ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

چرا طلا از پول بهتر است؟!

پول بهتر است یا طلا

نقش تاریخی طلا

خواص فیریکی منحصر به فرد طلا، در خشندگی و فناناپذیری نسبی آن جایگاه خاصی را در طول زمان به این ماده ارزشمند داده است.

یکی از ابتدایی‌ترین موارد ثبت شده در مورد استفاده از طلا به عنوان پول را می‌توان به سال 560 قبل از میلاد نسبت داد. زمانی که کراسوس پادشاه کشور لیدیا ( ترکیه غربی امروزی)، سکه‌ای را با نشان خانوادگی خود و مطابق با تصورات خودش به وجود آورد. پیش از ضرب سکه کالاهای متفاوت و بسیاری به عنوان واسطه تبادلات استفاه می‌شدند. مانند: احشام و اغنام ، دانه‌های کاکائو، صدف‌ها و پوست خام گاو و گوسفند؛ ولی این امر اندک بود. زمانی که مسأله تضمین سکه‌های طلا به تدریج مقبولیت پیدا کرد، طلا به صورت اساس و بنیان زندگی اقتصادی در آمد. جامعه مدرن امروزی نیز مانند فرهنگ‌های گذشته کماکان به ارزش و زیبایی طلا واقف است. جواهرات طلایی هنوز اثر زیبندگی خود را دارا هستند و ما را آراسته می‌سازند. طلا به عنوان یک فلز صنعتی الکترونیکی ، دندانچزشکی و سایر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطوری که در سکه‌ها و شمش‌ها مانند یک سرمایه سیار عمل می‌کند.

 طلا یک سرمایه پولی و مالی است که از اهمیت بین المللی برخوردار است. دولت‌ها عمدتا حدود یک چهارم از کل طلای موجود در جهان را در تملک خود دارند.

عرضه طلا

عرضه طلا منحصر به طبیعت است. برای تهیه یک اونس باارزش طلا هزاران پوند سنگ معدن مورد نیاز است. طلا آنچنان نایاب است که کل طلایی که تا به حال استخراج شده است (تقرباً 135000 متریک تن) می‌تواند در قالب یک مکعب 20 یاردی بگنجد.

به همین دلیل ، با وجود استفاده از روشهای پیشرفته در استخراج ، میزان طلای جدیدی که هر ساله از معدنها استخراج می‌شود نسبتاً باچیز است. تولیدات جدید معمولا کمتر از %2 به کل ذخایر طلای جهان می‌افزایند.

تقریباً سه چهارم تولید سالانه معدنی طلا، از ده کشوری که بزرگترین تولید کنندگان آن هستند، به دست می‌آید.

چهار جزء اصلی وجود دارند که هرساله عرضه طلای مورد نیاز را مقدور می‌سازند :1- تولیدات جدید از معادن 2- بازیافت طلا از قراضه‌ها یا جواهرسازی‌ها و صنایع دیگری مثل الکترونیک و دندانپزشکی 3- فروش طلا از طریق بانکهای مرکزی و یا منابع رسمی 4- عاریه گرفتن طلای موجود در بازارها.

قابلیت دستیابی به طلا از نقطه نظر محدود کنندگان، سرمایه گذاران و محتکران بسیار حائز اهمیت است زیرا این مسأله تعیین کننده قیمت آینده طلاست و سرانجام بانکهای مرکزی دنیا و مراکز رسمی را نیز می‌توان از اعضای شبکه فروشندگان طلا به حساب آورد. اندوخته بخش رسمی در طی سالهای دراز به صورت قابل توجهی پایدار باقی مانده است. در ده سال گذشته ، فروشهای رسمی به طور متوسط 9% کل تولید سالیانه طلا را شامل شده است. در موقعیت‌های خاص می‌توان طلای لازم برای ضرب سکه‌هایی که به عنوان پول رایج و قانونی مصرف می‌شوند را از طریق اندوخته‌های رسمی فراهم کرد.

بزرکترین منبع خرید، صنعت جواهرسازی است. قابلیت کار با طلا، زیبایی بی مانند و جذبه جهانی آن، این فلز با ارزش و نایاب را مورد پسند جواهر سازان سراسر جهان قرار داده است.

در سالهای اخیر، خرید از صنایع جواهر سازی به تنهایی تولید جهانی ومعدنی طلا را تشکیل می‌دهد. این کمبود پلی است بین خریداران طلای قراضه ، فروش‌های بخش رسمی و در عین حال ترخیص طلا به بازار از طریق شرکای گوناگون به منظور قرص طلا.

