ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

زبان عشق در جواهرات

زبان عشق در جواهرات

بی ­شک، اگر سابقه تاریخی جواهرات را مورد بررسی قرار دهیم، شاهد این واقعیت خواهیم بود که در طول تاریخ جواهرات مشهورترین عاملی بوده­ اند که انسان­ها بدان وسیله عشق و محبت خود را نسبت به طرف مقابل ابراز می­ نموداند؛ وسیله­ ای که به خوبی نمایانگر عشق، عواطف و احساسات آنان باشد.

 که می تواند به صورت یک گردنبند زمرد، آویز یاقوت سرخ و یا سنجاق­ سینه­ ای از یاقوت کبود و یا یک رشته مروارید و یا یک حلقه الماس تجلی نماید.

امروزه، تهیه و خرید حلقه ازدواج، اساسی­ ترین و مهم ترین بخش هر مراسم عروسی محسوب می­ شود. رومیان اولین کسانی بودند که رسم حلقه دادن را به صورت جزئی جدایی­ ناپذیر از مراسم ازدواج درآوردند.

امروزه در مقایسه با ایام قدیم مراسم تهیه، خرید و اهدای حلقه ازدواج از شکوه بیشتر و معنای رمانتیک و ویژه­ ای برخوردار است. در زمان رومیان، حلقه ازدواج اولین و مهم ترین سندی بود که پدران به وسیله آن قادر به قضاوت درباره ی همسر آینده دختران خود بودند. در آن زمان حلقه­ های اولیه از آهن ساخته می­ شدند، تا اینکه طلا در قرن دوم بعد از میلاد کشف شد. پس از آنکه طلا به عنوان یک فلز گرانبها متداول و مشهور شد و از محبوبیت ویژه­ای برخوردار گردید، در قرون وسطی شاهد افزودن سنگ­های قیمتی به حلقه­ های نامزدی بودیم. در دوره رنسانس بود که استفاده از سنگ­های قیمتی رنگی و الماس به صورت جزئی اساسی و مهم در ساخت حلقه­ های نامزدی و ازدواج متداول شد و تا به امروز به صورت اشکال گوناگون ادامه یافت. از زمان حکومت فراعنه مصری بود که استفاده از سنگ­های قیمتی رنگی به عنوان سمبلی از عشق و محبت در حلقه­ های نامزدی و ازدواج مورد توجه واقع شد. یاقوت سرخ که به رنگ قلب است، از دیرباز سمبل هیجان، عشق و نیرومندی بوده است. یاقوت کمبود سمبلی از رنگ آسمان­ها و بهشت بوده و بیانگر معصومیت و حقیقت است.

یاقوت سرخ و یاقوت کبود از لحاظ سختی و مقاومت به الماس بسیار نزدیک بوده و جزو بهترین سنگ­های قیمتی برای حلقه های نامزدی و ازدواج محسوب می­شوند. سنگ ماه­های تولد نیز نقش سنتی و اساسی در حلقه های نامزدی داشته و بیانگر خصوصیات شخصی افراد بوده­اند. انواع گوناگونی از سنگ­های قیمتی وجود دارند که منسوب به ماه­های خاص تولد هستند. در سیستم غربی سنگ ماه­های تولد به شرح زیر طبقه­بندی شده­اند: گارنت سمبل ماه ژانویه، آمتیس سمبل ماه فوریه، آکوآمارین سمبل ماه مارچ، زمرد سمبل ماه می، توپاز سمبل ماه نوامبر هستند. این سنگ­های قیمتی اثرات خاص را به افرادی که آنها را بر گردن می­آویزند، منتقل می­کنند.

به عنوان مثال به موارد زیر توجه کنید: گارنت (تعهد و فداکاری)، آمتیس (صلح و درک متقابل)، آکوآمارین (عشق)، زمرد (صداقت و پایبندی در ازدواج)، توپاز (وفاداری و وظیفه ­شناسی و دوستی).

مروارید طبیعی، از دیرباز، سمبل عشق و ازدواج محسوب می­شده است. یکی از قدیم­ترین مکتوبات در این زمینه را می­توان در کتاب هندوهای مربوط به Rigueda یافت که در آن به تفصیل توضیح داده شده که چگونه کریشنا (الهه طول عمر) به عمق دریاها رفت تا برای مراسم ازدواج تنها دخترش مرواریدی به ارمغان بیاورد. از نقطه­نظر سابقه تاریخی، مروارید طبیعی سمبل پاکی و معصومیت است. رومیان باستان معتقد بودند که استفاده از مروارید موجب استحکام زندگی زناشویی می­شود. در روایات آمده است که ونوس که به الهه عشق معروف است به صورت یک مروارید از دریا متولد شده است.

البته لازم به ذکر است که تنها حلقه سمبل منحصر بفردی برای بیان عشق و علاقه و فداکاری و تعهد نیست. گردنبندها، آویزها، سنجاق سینه­ها، دستبندها و گوشواره­های ساخته شده از طلا یا پلاتین و مزین به سنگ­های قیمتی از قدیم­الایام تا به امروز همچنان پیام­آور عشق و محبت بوده­اند. قرن­هاست که هنر جواهرسازی متضمن و متبلور ابعاد گوناگون عشق بوده است که به صورت­های مختلفی طراحی و از منابع متفاوتی برگرفته شده­اند. طی چند صد سال گذشته، دوره­هایی با سبک­های مختلف به وجود آمدند که به صورت ذیل طبقه­بندی می­شوند:

جورجین (1837-1714 میلادی)، ویکتورین (1901-1837 میلادی) و آرت نوآ (1914-1880 میلادی)، ادواردین (1910-1901 میلادی)، آرت دکر (1935-1915 میلادی) و رترو (1950-1935 میلادی) و عواملی همچون پیشرفت­های فرهنگی و اقتصادی کشور سازنده و موجود بودن مواد خام اولیه و استعداد فردی جواهرسازان آن دوره تاثیرگذار بوده است.

برچسب ها: طلا, جواهر

چاپ

You have no rights to post comments