ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

دستور العمل هایی برای خرید و مراقبت جواهرات

نگهداری از طلا و جواهرات

به منظور ماندگاری هر چه بیشتر طول عمر جواهرات یکسری دستورالعملهای سودمند توصیه می‌شود. با این راهنمایی‌ها شما می‌توانید هر چه بهتر از جواهرآلات خود مراقبت نمائید. کارشناسان ما اطلاعات لازم را درباره وزن، رنگ و واحد اندازه گیری طلا و جواهر برای شما شرح می‌دهند:

 ارزش طلا:

خلوص طلا را با واحد عیار می‌سنجند. اندازه گیری کیفیت و خلوص طلا تا 24 واحد سنجیده می‌شود. طلای 18 عیار به معنای آنست که 18 واحد از 24 واحد طلای خالص را داراست و 6 واحد دیگر از آلیاژهای فلزی دیگری همچون مس تشکیل شده است.

رنگ طلا:

طلای 18 عیار خالص، رنگی گرم و طبیعی دارد. رنگهای متفاوت دیگر طلا را می‌توان با افزودن آلیاژ فلزات دیگر به عنوان مثال می‌توان به موارد زیر توجه نمود:

طلای زرد-طلای خالص+ نقره + مس

طلای سفید- طلای خالص + بارسفید یا پلادیوم

طلای سبز- طلای خالص + روی + نقره + مس

طلای صورتی – طلای خالص + مس

نکته: باید هنگام ترکیب طلا با فلزات دیگر نهایت دقت را بکابرد (75 درصد طلای خالص 25+ درصد فلزات دیگر برای طلای 18 عیار)

وزن طلا:

قرنهاست که از مقیاس تروی برای وزن کردن طلا و فلزات گرانبهای دیگر استفاده می‌کنند. قیمتهای در سطح بین المللی در سیستم تروی برا هر اونس طلا، به دلار داده می‌شود. جدول زیر به شما کمک می‌کند تا با رابطه بین تروی وگرم آشنا شوید:

1گرین:0684/0 گرم   1پنی و زن: 5552/1 گرم

1اونس تروی: 1035/31 گرم   ده تولابار: 64/116 گرم

1کیلو: 1000 گرم

پلاتین:

پلاتین جزء نادرترین فلزات دنیا محسوب می‌شود و تقریباً از سال 700 میلادی در جواهر آلات مورد استفاده قرار گرفته است. پلاتین نه تنها در نقاط بسیار معدودی یافت می‌شود بلکه بهربرداری از آن نیز بسیار دشوار است. برای تولید یک اونس پلاتین (معدل1/31 گرم) باید 10تن سنگ معدن استخراج نمود. این در حالی است که برای به دست آوردن 1 اونس طلا فقط باید سه تن سنگ معدن را استخراج نمود. پلاتینی که در جواهرآلات به کار می‌رود، خلوصی در حدود (950 در 1000) دارد. جواهر آلات پلاتین دارای آنچنان رنگ خاص و پرشکوهی است که با هر نوع رنگ پوستی تطابق دارد. پلاتین هیچگونه حساسیتی برای پوست ایجاد نمی‌کند و هیچگاه رنگ خود را از دست نمی‌دهد. پلاتین فلزی است بسیار غنی و سنگین تر از طلا و نقره و سرب. پلاتین به دلیل اینکه فلزی بسیار غنی است، برای نصب سنگهای گرانبها بسیار مناسب به نظر می‌رسد.

پرداخت طلا:

«پرداخت»، به معنای روی است که در مورد جواهرآلات طلا به کار می‌رود تاطرح و شیوه‌ای جدید آفریده شود. معمولاً این روش‌ها به صورت ترکیبی به کارگرفته می‌شوند تا در کار، تضاد ایجاد کنند.

مخراج کاری:

انواع مختلفی از روشهای مخراج کاری برای جلوه و بر جسته‌تر نمودن الماس و سایر سنگهای گرانبها به کار گرفته می‌شود. با شروع به کار مخراج کارهای جدید، طراحی جواهرسازان معاصر بازدهی بیشتری یافته است. مشهورترین مخراج کاریها عبارتتند از : ریلی، کاسه‌ای، گوارسه، قلم خور، چتگی، ایتویززییل، پاره و دیواره‌ای.

نحوه نگهداری از جواهرآلات:

برای نگهداری هرچه بهتر جواهرات خود، باید دقت کامل به خرج دهید و مراقبت‌های لازم را به عمل آورید. اگرمایلید که جواهرات شما درخشش طبیعی و پرداخت یکنواخت خود را حفظ کنند، باید دستور العمل‌های زیر را رعایت کنید:

  1. جواهرات خود را از گرد و غبار، رطوبت، عطر و لوازم آرایشی حظ کنید.
  2. دستهای خود را پیش از تماس با جواهرات و آیختن آن به خود، تمیز نمائید.
  3. مراقب باشید تا به هنگام استفاده از عطر، آنرا به جواهراتتان نزنید.
  4. می توانید جواهرات خود را با آب و مایع ظرفشویی بشوئید و سپس آنرا کاملاً با آب تمیز شستشو دهید.
  5. می‌توانید جواهرات خود را با مواد شوینده توصیه شده تمیز نمائید و یا از جواهر فروش معتمد خود بخواهید تا جواهر شما را با ماشین آلتراسونیک تمیز کند.
  6. برای شست و شوی جواهرات خود می‌توانید از محلول رقیق حاوی ماده پاک کننده، آب گرم و مقدار کمی آمونیاک استفاده نمائید.
  7. پس ار شستوشوی جواهراتتان، باید آنرا با یک پارچه ی جیر و یا هر پارچه نرم دیگری خشک و براق نمائید.
  8. جواهرات خود را در یک پارچه نرم نگهداری نمائید تا آنها را از خراشیدگی و درهم پیچیدگی حفظ کنید.
  9. جواهرات تک تخمه نیازمند مراقبت بیشتری هستند.
  10. دستگاه‌های پاک کننده آلتراسونیک و استفاه از بعضی پاک کننده‌ها، همچون (آمونیاک و آب داغ) بروی مروارید، زمرد، لاجورد، مرجان و فیروزه تأثیر گذاشته و ممکن است موجب خرابی آنها شوند بنابر این اگر خودتان اقدام به تمیز نمودن آنها می‌نمائید باید نهایت احتیاط را به کار بگیرید. البته بهتر است تمیز نمودن چنین اقلامی را به جواهر سازان و اگذار نمائید.

برچسب ها: طلا, جواهر

چاپ

You have no rights to post comments