علاوه بر جواهر سازی‌ها، طلا در صنایع متفاوت دیگری نیز استفاده می‌شود؛ از جمله: فضای ماوراء جو، پزشکی ، کامپیوترها ، تلفن‌ها ‌، تلویزیون‌ها و سایر دستگاها است می‌کند.

خواص بی یظیر طلا ، باعث به وجود آمدن یکسری کیفیت‌های هدایت حرارتی الکتریکی بسیار ممتاز در آن و همچنین مقاومت در برابر خوردگی می‌شود. عیار طلای استفاده شده در دندانپزشکی بسیار معروف است.

ارزش طلا

بنا به دلایل تاریخی ، جهان انگلیس به عنوان یک کشور هدایت کننده قیمت‌ها می‌نگرد. قیمت‌ها روزانه دوبار در (Lodon FX) تعیین شده و این رویه ی مزایده توسط پنج دلال بزرگ دنیا اجرا می‌شود.

قیمت طلا هر روز در روزنامه‌های دنیا گزارش می‌شود که با قیمت‌های سهام، اوراق قرضه ، سرمایه‌های متقابل ، تولیدات و محصولات آینده و نکات دیگر همراه است.

چرا روی طلا سرمایه گذاری کنیم؟

دلایل سرمایه گذاری روی طلا در طول تاریخ همواره ثابت باقی مانده است. عمدهترین دلایل عبارتند از:

  • 1- ثبات ارزش آن در در ازمدت 2- پایدار ارزش جدیدترین ذخایر 3- قابلیت تبدیل به پول نقد 4- تنوع و تکثر
ثبات ارزش در درازمدت

طلا به عنوان (اندوخته ارزی) معتبر و قابل اطمینان عمل می‌کند چراکه:

 میانگین مصرف طلا در طی سالهای 1998 تا 1998

از بسیاری جهات همان کارکرد پول را دارد، قابل حمل و قابل قسمت شدن است و وزن آن یک مقیاس خوب برای واحد ارزی است. فناناپذیر است، نسبتاً کمیاب و نادر است و قابل قبول است. به عنوان وجه نقد ، به راحتی قابل شناسایی و قابل است. هم در زمان کمیابی و هم در زمان رونق پایدار و ماندنی است.

چرخه بازارها وقایع دایمی زندگی هستند اما طلا همچنان ارزش بلند مدتش را حفظ نموده است: برعکس اکثر پولهای رایج از جمله دلار آمریکا و تولیدات صنعتی ، معمولا تنزل و افت داشته‌اند. به همین دلیل است که طلا به عنوان سدی در برابر تورم و بی ثباتی و تنزل پول خریداری می‌شود و به همین دلیل است که بسیاری از سرمایه گذاران دنیا طلا را به عنوان ( دارایی اصلی و نهایی ) و مهمترین و امن ترین قسمت سرمایه گذاریشان می‌نگرند.

نمودار شماره 2 نشان دهنده این امر است که طلا با وجود نرخ تورم در آمریکا در 200 سال گذشته ، روندی صعودی داشته است.

به بیان دیگر ارزش طلا ، به طور قابل ملاحظه‌ای در طول زمان ثابت باقی مانده است. به عنوان مثال ، یک دست لباس مردانه در قرن 16 انگلیس در زمان هنری هشتم معادل یک اونس طلا ارزش داشته است. (این معادل تقریبی ارزشی است هم اکنون دارد!)

‌پایداری ارزش آخرین ذخایر

طلا به عنوان ( سرمایه نهایی ) شناخته شده است.

در طول تاریخ ، پولهای ملی بسیاری به وجود آمده و از بین رفته اند ولی ارزش طلا همچنان به طور قابل ملاحظه‌ای ثابت باقی مانده است. طلا ، ثروتی است که به هیچ تعهد و پیمان دولتی گروهی برای برگشت و باز پرداخت تعلق ندارد. این عنصر گرانبها تحت تأثیر مستقیم سیاست‌های اقتصادی یک کشور قرار می‌گیرد و نمی‌تواند همانند دارایی‌های کاغذی مورد انکار قرار گیرد.

به همین دلیل یک چهارم از طلای موجود توسط دولت ، بانک مرکزی و مؤسسات اداری دیگر به عنوان ذخیره مالی بین المللی نگهداری می‌شود.

هیچ نظر و ایده‌ای نمی‌توان داد که اطمینان و اعتماد به طلا به عنوان یک ذخیره بلند مدت ارزی در آینده تغییر می‌کند. از دورانها قبل تا کنون به عنوان یک پول بسیار جذاب و ایمن تثبیت شده است.

