ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

گذارشی تحلیلی درباره دکوراسیون فروشگاه های طلا و جواهر در ایران و جهان

دکوراسیون فروشگاه های طلا و جواهر 

دکوراسیون، نگاه نخست

لزوم وجود یک دکوراتور حرفه‌ای برای آراستن یک فروشگاه طلافروشی ببسیار مهم و غیرقابل انکار به نظر می رسد. در واقع طراحی فضای داخلی فروشگاهها در ایران بیشتر سلیقه‌ای محسوب می‌شود، تا برخورداری از نظام مندی دقیق و قراردادی. این در حالی است که در اکثریت کشورهای صاحب هنر جواهر سازی در جهان؛ رعایت اصول دکوراسیون می‌تواند (با ابداعات خاص سلیقه ویژه فروشندگان و صاحبان هر مغازه تبدیل به اصول منحصر به فرد شود) نقش بسیار مهمی درجذب خریداران حرفه‌ای یا علاقه‌مندان به طلا و جواهر شود.

شاید وجود یک فروشگاه که منطبق با استاندارهای جهانی باشد نسبت به انواعی که تاکنون در ایران وجود داشته بسیار نامتعارف به نظر می‌رسد، اما این فضا می‌تواند هم در راه فرهنگ نوین معماری داخلی و هم ارتقاء سواد بصری مشتریان مفید واقع شود. به نظر اکثریت مصاحبه شوندگانی که خودشان به عنوان طراح داخلی فروشگاه هایشان فعالیت کرده‌اند یکنواختی نسبی فروشگاه های طلافروشی که با توان خرید طبقه متوسط هماهنگ باشد و همچنین نبود سبک خاص هنری طلاسازان ضرر هنگفتی در راه تربیت بصری خریداران است. علی ضرابی در این زمینه می‌گوید: به جز افراد خاصی که علاقه‌مند داشتن کلکسیونهای اختصاصی آنهم در سطح کشور ایران هستند خرید طلا به هیچ وجه یک عمل هنر پسندانه محسوب نمی‌شود. یعنی توجه به طراحی فروشگاه های طلا فروشی درعین اینکه موضوع بسیار مهمی است برای خریدار ایرانی تفاوت چندانی ندارد. در واقع اکثریت خریداران ایرانی بحدی درگیر مسائل اقتصادی خاص خودشان هستند که به طلا مانند پشتوانه‌ای ماندگار می‌نگرند و در هنگام خرید طلا جذب ظواهر فروشگاه نمی‌شوند! به عقیده اکثر صاحبان فروشگاه های طلا در کشورهای اروپایی و آمریکایی و به طور کلی کشورهایی که طلا را بیشتر به چشم شئ هنری می‌نگرند فروشگاهی که خوب طراحی شده باشد موجب تقویت حس تجارت می‌شود و هیجان جواهرسازان هوشمند را در راه اندازی پروژه‌های بزرگ فعال می‌کند و به مشتریان اجازه انتخاب می‌دهد تا چنان که بیانگر روحیات آنها دست به نظر بیایند! شاید وجود فضایی مطلوب موثرترین روش برای فروش بیشتر است. البته که هیچ فرمول جادویی برای طراحی وجود ندارد و بهترین کارنظر گرفتن سلیقه مخاطبان و خریداران است.

