ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

کابرد طلا در علوم پزشکی

کاربرد طلا در علوم پزشکی

  • دندانپزشکی
  • جراحی چشم
  • درمان بیماری‌های مفاصل و روماتیسم
  • لیزر درمانی
  • پژوهشهای طبی
  • تب سنجی

   طلا در پزشکی جدید از اهمیت بسزایی بر خوردار است. زیرا فلزی غیر سمی و از لحاظ زیست شناسی باثبات است. طلا یکی از رساناترین فلزات جریان برق به حساب می‌آید و چگالی آن به گونه‌ای است که فقط باریزبین‌های الکترونی قابل رویت است. این فلز ماندگار و فاسد نشدنی در حدی نرم است که کار کردن با آن بسیار آسان است و به راحتی می‌توان آن را به شکلهای متعدد و دلخواه (مثلا تارهای بسیار نازک ذره بینی) درآورد.

دندانپزشکی (DENTISTRY)

طلا، بیشتر به حالت ترکیبی از فلزات دیگر (مثل پلاتین،پلادیم، نقره، مس و روی در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سالانه حدود 13 تن طلا دردست بیش از 150 هزار دندانپزشک آمریکایی کاربرد پیدا می‌کرد. آنها از طلا برای مصارفی چون: ترمیم تاج وپل دندان؛ پر کردن قالب دندان و ساخت دندان‌های مصنوعی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال تاج دندان ممکن است شامل 62 تا 78 درصد طلا باشد. این فلز غیر سمی مناسب‌ترین عنصر برای مصارف دندانپزشکی است که هرگزفاسد نمی‌شود، تیره نمی‌شود و در برابر حمله میکرب‌ها کاملاً مقاوم است.

جراحی‌های چشم (EYE SURGERY)

بیماری‌ها،حوادث وجراحی‌هاممکن است وضعیت خاصی برای چشم ایجاد کنند که آن را لاگوفتالموس می‌نامند. در چنین حالتی فرد نمی‌تواند پلک‌های خود را کاملاً ببندد. قبلا پزشکان برای مرطوب نگاه داشتن محیط چشم، ناچار بودند که بیمار را به صورت نیمه باز بخیه بزنند اما طبق آخرین روش کشف شده برای درمان این معضل پزشکان یک پلک مصنوعی از جنس طلا را به چشم بیمار پیوند می‌زنند. وزن این پلک 0.6 تا 1.6 گرم است. این پلکهای مصنوعی طی یک عمل جراحی در داخل پلک بالایی چشم قرار داده می‌شوند و به بیمار این امکان را می‌دهد که چشم خود را به طور طبیعی باز و بسته کند.

انقباض ماهیچه‌های خاصی در چشم موجب باز شدن پلکها می‌شود و وقتی که این ماهیچه‌ها آزاد می‌شوند، در نتیجه سنگینی پلک ساخته شده از طلا، موجب فروافتادن پلک( بسته شدن چشمها) می‌شود. در حال حاضر، بیش از 15 هزار بیمار در سراسر ایالات متحده از این نوع پلک ها استفاده می‌کنند. برای چنین دستگاهی بهترین ماده انتخابی، طلاست، زیرا در مجاورت اشک و ترشحات چشم هرگز دچار تغییر و تحول زیستی نمی‌شود.

درمان بیماری‌های مفاصل و روماتیسمی (RHEUMATOID ARTHRITIS TREATMENT)

بیماری‌های مفاصل و روماتیسمی از لحاظ پزشکی جزو بیماری‌های خود ایمن به شمار می‌روند که حدود 8 میلیون آمریکایی (بویژه خانمها) به آن مبتلایند. طلا از سال 1920 در درمان بیماریهای مفاصل و روماتیسمی مورد استفاده قرار گرفت و از سال 1960 به عنوان یک استاندارد برای درمان این بیماریها شناخته شد.