قابلیت تبدیل به پول نقد

طلا در زمره نقدترین سرمایه‌های جهان است. به سرعت در بازارهای دنیا قابل فروش است، ولی نمی‌توان گفت که شامل همه سرمایه گذاریهای دنیا می‌شود.

تنوع سرمایه ای

اگر روش سرمایه گذاری شما محتاطانه یا جسورانه است طلا می‌تواند یک نقش حیاتی در تنوع سهم برای شما بازی کند. به همین دلیل است که کارشناسان، سرمایه دارها را وادار می‌کنند تا قسمتی از دارائیهای خود را به صورت طلا نگه دارند. هدف از این متنوع سازی، حفظ و نگهداری کل سهام در برابر بی ثباتیهای ارزی مراحل مختلف انباشت دارایی است. نیروهای اقتصادی که قیمت طلا را برآورد می‌کنند متفاوتند و در بسیاری از موارد مخالف نیروهایی هستند که ارزش اکثر سرمایه‌های مالی را برآورد می‌کنند.

برای مثال قیمت سهام به پتانسیل رشد و در آمد شرکتی که آن را ارائه می‌دهد، بستگی دارد. علاوه بر این قیمت اورق قرضه به امنیت و پر حاصل بودنش بستگی دارد و این محصولات رقابتی در آمد سرمایه داران را طلب می‌کنند. به هر حال قیمت طلا، به مسائل مختلفی بستگی دارد که شامل عرضه و تقاضای طلا، وضع و چگونگی دلار آمریکا، وضعیت نرخ تورم و نرخ بهره است. به هر حال قیمت طلا در مقایسه با دیگر دارایی‌ها‌، به طور غیر وابسته و مستقل حرکت می‌کند. همانطور که در نمودار شماره 3 نمایش داده شده است. طلا تنها نوع دارایی است که با دیگر انواع سرمایه ها رابطه معکوس دارد. در نتیجه قیمت آن عموماً نسبت به نرخ سایر دارادیی‌ها مثل اوراق سهام در ایالات متحده و ضمانت نامه‌های بانکی درجهت عکس حرکت می‌کند.

شمش طلا را در چه زمانی و درچه مکانی بخریم؟

طلا می‌تواند شما را به عنوان یک سرمایه گذار به طریق مختلف منتفع کند. طلا به عنوان یک ماده ارزشمند شناخته شده و بین المللی، یک ذخیره درازمدت است و در عین حال خرید و فروش آن در هر نقطه از جهان و در هر زمان ساده است.

آیا اکنون زمان مناسبی برای خرید است؟ در مورد طلا، جواب همیشه یکسان است: آری

البته مانند سایر اجناس گرانبها، همیشه لازم است که به شرط فروش آن و توافقات فی مابین دقت کافی مبذول گردد.

شمس طلا، ایجاد سرمایه گذاری

وجود تولید کننده‌های بین المللی طلا در سرتاسر جهان، امکان خرید هر نوع شمش از troyounce تا triyiunce400 (سایز استانداردهای یک شمش تولید لندن) را برحسب سفارش آسان کرده است.

(هر troyounce معادل 1.09714 اونس عادی یا همان avoirdupois می‌باشد.)

کمیسونهای حق العمل کاری خرید و فروش شمش های طلا بسیار اندک اند، زیرا در اکثر موارد خرید طلا به صورت شمش، پرهزینه ترین حالت خرید طلاست.

شمشهای دارای نشان بین‌المللی خلوص طلا، درهنگام فروش آسانتر فروخته می شوند، زیرا این نشان بیانگر این مطلب است که شمش از لحاظ کیفیت و خلوص یا حتی درجات خلوص بالاتر را به نسبت وزن شمش نشان می دهند.

سکه‌های طلا

سکه‌های طلا اصولاً در بین سرمایه گذاران طلا بسیار محبوب است. علت محبوبیت ارزش ذاتی توأم با زیبایی ظاهری است. خرید سکه طلا، یک سرمایه گذاری در طلا ی ناب محسوب می‌شود که مرغوبیت آن توسط دولت محل ضمانت شده است.

سکه‌های طلا دارای یک قیمت ظاهری هستند که بیشتر جلوه سمبلیک دارند. قیمت واقعی آنها با میزان طلای بکار رفته در آن و قیمت روزانه طلا محاسبه می‌شود. سکه های طلا در اندازه های مناسبی مانند: یک بیستم، یک دهم، یک چهارم، یک دوم و یک اونس موجودند؛ آنها می‌توانند هدایای ارزشمندی باشند. سکه در هر جای دنیا و در هر زمان قابلیت خرید و فروش را به سهولت داراست. قیمت سکه‌های یک اونسی که رایجترین اندازه سکه طلاست، هر روز صبح در بیشتر روزنامه‌های دنیا چاپ می‌شود.

