ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

تطبیق بازارهای مدرن با بازارهای سنتی

باید بازارهای سنتی را با بازارهای مدرن تطبیق داد

 بازار سنتی و مدرن

پروفسور اودیل سیویتلو جواهر شناس معروف کانادایی

پروفسور اودیل سیویتلو ، در گوفتگوی اختصاصی با خبر نگار مجلۀ طلا و جواهر شرکت کرد . این بانوی جواهر شناس که رئیس انستیتو آموزش جواهر شناسی مونترآل کاناداست، فارغ التحصیل جواهر شناسی از مؤسسه جواهر شناسی آمریکا(GIA) عضو انجمن جواهر شناسی انگلستان (FGA) و کانادا (CGA) است.

وی 15 سال است که به تدریس جواهر شناسی مشغول بوده و در طول این مدت با نشریات معتبر جواهر شناسی همکاری داشته و مقالات قابل توجهی درباره رشته تخصصی خود تألیف کرده است.

 چه رابطه‌ای بین دانش جواهر شناسی مردم و تمایل آنها برای خرید جواهرات وجود دارد؟

اگر خریدار از نگاهی کافی و لازم نسبت به جواهراتی که تمایل به خرید آنها دارد بر خوردار باشد مسلمأ برای آن کالا ارزش بیشتری قائل خواهد شد. البته این راهم اضافه کنم که قبل از هر چیز جواهر شناسان باید نسبت به این رشتۀ تخصصی آگاهی کافی داشته باشند، زیرا در حال فکر می‌کنم تعداد زیادی از مردم اطلاعات بیشتری نسبت به خود جواهر فروشان دارند.

به نظر شما دانش جواهر شناسی مردم ایران در چه حد است؟

تصور می‌کنم مردم ایران احتیاج مبرمی یه آموزش این رشته داشته باشند. البته خود آنها نیز به این نیاز پی برده و تمایل زیادی به فراگیری این رشته نشان می‌دهند.

آیا در کنار تدریس این رشته ، به تجارت جواهر هم می‌پردازید؟

بله،شخصأ به خرید و فروش جواهرات و سنگ‌های قیمتی می‌پردازم. بعضی از جواهر فروشان به دلیل اعتمادی که به تخصص من خریداری کنند. علاوه بر این ،تعدادی مشتری خصوصی نیز دارم که سفارش خرید جواهرات و سنگ‌های قیمتی متعددی را به من می‌‌دهند.

وضعیت جواهر را در کشور چگونه می‌بینید؟

ایران گنجینۀ بسیار گرنبهایی از جواهرات گوناگون دارد اما با تأسف بسیار هنوز برای بسیاری از جهانیان ناشناخته مانده است. فکر می‌کنم ایران از نظر جواهرات سرمایه غنی دارد و بسیاری از مردم در مورد ساخت جواهرات اطلاعات کافی دارند.

مجله ((طلا وجواهر)) اولین مجله ایرانی در حوزه تخصصی شماست که به زودی به دو زبان فارسی و انگلیسی و به طور همزمان در نسخه‌های کاغذی و الکترونیکی منتشر خواهد شد، نظرشما در این باره چیست؟

انتشار این مجله ابداع بسیار جالبی است و همچنان که در جریان کنفرانس عندان کردم جواهر فروشان برای کسب اطلاعات بیشتر باید از مجلات تخصصی استفاده کنند. این بهترین وسیله برای افزایش آگاهی جواهر فروشان است.

با این حساب، شما هم خوانندۀ نشریه ما خواهید شد؟

با کمال میل، مجله شما را خواهم خواند و پیشنهادات و ظریات خود را خواهم گفت.

با توجه به تجربۀ شما در نگارش مقاله‌ها و تحقیقات جواهر شناسی، آیا مایلید با مجلۀ ما همکاری مستقیم داشته باشید؟ انعکاس چه مطالبی در مجله ((طلاو جواهر)) بر جذابیت و مفید بودن آن خواهد افزود؟

علیرغم مشغله کاری بسیار که دارم ولی با کمال میل و در حد توانم با شما همکاری خواهم کرد.

به نظر من چاپ مقالات جداگانه درباره سنگ‌های قیمتی و برسی موفعیت سنگ‌های رنگی در بازارهای جهانی، می‌تواند مخاطبین شما به ویژه جواهر فروشان را راضی کند. همچنین باید بخش ویژه‌ای را برای برسی حل مشکلات اعضای صنف طلا و جواهر اختصاص دهید.

به من از وظایف یک نشریه تخصصی این است که اطلاعات جدیدی درباره موضوعات جدید، سنگ‌های جدید و سنگ‌های مصنوعی جدید در اختیار علاقمندان و دست اندرکاران جواهر شناسی و جواهر فروشی بگذارد تا در راه تجارت و خرید و فروش جواهرات نیز مخاطبین خود را با موفقیت مواجه کند.

بع گمان شما انتشار نسخه انگیلیسی مجله ((طلا و جواهر)) در خارج کشورمان با استقبال مواجه خواهد شد؟

البته در این رشته، رقابت نزدیکی و سختی در کشورهای اروپایی و آمریکایی وجود دارد. مجله شما برای جلب نظر آنها، بهتر است به انتشار مقالاتی درباره تولیدات داخلی سنگ‌ها، جواهرات، معادن و فرهنگ و تاریخ سنگ‌های ایرانی اقدام کند و یا این که به معرفی آن چه کار ایران می‌توان به بازارهای جهانی طلا و جواهرات عرضه نماید بپردازد.

نظرتان درباره خرید و فروش از طریق اینیرنت چیست؟ ‌

افراد زیادی از طریق اینترنت به خرید و فروش جواهرات به ویژه الماس که با شناسنامه‌های GIA به فروش می‌رسد می‌پردازند.واین مسأله باعث دور افتادن از روش قدیمی تجارت سنگ‌ها شده است. امروزه باید بازارهای سنتی و قدیمی را با بازارهای مدرن تطبیق داد.

دربارۀ تأسیس آزمایشگاه سنگ های قیمتی در ایران چه دیدگاهی دارید؟  

تأسیس آزمایشگاه‌های گوناگون برای ارزیابی و تشخیص سنگ‌های قیمتی در ایران را امری ضروری می دانم. اکنون تعداد آزمایشگاه‌های دنیا که دارای اعتبار بین المللی هستند بسیار محدود است.

منبع: مجله طلا و جواهر

برچسب ها: جواهرسازی

چاپ

You have no rights to post comments