ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

راهنمای برای پس انداز

راهنمای پس انداز کردن به زبان ساده

پس-انداز-کردن-پول

فرمول اسکوروووچ!

به طور حتم شما هم با خسیس بازی به دوستانتان یادآوری می‌کنید که به شما بگویند: اسکوروچ! همان شخصیت کارتونی که پول روی پول می‌گذاشت و از کمک به دیگران دریغ می‌کرد، امّا آیا هر پس‌اندازی باعث می‌شود که آدم اسکوروچ شود؟ پس انداز کردن پول از آن کارهای است که حرف زدن راجبع آن آسانتر از عمل کردن به آن است. باید این را بدانید که معنای آن وسیع‌تر از جمله معروف گونه تحت عنوان «کمتر خرج کن» می‌باشد.

باری پس انداز کردن تلاش لازم است.( هر چند که همین جمله کوتاه هم یکی از اصول بنیادین می‌باشد) چه مقدار پس انداز می‌کنید؟ کجا آن را سرمایه گذاری می‌کنید؟ در کدام بانک پولتان را نگه می‌دارید و چگونه اطمینان پیدا می‌کنید که پولتان سرجایش است؟

 تعیین هدف برای پس‌انداز

این روش برای اهداف کوتاه مدت راحت‌تر است. اگر می‌خواهید تلوزیون بخرید، از قیمت آن آگاه شوید. اگر می خواهید ماشین بخرید مقدار پول اولیه که برای خرید آن لازم دارید را مشخص کنید. اما برای اهداف بلند مدت مثل خرید خانه یا حتی زمان بازنشستگی لازم است برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشید. (به عنوان مثال تخمین بزنید چقدر پس‌انداز برای یک زندگی آرام و راحت در دوران بازنشستگی احتیاج دارید و یا اگر قصد خرید خانه در 5 سال آینده را دارید چقدر پس‌انداز می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک کند) همچنین لازم است که در مورد نوع سرمایه گذاری پولتان و این که کدام سرمایه‌گذاری شما را به هدفتان نزدیکتر می‌کند تحقیق و بررسی کنید. قبل از هر چیز از دست قرض و قسط وامهایتان خلاص شوید با یک تخمین کلی از پولی که هرماه برای اقساط وامهایتان پرداخت می‌کنید به راحتی متوجه می‌شوید که سریتع‌ترین راه برای پس‌انداز، حذف کردن این قرض و اقسطها است. شما زمانی می‌توانید به پس انداز کردن پول‌تان فکر کنید که دیگر لازم نباشد هر ماه پولی را برای پرداخت اقساط بپردازید.

تعیین زمان مشخص برای هدف

به عنوان مثال:« من می‌خواهم تا سال دیگر این ماشین را بخرم» یک روز معین را برای تحقق بخشیدن به هدف کوتاه مدت خود انتخاب کنید والبته مطمئن شوید که این هدف تا آن زمان دست یافتنی است(رویاپرداز نباشید!) چرا که اگر دست یافتنی نباشد شما به طور کامل ناامید می‌شوید. مقدار پولی که لازم است هر هفته و هر ماه پس انداز کنید تا به هدف خود دست یابید را مشخص کنید. بهتر است با یک برنامه‌ریزی دقیق و یک حساب و کتاب کلی میزان درآمد و مخارج ماهیانه‌ی خود را مشخص کنید و سپس ببینید چه مقدار از آن را می‌توانید پس‌انداز کنید، به عنوان مثال اگر شما قصد دارید تا دوسال دیگر یک ماشین با قیمتی در حدود دوازده میلیون تومان بخرید لازم است هرماه پانصد هزار تومان پس‌انداز داشته باشید، اما اگر درآمد ماهیانه شما یک میلیون تومان است این هدف خیلی منطقی و واقع گرایانه نیست، پس زمانی بیشتری به خود بدهید و یا هدف خود را ماشینی با قیمت پایین‌تر قرار دهید.

یادداشت کردن هزینه‌های روزانه

میزان پس‌انداز شما به طور مستقیم به میزان درآمد و مخارجتان بستگی دارد اگر قصد دارید مخارج خود را کنترل کنید بهتر است یک نگاه انتقادی به هزینه‌های روزانه خود داشته باشید به مدت یک ماه تمام هزینه‌های جزی و کلی خود را در یک دفتر یادداشت کنید که حتی شامل جزیی ترین نکات و خریدها هم باشد. به عنوان مثال اجاره خانه، بیمه ماشین، خرید ماهانه، بنزین، هزینه ی تلفن، برق، آب، گاز، غذا و حتی هزینه‌های تفریح و سرگرمی مانند بلیط سینما؛ تئاتر و رستوران و...

این دفتر را همیشه همراه خود داشته باشید و هزینه‌های لازم را یادداشت کنید. هفته‌ای یکبار هزینه‌هایی که در یک هفته یادداشت کرده‌اید را با دیگر در یک کاغذ بزرگتر و پشت سر هم یادداشت کنید این کار به شما کمک می‌کند مخارج اضافی و غیر ضروری خودتان را شناسایی کنید و دقت بیشتری در خرج کردن داشته باشید.

تجدید نظر در نحوه خرج کردن

پس از یک یا دوماه، نگاهی دقیق به دفتر یادداشت هزینه‌های خود بیندازید. به طور قطع از مخارج اضافی خود متعجت می‌شوید. مطمئن باشید برخی از پولهایی که خرج کرده‌اید بیهوده و غیر ضروری بوده‌اند و شما به راحتی می‌توانید برروی آنها تجدید نظر و تعدادی از آنها را با توجه به پولی که برای پس‌انداز ماهیانه خود لازم دارید از لیست هزینه‌های هفتگی حذف کنید. فقط کافی است با یک حساب و کتاب ساده ببینید با حذف این هزینه‌های اضافی چقدر در ماه و سال می‌توانید بیشتر پس انداز کنید. این راه به شما کمک می‌کند عاقلانه‌تر خرج کنید.

  • آیا می‌توانید هزینه کمتری برای پول بنزین داشته باشید؟ اگر بیشتر از یک اتومبیل در خانه دارید آیا می‌توانید تعداد آنها را کاهش دهید؟
  • آیا می‌توانید مواد غذایی و مایحتاج خود را از فروشگاه‌های ارزانتر، تهیه کنید؟ آیا امان رفتن به آرایشگاه از ماهی یک بار به دو یا سه ماه یک بار وجود دارد؟
  • آیا درحقیقت به خرید این لباس، کفش و یا کیف احتیاج دارید؟ می‌توانید صبر کنید و آن را در فصل حراج بخرید؟
  • آیا حرف زدن با تلفن؟ می‌توانید این مکالمه را رو در رو انجام دهید؟
  • آیا رفتن به رستوران یا سفارش غذا از بیرون اجتناب ناپذیر است؟ می‌توانید خودتان غذای خانگی حاظر کنید؟ می توانید غذای خود را از خانه ببرید و در محل کار و از بیرون غذا سفارش ندهید؟

چاپ

You have no rights to post comments