ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

الیزابت تایلور و داستان جواهرگمنام

الیزابت تیلور

«وجود تاریخچه روشن و گذشته‌ای افتخار آمیز برای جواهرات و الماسهای قدیمی باعث افزایش قیمت آنها در بازارهای جهانی و بین المللی می‌شود. به ویژه اگر صاحبان سنگها و جواهرات قیمتی افرادی چون «دوشزویندسور»، «بارباراهاتون»، پرنسس «نینادایر» و «الیزابت تایلور» باشند.

متخصصین با بررسی آمارهای فروش در دهه 20 تا 30 دریافتند که جواهراتی که از نظر تاریخی ارزشمندند، بسیار کمیاب شده‌اند. مجموعه‌های بزرگ جواهرات به تدریج پراکنده شدند و هرکدام به مجموعه‌های خصوصی کلکسیونرهای بزرگی همچون شوپار، تیفانی، کارتیه و دبیرز راه یافتند. بساکه این جواهرات باشکوه و رویایی گاه از همرازی خاطرات عشقی پرشور در صندوق‌های امانات بهادر و گاوصندوق‌ها در سکوتی تاریک و پرحرارت، روزگارآرام و مرموزی را می‌گذرانند.

 شاید داستان الماس باشکوه الیزابت تایلور که به هیچ وجه موضوعی مخفیانه نیست به دلیل جوخاص هالیوود دقیقاً سند برداری شده باشد.

این الماس 42/69 قیراط وزن داشت که از این لحاظ پنجاه و ششمین الماس دنیا محسوب می‌شود و یکی از کمیاب‌ترین الماسهای با مالکیت شخصی بود و تراش بزرگ داشت.

این الماس همانند میلیونها سنگ قیمتی کوچکی است که به طور انبوه برای ساخت حلقه‌های نامزدی و گاه در جواهرات به کار می‌روند اما در اصل وزنی بیش از 100 قیراط داشت.

هری و وینستون صاحب آن دستور داد که این الماس را به صورتی تراش بدهند که 58 وجه، تراش داشته باشد. از این الماس یک قلب سرخ و جذاب ساختند که در اثر انعکاس نور ، در خشش و تلالئوی خیره کننده ای داشت. در سال 1967 ، هریت آننبرگ آمس، دخترناشر معروف، موسدس آننبرگ این الماس یگانه را به مبلغ پانصدهزار دلار از و ینستون خریداری کرد ولی وقتی خیلی زود متوجه شد که حفاظت چنین جواهری از عهده او خارج است، حاضر شد سالانه حق بیمه‌ای معادل سی هزار دلار برای نگهداری آن متحمل شود. بعد از گذشت دو سال که از هجوم تحسین اطرافیان لبریز شد، دریافت که داشتن این الماس حتی برای یک میلیونر هم بسیار سنگین است و آن را برای فروش به حراجی «پارک برنت» سپرد و یادآدور شد که اسم او کاملاً محرمانه باقی بماند. این الماس استثنایی بر روی جلد کاتالوگ این حراجی«الماس بی نام» نامیده شد و به علاقه مندان مژده داد که با خرید این الماس هم مالک سنگی ارزنده ای خواهند شد و هم دارای حق نامگذاری مجدد این سنگ قیمتی را دارا خواهند بود. در آگوست 1969 این الماس اسرارآمیز که در زیبایی با چشمان بنفش رنگ الیزابت تیلور رقابت می‌کرد، نظر این هنر پیشه معروف را جلب کرد که در حال گذراندن تعطیلات در ویلای ییلاقی خود در «گشتاد» سوئیس بود. این الماس وسوسه آمیز چنان او را اغوا کرد که در فاصله کوتاهی خبر این قصد «تایلود» برای پرداخت یک میلیون دلار بابت الماس بر صفحات روزنامه‌ها منتشر شد.

طی بررسی گروههای کارآزموده، هیچ نشانی از یک گذشته ی افسانه‌ای یافت نشد. در واقع در بسیاری از موارد، این کشاکش حوادث است که تاریخچه ارزشمندی را برای بعضی جواهرات رقم می‌زند.

حتی سرنوشت «الماس گمنام» نیز از علاقه مندی تایلور با کارشناسی خارق العاده کسی چون رابرت. اچ . کنمود ساخته شد. او که «کارتیه» را در نیویورک اداره می‌کرد احساس نمود که با خرید این الماس بی نظیر، پیشرفت ناگهانس و بسیار عظیم کارتیه را شاهد خواهد بود. او با خریدای الماس، آن را «الماس کارتیه» نامگذاری کرد و بعدتر آن را به الیزابت تایلور که در خرید این الماس مصمم بود فروخت.

کنمور الماس را در یکی از هیجان انگیزترین حراجهای تاریخ که به مدت 60 دقیقه انجام شد، خریداری کرد و پیشنهاد مبلغ 1میلیون دلار از طرف او آنچنان سرسام آور به نظر آمد که «گرانبهاترین خرید دنیا» لقب گرفت.

چهار روز بعد الیزابت تایلور و همسرش ریچارد برتون همان الماس را به قیمت یک میلیون و صد هزار دلار از کارتیه خریداری کردند.

با گذشت ده سال ابری و سراسر احساس و هنرمندی تایلور که در آن زمان با جان ورانر سناتورآمیریکایی اهل ویرجینیا ازدواج کرده بود،او تصمیم گرفت تا این الماس را که درباره‌اش تبلیغت وسعی کرده بود، بفروشد. او در ابتدا رقم نجومی چهار میلیون دلار را پیشنهاد داد که باید به دو هزار دلار برای هر سنگ، اضافه می‌شد اما هیچ خریداری نیافت. بالاخره در سال 1980 تایلور موافقت کردکه الماس را با رقم قابل قبول دومیلیون دلار به هنری لمبرت، یک دلار نیویورکی بفروشد.

آنچه امروز می‌دانیم این است که سرگذشت الماس الیزابت تایلور که از «الماس گمنام» آغازشد تا مناطق شرقی کشیده شده که مردانش زنان محبوب خود را با جواهرات کم نظیر آراسته تر می‌پندارند. بی شک دیگر نمی‌شود خبری از این سنگ قیمتی به دست آورد زیرا هرگونه ردی از این جواهر فریبنده میلیونها دلار هزینه خواهد داشت!

برچسب ها: طلا, جواهر

چاپ

You have no rights to post comments