باید ابراز تأسف کرد که به دلیل طراحی بسیار بد محیطهای شهری سلیقه و عادات بصری ایرانیان هر روز تحلیل می‌رود و چیزی که در طراحی فروشگاه های طلا فروشی اهمیت پیدا کرده است تجملاتی ظاهری در سطح نوع کالایی است که فروشگاه ارائه می‌کند. علیرضا زرین بخش در این باره می‌گوید فروشنده ایرانی که حتی در بعصضی موارد خاص کاری غیر تخصصی انجام می‌دهد و می‌خواهد با فروش کالایش گره‌های خاص زندگی و حرفه‌اش موفق شود پس با سلیقه مشتریان هماهنگ می‌‌شود و ابایی ندارد اگر به جای پیروی از اصول استاندارد طراحی طلا فروشی از سطح خواسته مخاطبانش پیروی کند. چطور ممکن است در شهرستانهایی که مردمانش با ابتدایی ترین طراحی و معماری داخلی بیگانه‌اند و شهرداریها احتمالاً فعالیتی که منطبق با استانداردهای جهانی باشد انجام نمی‌دهند بخواهیم از استانداردهای معماری فروشگاه های صحیج طراحی شده طلافروشی تبعیت کنیم. چنین فضایی بیشتر از اینکه علاقه‌مندان به طلا را جذب کند تبدیل به یک گالری عمومی می‌شود! چطور می‌شود در شهرهای زشت که اگر بناهای کهنشان نبود، هیچ پیام معماری تازه‌ای نداشتند انتظار خلاقیتهایی در حیطه دکوراسیون داشت؟

در حال حاضر با توجه به بالا رفتن درصد بزهکاری حفظ و رعایت اصول ایمنی در درهای آیفونی مهمتر از طراحی داخلی مغازه است! کورش تاجی درباره معماری داخلی طلا فروشی اضافه می‌کند: چون فعلاً در ایران، ساخت طلا سبک و اصالت خاصی ندارد فروشگاهها هم به دنبال ایجاد تفاوت با یکدیگر نیستند شاید بهترین و استانداردترن فروشگاه های طلافروشی که به صورت اختصاصی به خریداران ویژه‌‌ای سرویس می‌دهند تنها به دارابودن طلاها و جواهرات ساخته کارخانجات صاحب نام افتخار می‌کنند. اما در ایران یک فروشگاه در عین اینکه خریداران خاص خود دارد باید بتواند به تمام اقشار خدمت کند تا از نظر اقتصادی از رقبایش عقب نماند.

دکوراسیون از نظر دیگران

دکوراسیون فروشگاه های طلا و جواهر 2

از نظر مدیران مسئولان و طراحان معتبر پروژه‌های دکوراسیون در کشورهای رشد یافته، اهداف افراد برای طراحی فضایی مناسب از مهمترین کارهاست. هیچ فرمول منحصر به فرد و جهانی برای طراحی یک فروشگاه طلافروشی وجود ندارد، و راز موفقیت یک طراحی عالی و موفق تلفیق و ترکیب سلیقه مشتری و استاندارد است و در واقع یک مغازه‌دار باید از خود بپرسد:

  • چه محلی را برای قرار دادن اجناس در نظر گرفته است؟
  • در چه محلی مایل به نصب چراغها و نورافکنها است؟

شرکتهای بسیاری در جهان به طراحی و مدیریت پروژهای مربوط به دکوراسیون فروشگاه های طلافروشی، مراکز خرید، کلوپها و تفرجگاها، رستورانها، استودیوها، سالنها و فروشگاه های مواد غذایی و دیگر مکانها می‌پردازند. اما اصلی ترین محدوده کاری شرکتهای طراحی فرشگاههای طلافروشی از آنجا آغاز می‌شود که ابتدا یک ماکت اولیه تهیه کنند تا به این ترتیب قادر به توسعه و طراحی موقعیت جدید فروشگاه در راستای اهداف جدید باشند. به عقیده دکوراتورهای حرفه‌ای جهان فلسفه و تئوری اساسی طرحی تأثیر گذاز فروشگاهها نفوذ به حوزه خواسته‌های قلبی صاحبان و خریداران است بسیاری از مشتریان اروپایی به دنبال خرید شیئی صرفاً مادی نیستند بلکه، با خرید طلا به دنبال نوعی احساس گرایی و رسیدگی به علاقه‌های قلبی‌شان هستند خریداری یک حلقه الماس حرکتی احساسی است.

طراحی ساده و درعین حال پر معنای بعضی فروشگاه های طلا و جواهرفروشی در پاریس و توکیو به گونه‌ای است که فضایی برای تبلیغ محصولات جدید اختصاص داده شده است. این فروشگاه برای مشتریان طراحی شده است که اکثراً از لوکس‌ترین و تجملی‌ترین مراکز خرید در پاریس خرید می‌کنند.