در طلا دارویی موثر برای کنترل انواع بیماریهای مفصلی به شمار می‌رود. استفاده از نمک طلا برای اغلب بیماران و (و البته نه همه آنها) بسیار حایز اهمیت است. زیرا دردهای مفصلی، تورم و صدمات استخوانی آنها را تسکین داده و امکان تغییر شکل اندامها و معلولیت بیماران را کاهش می‌دهد. البته طلا به اشکل دیگر دارویی همچون تزریقی و قرص نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که هنوز دلایل محکمی مبنی بر موثر بودن طلا در درمان این بیماری کاملاً کشف نشده ولی تحقیقات انجام شده توسط سازمان آ.الف چنین به نظر می‌رسد که طلا بر روند تورم و درد مفاصل تأثیر می‌گذارد و از پیشروی آن جلوگیری می‌کند.

لیزرها (LASERS )

یکی از امیدوار کننده ترین ورش‌های درمانی در عالم پزشکی استفاده از لیزرهای یونی است. سطح داخلی این لیزرها دارای پوششی از طلاست که موجب تمرکز کلیه پرتوهای لیزری می‌شود. دریکی از آزمایشات انجام شده با استفاده از لیزرهای ویپر طلا اشعه‌های قرمز متمرکزی با طول موج مورد نیاز، ایجاد کردند وبدین وسیله سلول‌های سرطانی را از بین بردند، بدون آنکه به سلولهای نواحی مجاور آسیبی برسانند. ارتش یک دستگاه لایت دیت لیزر جدید ابداع کرد که اتصالات آن با روکش طلا مورد استفاده واقع شده بود، با بکارگیری این دستگاه می‌توان از خونریزیهای شدید جلوگیری و در صد زنده ماندن بیمار را بالا برد. در بیمارستانها با استفاده از این دستگاه جدید، می‌توانند بیماران فوریت‌دار را بدون حرکت دادن، درمان کنند. بخصوص در مواردی که ثانیه‌ها برای نجات بیمار تعیین کننده و سرنوشت سازند.

اندازه گیری درجه تب (THERMOMETER)

اخیرا تب سنجی ابداع شده است که از جنس طلاست. با استفاده از این تب سنج جدید، می‌توان درجه حرارت بدن انسان را در کمتر از دو ثانیه مشخص کرد. برای استفاده از این نوع درجه تبهای جدید، تنها کافیست که تب سنج را روی قسمت بیرونی گوش بیمار نگاه دارید.

طبق تحقیقات به عمل آمده، پرده گوش انسان دارای همان سیستم خونی هیپوتالاموس است و لازم به ذکر است که هیپوتالاموس عضوی است که درجه حرارت مرکزی بدن را کنترل می‌کند. طبق مطالعات انجام شده توسط مرکز پژوهش فرست تمپ جینیس، درجه تب‌هایی که دارای لوله طلا پوشی هستند( که به نام موج نما یا راهنمای امواج نیز معروفند) گرمای گوش را به حس‌گر حرارت سنج دستگاه انتقال می‌دهد( WAVE GUIDE ) یکی از اجزای ضروری در این قبیل تب سنجها به شمار می‌روند که مانند رادار و مایکروویو در دستگاه‌های الکترونیکی مخابراتی اهمیت دارند. با توجه به این که طلا گرما را بیش از سایر فلزات، بازتاب می‌دهد.

بدیهی است تمامی گرمایی را که از گوش متصاعد می‌شود به لوله درجه تب هدایت و منتقل می‌کند. در واقع موسسه ی تحقیقاتی ( First temp genius ) طلا را برای استفاده در دستگاه‌های اندازه گیری درجه تب انتخاب کردند زیرا طلا بهترین فلز برای کنترل درجه حرارت بدن در طرق درون کاری محسوب می‌شود. این امر در مورد کنترل درجه حرارت بدن بیماران بیهوش و نوزادان که از حساسیت خاص برخوردا است.

پژوهشهای طبی ( RESEARCH )

در آزمایشگاه‌ها با اتصال ذارت کوچک طلا با DNA موفق به ابداع یک ساختار میکروسکوپی جدید شدند که دریچه جدیدی از تحقیقات، درمان و امکانات مربوط به شناخت هرچه بیشتر رشته‌هایی همچون بیوشیمی، ژنتیک و داروسازی را فراهم آورد.

برچسب ها: طلا, طلا در پزشکی

چاپ

You have no rights to post comments