ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

وقایع مهم در تاریخ طلا

رویدادهای مهم طلا

پیشینه ذهنی مردم چنین وانمود می‌کند که در آغاز طلا توسط انسان‌های اولیه بر روی سطح زمین یافت شده و به عنوان ابزار مورد استفاده قرار گرفته است. باستان شناسان در معابد سلطنتی نواحی جنوب عراق (اور) اشیاء با ارزشی را یافتند که در نهایت ظرافت و هنرمندی از طلا و جواهر ساخته شده بود. طبق برآورد آنها قدمت این اشیاء به 3000 سال پیش از میلاد باز می‌گردد. مشابه این اشیاء در تولیدات مربوط به زرگران (تمدین چاوین) نیز یافت می‌شود که در حدود سال‌های 1200 پیش از میلاد با بهره گیری از روش‌هایی همچون چکش کاری، قلم زنی و برجسته کاری بر روی طلا اقدام به ساخت وسائل تزئینی می‌نمودند. زمانهایی که در گذشته از طلا بهره برده اند عبارتنداز:

 4000 سال پیش از میلاد: شروع کاربرد و استفاده از طلا توسط مردم نواحی مرکزی و شرقی اروپا.

3000 سال پیش از میلاد: مصریان در ایجاد نقوش طلا کوب بر روی ورقه‌های نازک طلا صاحب سبک و استاد بودند که البته این سبک را در به کار گیری دیگر فلزات نیز مورد استفاده قرار می‌دادند.

1500 سال پیش از میلاد: شروع به استفاده از مقیاس «شِکِل» با دو ثلث طلا به عنوان واحد اندازه گیری در سراسر خاور میانه.

1091 سال پیش از میلاد: به رسمیت شناختن مربعی از طلا به عنوان یک نوع پول رایج در چین.

58 سال پیش از میلاد: ژولیوس سزار معادل تمامی بدهی رم را از طلای به تاراج برده گول (فرانسه) پرداخت کرد.

1100 بعد از میلاد: «ونیز» با توجه به موقعیت جغرافیایی خود و دسترسی به جاده‌های بازرگانی تا امتداد شرق، عنوان اولین بازار پیشرو شمس طلای جهان را احراز نمود.

1511 م: فردیناند، شاه اسپانیا گروهی را برای کشف طلا به نیمکره غربی فرستاد.

1717 م: اسحاق نیوتن، مسئول ضرابخانه لندن، قیمتی را برای طلا وضع نمود که تا 200 سال بعد مورد استفاده قرار می‌گرفت.

1787 م: ضرب اولین سکه طلای ایالات متحده توسط جواهر سازی به نام افرایم براشر.

1803 م: اولین هجوم برای کشف طلا در نواحی شمالی کالیفرنیا. لازم به ذکر است که این ایالت تا 1828 – م کلیه نیازهای ضرابخانه فیلادلفیا را تأمین می‌نمود.

1848 م: پس از کشف ذرات طلا توسط جیمز مارشال در حوالی کارخانه چوب بری جان اسکاتر که در نزدیکی محل تلاقی رودخانه‌های امریکن و ساکرامنتو واقع شده بود، اولین هجوم برای کشف طلا در کالیفرنیا آغاز شد.

1850 م: ادوارد هامونگ هارگریویز در بازگشت از کالیفرنیا اعلام کرد که قادر است طی هفته اول اقامت خود در استرالیا طلا کشف نماید و به راستی چنین کرد. هنوز یک هفته از ورود او نگذشته بود که موفق به کشف طلا در نیوساوت ولز شد!

1886 م: کشف طلا در افریقای جنوبی توسط جورج هاریسون آنهم در حالی که برای ساختن منزل خود مشغول استخراج سنگ بود.

1887 م: اولین ثبت قانونی جدا سازی طلا از سنگ معدن با به کار گیری سیانید توسط دکترها: گلاسگو، روبرت و ویلیام فارست و شیمیدانی به نام جان سنت مک آرتور.

1896 م: کشف طلا برای اولین بار در شمال کانادا توسط دو معدن جو هنگام ماهیگیری در رودخانه کلوندایک. بعدها منابع غنی‌تری از طلا در نواحی جنوبی کانادا در منطقه یوکون آلاسکا یافت شد که منجر به تشدید هجوم برای کشف طلا در آلاسکا (1898) شد و البته این آخرین هجوم قرن برای کشف طلا بود.

1900 م: تصویب قانون استفاده از طلا به عنوان واحد پول رایج در ایالات متحده.

1903 م: شرکت انگل هارد دستگاهی را به دنیا عرضه نمود که به وسیله آن قادر به چاپ طلایی روی سطوح بودند. این دستگاه که در آغاز فقط مصارف تزئینی داشت بعدها اساسی برای ابداع فناوری چاپ مدارات میکروسکوپی شد.