قیمت سکه‌های طلا بر پایه قیمت اولیه طلا به اضافه 4 تا 8% اجرت ساخته محاسبه می‌شود. از بعضی سکه‌های طلا که بسیار رایج و محبوب است می‌توان به عقاب آمریکایی، کانگروی استرالیایی، برگ چنار کانادایی، فیلارمونیک اتریشی و یا سکه آفریقای جنوبی اشاره کرد. این سکه‌های مشهور از لحاظ نوع مبادله تقریباً مشابه سکه‌های معمولی هستند.

مالکیت عینی و ذخیره سازی

شما می‌توانید به اختیار خود انتخاب کنید که طلای متعلق به خود را به طور مستقیم خریداری و نزد خود نگهداری کنید و یا آن را خریداری و نزد بانک یا صراف به امانت بگذارید تا آنها را در محل امنی به ازای دریافت مبلغی ناچیز برای شما نگهداری کنند. استفاده از روش ذخیره سازی بسیار جذاب تر است. زیرا در این حالت یک موسسه (مثل بانک یا یک تاجر فلزات قیمتی) وظیفه دارد ضمن نگهداری موجودی شما، آنها را بر حسب تقاضای شما در هر زمان به همان مقدار اولیه و همان کیفیت، آماده و ارائه کند. سرمایه گذاری در روش ذخیره سازی با خرید شمش یکسان است. با این حساب در ذخیره طلا، سرمایه گذار نیاز به پرداخت هزینه‌های ساخت برای کمیتهای کوچک را ندارد. معمولا طلایی که ذخیره میشود با انواع مشابه خود در محلهای ذخیره سازی در کنار هم قرار می‌گیرد. از این نوع مالیکیت به عنوان «تخصیص نیافته» تعبیر می شود. مالکیت از نوع تخصیص نیافته به این معنی است که سودی مشخص ولی کلی به مجموع طلاها تعلق می‌گیرد. اما حسابهای تخصیص یافته شامل مقدار مشخصی شمش یا سکه طلاست که منحصرا برای یک سرمایه گذاری خاص، شمارش، علامت گذاری و وزن شده است.

سایر اندوخته‌های مرتبط با طلا

سکه‌های مدالی، برخلاف سکه‌های طلا که صرفاً بر پایه وزن خالص طلای خود ارزش گذاری می‌شوند، ارزش یک سکه مدالی به عوامل متعددی وابسته است: 1. کمیاب بودن 2. اصل بودن 3. قدمت و شرایط ظاهری و ...

سکه‌های مدالی توسط جمع آوری کنندگان سکه، خرید و فروش می‌شوند و در قیمت آنها نمی‌توان رابطه واضحی با قیمت روزانه طلا یافت . این سکه‌ها به دلیل زیبایی، ارزش تاریخی و همچنین پتانسیل‌هایی که به عنوان یک سرمایه گذاری خوب دارا هستند مورد علاقه مردم قرار دارند.

قراردادهای مدت دار طلا

این قراردادها در حقیقت توافقنامه‌ای هستند برای تصاحب مالکیت مقدار مشخصی از طلا در زمان مشخصی در آینده با قیمت توافقی بین طرفین.

از مهمترین مراکزی که به معامله طلا می‌پردازند می‌توان به comex در نیویورک و یا tocom در توکیو اشاره کرد. طی این قراردادها، خریدار در موعد مشخصی که توافق شده است؛ کالای خود را تصاحب می‌کند، به طوری که در این گونه قراردادها، قیمت با توجه به پیش شرایط بازار و احتساب کلیه هزینه‌های احتمالی محاسبه می‌‌شود. قسمت اعظم این قیمت متشکل از هزینه های نگهداری و بیمه است.

سهام معادن طلا

خرید سهام معادن طلا به منزله فعالیت در یک مجموعه است. قیمت سهام معادن طلا علاوه بر پیش بینی وضعیت بازار آن در آینده، به در آمدهای آتی و همچنین پتانسیل رشد شرکت فروشنده وابسته است. این نکته بسیار اهمیت دارد که صداقت و سلامت شرکت معدنی که از آن خرید می‌شود مورد تأیید باشد.

برچسب ها: طلا

چاپ

You have no rights to post comments