فروشگاه های جدید تمام نیروی خود را صرف افزایش فضای کافی برای معرفی جواهرات جدید و تبلیغ محصولات جدید کرده است. در چنین شرایطی اگر چه از یکپارچگی فروشگاها کاسته شده است. اما هارمونی بیشتری پیدا کرده است. بسیاری از فروشگاها با توجه به تراکم روزافزون جمعیت طراحی شده‌اند. طراحی فروشگاه های خرده فروشی در نظر یک دکوراتور معتبر قرن بیست و یکم، ارسال موشک به فضا نیست بلکه درک یکسری تجارب است. وی می‌گوید: در ارزیابی 200 صفحه‌ای بوتیک جهانی کارتیه و مزایا و معایب عملکرد هر یک از فروشگاه های کارتیه و ساختار داخلی آنها، سازماندهی طبقه بندی کالاها و موقعیت جغرافیایی آنها، موثرترین مسئله در موفقیت آنهاست.

به عقیده مدیران فروشگاه های بزرگ طلا و جواهر دنیا طراحی عالی فروشگاه های خرده فروشی موجب سوددهی هرچه بیشتر آن تجارب می‌شود. به منظور نیل بدین هدف باید روشهای ذیل را به کار گرفت، جذب مشتریان به فروشگاه، عرضه متنوع و جذابیت محصولات به منظور جلب هر چه بیشتر مشتریان، ایجاد محیط صمیمانه و عملکرد دوستانه با کارکنان و خریداران آنچه طراحان انجام می‌دهند ابداع تسهیلاتی است که باعث شود مشتریان بتوانند هرچه راحتتر به خرید بپردازند و کارکنان اجناس بیشتری بفروشند. به عقیده کارشناسان طراحی فرشگاههای جواهرات برای خرده فروشان ضروری است که بدانند مایل به جلب چه گروهی از مشتریان هستند. آنها سپس باید با طراحانی کار کنند که به اهداف تجاری آنان جامه عمل بپوشاند و متناسب با فضا و معماری خاص فروشگاه آنان باشد. طراحی باید راجع به نحوه عملکرد خرده فروشان تعمیق کنند.

مد و جواهرات ابعاد و بازارهای بسیار گسترده ای دارند اما نظریات متفاوت درهر یک از این بازارها موثر بوده اند و روشهای عملکرد خرده فروشان در هر یک از این بازارها متفاوت است. طراحان باید به مدیران فروشگاهها در توسعه تصورشان کمک کنند وظیفه آنها واقعیت بخشیدن به تصورات دیگران است. بخش عمده کارطراحان جهانی در الحاق یک محیط جدید به فروشگاه ها خلاصه می‌شود. آنها همیشه درصدد ایجاد یک منظره و نمای شاد هستند. آنها بایدمحیط را چنان شاد وتفریحی بسازند که وقتی مشتریان وارد این فروشگاهها می‌شوند احساس کنندکه اوقات خود را به راحتی و شادی سپری کرده‌اند. بکار گیری ویترینهای ستونی مانند عمودی و تکی در جلوی فروشگاهها و نماها و دروازه‌های ورودی بزرگ و چشمگیر که آهنی و چکش کاری شده باشد موجب جلب مشتریان به محیطی می‌شوند که چیزی فراتر از حس خرید کردن را به آنها القا می‌نماید. وجود چلچراغی باشکوه به عنوان مرکز ثقل این فروشگاه بسیار چشمگیر و تأثیر گذار خواهد بود. آنها چیزی باید بسازند که هنگام ورود به آنجا احساس کنند که به دنیایی دیگر پای گذاشته‌اند.

