقدنگی‌شان به معاملات ارز یا فلزات قیمتی رو آورده‌اند. این نوع سرمایه گذاریها ناشی از روند کاهنده ارزش پول ملی و تعادلی نظام اقتصادی کشور است. در ایران دروان رکود حاکم بر فعالیت‌های تولیدی و بازار طولانی شده، تورم بسیار بالاست و پایه‌های سیاستگذاریهای اقتصادی و مالی متزلزل است بنابراین اطمینانی برای مردم وجود ندارد که بتوانند ارزش نقدینگی‌شان را در سیاست‌‌گذاری‌های سالم و مولد حفظ کنند و به دلیل عدم اعتماد به اقتصاد تبدیل پول به طلا یا ارزهای خارجی رایج است. دربارۀ ترجیح طلا و فلزات قیمتی و شوک‌های ناگهانی در مورد ارزهای خارجی بیشتر دیده می‌شود و طبیعی کنند. در 50 سال گذشته نوسان‌های شدید شوک‌های ناگهانی و افزایش و کاهش بسیار محسوس در قیمت طلا دیده نشده و یا بسیار نادر بوده است در حالی که مثلاً بحران دلار در سال‌های 1972و1973 یا آغاز دهۀ 80 میلادی باعث شده که حتی بعضی ها داراییهاشان را از دست بدهند. البته سرمایه گذاریهای کوچک روی طلا الزاماً ناسالم تلقی نمی‌شود ولی تولیدی و مفید هم نیست چون عاملی در جهت حفظ سرمایه است. مگر این که مردم طلایی بخرند که روی آن کار هنرمندانه‌ای انجام شده باشد در هنگام انجام مبادلات محاسبه شود. به این کارکرد در اصطلاح بازار(اجرت) گفته می‌شود که می‌تواند باعث رونق بازار فلزات قیمتی باشد ولی خرید و فروش طلا به صورت سکه و شمش و ... هیچ گونه اثر مولدی نمی‌تواند داشته باشد. شاید با تقویت شیوۀ تولید و مسیردهی به این نوع سرمایه گذاریها بتوان دریچۀ نوینی در اقتصاد کشور و بهبود روند تعالی‌اش گشود. ممکن است با سوق دهی بازار طلا به سوی صادرات و رویکردهای صادراتی، تولید طرح‌های جدید و سازه‌های نوین و طلب مشارکت مردمی در سرمایه گذاری بر روی صادرات در آمد بسیار خوبی را برای اقتصاد ملی پیش بینی کرد. کشورهایی هستند که از همین طریق، در آمدهای چشمگیدی دارند که می توان به عنوان مثال بلژیک و یا هندوستان را نام برد. طلا خوشبختانه جذابیت‌های لازم برای جذب سرمایه را از نظر اقتصادی دارد فقط باید به این جذابیت مسیر داد که شاید یکی از بهترین مسیرهایش صادرات طلای (صنعتی) باشد.

برچسب ها: طلا, جواهر

چاپ

You have no rights to post comments