1922 م: با کشف آرامگاه توتانخامون، یکی از پادشاهان مصر، (1352 پیش از میلاد)، تابوتی از طلا کشف شد که ارزش آن معادل 2448 پوند برآورد شد. علاوه بر آن صدها اشیاء ساخته شده از طلای ناب و یا آب طلا برآورد شد (از جمله ماسکی که تصویر آن ابتدای مقاله است) نیز به دست آمد.

1921 م: طبق تحقیقات پزشکی به عمل آمده در فرانسه، ثابت شد که طلا تأثیر به سزایی در درمان و بهبود بیماری رماتیسم مفاصل دارد.

1933 م: روزولت رئیس جمهور وقت آمریکا صادرات طلا را لغو و تبدیل حواله‌های دلاری به طلا را معوق اعلام نمود. وی از شهروندان آمریکایی خواست تا به طور فعال و گسترده در حفظ این سرمایه ملی کوشا باشند. روزولت همچنین برای طلا نرخ روزانه تصویب نمود.

1934 م: روزولت موفق شد قیمت طلا را با نرخ 35 دلار برای هر اونس تثبیت نماید.

1935 م: شرکت وستون الکتریک آلوی برای سوئیچ‌های انتقالی که در تجهیزات AT&T مورد استفاده قرار می‌گرفت، به ترکیب (69 درصد طلا، 25% نقره و 6 درصد پلاتین) دست یافت.

1947 م: ساخت اولین ترانزیستور دنیا در لابراتوار AT&T Bell که خود زیر بنایی برای تدریس شاخه علوم الکترونیک در دنیا شد. در این وسیله از پایه‌های طلایی استفاده می‌شد که بر روی یک سطح ژرمانیمی قرار داده شده بود.

1960 م: کشف لیزر با به کار گیری آینه‌های آب طلا داده شده که به منظور انعکاس هرچه بیشتر اشعه مادون قرمز به کار می‌رفت.

1961 م: شروع استخراج مدرن در منطقه کارلین ترند در ایالت نوادا که پس از پیشرفت در گذر سال‌ها موجب شهرت نوادا به عنوان مهم‌ترین و پیشروترین ایالت آمریکا در زمینه بهره‌بردای و استخراج شد.

1968 م: شرکت اینتل موفق به ابداع ریز تراشه‌ای شد که در آن 1024 ترانزیستور به مدارات طلا متصل بودند. در 15 مارس همین سال بانک‌های مرکزی برای هر تروی اونس طلا نرخ 35 دلار را تثبیت نمودند و سپس این نرخ را شناور کردند.

1969 م: استفاده از روکش طلا برای کلاه فضانوردان آپولو 11 هنگام فرود به سطح ماه به منظور جلوگیری از تابش‌های مخصوص خورشید در سطح ماه.

1970 م:اختراع دستگاه شارژ دوبل با به کار گیری طلا به منظور جمع آوری الکترون‌ها برای تولید نور. این اختراع در صدها نوع تجهیزات ارتشی و لوازم خانگی از جمله دوربین فیلمرداری ویدئویی مورد استفاده قرار گرفت.

1971 م: اختراع سیستم علامت گذار طلایی برای اولین بار توسط شرکت آمرشام در ایالت ایلی نویز. در این دستگاه قطعات ریز و کروی شکل طلا به کار رفته بود که به کلیه پژوهشگران در لابراتوارهای تحقیقاتی در سراسر دنیا امکان شناسایی و تشخیص نوع پروتئین‌های بدن انسان و کاربرد آنها را می‌داد تا به این وسیله قادر به درمان امراض و بیماری‌ها باشند.

1974 م: در 31 دسامبر همین سال بود که دولت ایالات متحده تملک انحصاری خود بر طلا را از میان برداشت.

1980 م: 21 ژانویه سال 1980، روزی بود که طلا در نیویورک به بالاترین قیمت تاریخی خود (870 دلار) رسید.

1986 م: لوح‌های فشرده‌ای به بازار عرضه شد که دارای روکشی از طلا بودند.

1987 م: کیسه بادی محافظ سرنشین اتومبیل‌ها به بازار عرضه شد که برای ایمنی بیشتر در این کیسه‌ها از اتصالات طلا استفاده شده بود.

1996 م: سفینه تحقیقات فضایی مریخ پیما به فضا پرتاب شد که مجهز به تلسکوپی با آینه روکش طلا بود و امکان دو سال نقشه برداری بسیار دقیق از سراسر سطح مریخ را فراهم آورد.

1997 م: مجلس آمریکا لایحه‌ای تحت عنوان حمایت از مالیات دهندگان را تصویب نمود که به موجب آن شهروندانی که عضو صندوق بازنشستگی بودند قادر به خرید سکه‌ها و شمش‌های طلا (با درجه خلوص 5/99 درصد و بیشتر) شدند.

برچسب ها: طلا

چاپ

You have no rights to post comments