گاهی مشتریانی پیدا می‌شنود که به مدیرت فرشگاه می‌گویند: ما نمی‌دانیم چه می‌خواهیم! بدیهی است که در چنین شرایطی مسئولیت همه چیز به گردن طراح و مدیر فروشگاه می‌افتد. آنها بایک سری مفاهیم کلی مواجه هستند. اغلب مردم در بیان اهدافشان دچار مشکل می‌شوند! وقتی ارتباط با مشتری آغاز می‌شود، صاحب فروشگاه و طراح باید برای دستیابی به یک دید مشترک با هم کارکنند. مانند تمام طراحان دیگری که jak با آنان مصاحبه نموده، وارگاس و تازالا ابتدا به صحبت با صاحبان فروشگاه و کارکنان و برخی از طراحان معروف جهان می پردازد ابتدا پروژه‌هایی را که درگذشته به اتمام رسانده‌اند به صاحبان فروشگاه‌های سفارش دهنده دکوراسیون نشان می‌دهند و نکات جذاب از نظر آنها را جویا می‌شوند در این میان حتی به جستجوی نکات جذابی می‌گردند که ممکن است سفارش دهنده در فروشگاه های دیگر مشاهده نموده باشند. سپس با جمع بندی و استفاده از اطلاعات فوق به خلق و طراحی پروژه می پردازد. در اروپا شرکتهایی هستند که سالانه به اجرای بیش از 100 پروژه در حجم انبوه برای فروشگاه های جواهرات می‌پردازند و در میان خیل عظیم مشتریان آنها، علاوه بر گروه انبوه خرده فروشان، اسامی بوتیکهای معتبر در سطح بالایی نیز مشاهده می‌شود. به عقیده طراحان معتبر جهان هیچ فرمول مشترکی برای طراحی‌های عالی خرده فروشی وجود ندارد. اما یکی از روش‌های موثر در این زمینه، تلفیق هنر و اساس اولیه طراحی به منظور خلق فضایی زیبا، جذاب و عملی، با کارآیی بالا و پرمنفعت است. برای هر نوع طراحی یکسری عوامل اولیه معین وجود دارد. هر طراحی باید دارای یک نقطه مهم و کانونی و ریتم و تضاد باشد. رابطه میان این عوامل از اهمیتی ویژه برخوردار است. طراحی فروشگاه های جواهرات از دیدگاه معماران و طراحان بسیار بحث برانگیزند زیرا نیازمند یک سیستم ایمنی و نور پردازی خاص هستند.

آنچه فروشگاه های جواهرات را از سایر فروشگاهای مجزا می‌کند، نحوه نور پردازی ذهن و ذهن گرایانه بودن آن است. به عنوان مثال بعضی از صاحبان فروشگاهای جواهر ،اغلب در انتخاب میان چراغ‌های ریلی یا چراغ‌های ثابت سقفی برای نورپردازی فضا دچارتردید می‌شوند. چراغ‌های ریلی دارای معایب واضحی بوده و ایجادگرما می‌نمایند و مشتریان دوست ندارند یک شیشه داغ یا یک قطعه جواهر داغ را لمس کنند. بنابراین گاهی طراحانی پیدا می‌شوند که طبق در خواست صاحبان فروشگاهها، نور پردازی فروشگاه را با تلفیق هر دو نوع چراغ‌ها انجام می‌دهند. و این ویژگی بیانگر این واقعیت است که صاحبان این فروشگاهها چقدر ذهن گرا هستند. یکی ازنکات حائز اهمیت در مورد طراحی مورد و اجرای سیستم ایمنی، مخفی نمودن آنها از دید مشتریان است. وجود سیستم ایمنی یکی از ضروریات فروشگاه های جواهر است و شما باید در نهایت استادی و ظرافت این سیستم را در طراحی بگنجانید تا آشکار نباشد. برای دستیابی به یک طراحی جدید و یا در ساختمان جدید یک فروشگاه بدون هر گونه عیب و نقص، طراحان و آرشیتکتها قادر به ارائه نمایی منحصر به فرد هستند تا بدین وسیله اهداف و پیامهای شرکت را به مشتریان خود انتقال دهند. نتیجه چنین کار کردی تجارت بیشتر و سود بیشتر و مخاطب بیشتر است.

برچسب ها: دکوراسیون فروشگاه های طلا و جواهر

چاپ

You have no rights to post comments