ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور*
به یادآوری

ساخت حساب کاربری

پر کردن کلیه قسمت های (*) الزامی می باشد
نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *
Reload Captcha

نوسانات اخیر نقره و تکرار تاریخ

نقره، طلای دیگر

نقره طلایی دیگر

نوسانات اخیر نقره

بار دیگر تاریخ را تکرار کرد. با نگاهی به صفحات تاریخ درمی­یابیم که نقره در زمان­های قدیم ارزشی بیش از طلا داشته و درخشش ماه­ گونه آن سرنوشت بسیاری از تمدن­ها و اعصار را رقم زده است. به تازگی با بالا رفتن قیمت هر اونس نقره به مرز 50 دلار، بار دیگر توجه کارشناسان و صاحب­ نظران به آن جلب شده است. عده­ای معتقدند که شاید قیمت شمش نقره تا هر اونس 100 دلار هم پیش رود و عده­ای دیگر بر این باورند که پس از یک اصلاح قیمتی که در حدود 20 دلار می­باشد، نقره در حدود قیمت هر اونس 32 دلار جای گیرد. به

هر حال در این شرایط که اقتصادهای جهانی هر روز ناپایدارتر از گذشته می­شوند، سرمایه­گذاران بایستی به نکات حائز اهمیت توجه نموده و این مسئله را از ابعاد ذیل بررسی نمایند.

  • آیا نقره نیز مانند طلا می­تواند در دوران بحران اقتصادی به عنوان ابزاری برای امنیت اقتصادی در کانون توجه قرار گیرد؟
  • آیا بانک­های مرکزی دنیا به نقره نیز مانند طلا به عنوان پشتوانه پولی خود نگاه می­کنند؟

جواب به این 2 پرسش تصویر روشنی از جایگاه نقره در نظم پولی امروز جهان را ارائه می­دهد؟

از دیدگاه امنیت اقتصادی، سرمایه­گذاری بر روی نقره و طلا به دو بخش تقسیم شده است. در دنیای پیشرفته، سرمایه­گذاران به دنبال منبع برای سودآوری خود می­باشند و صرف نگاه­داشتن کالایی به عنوان امنیت اقتصادی ملاک عملکرد آنها نیست بلکه امنیت اقتصادی خود را از میان سودهایی که در خلال سال­ها برده­اند، می­سازند. بر این مبنا آنها خرید و فروش خود را بر روی کالای موردنظر تا زمانی که رشد آن ا دامه دارد و سودآوری خوبی هم برای آینده دارد در دستور کار قرار می­دهند. این دسته از سرمایه­گذاران همواره و به طور مدام بازار را زیرنظر می­گیرند تا از سودآوری خود اطمینان حاصل نموده و سود آن را در دستان خود احساس کنند. در کشورهای در حال رشد، رفاه اقتصادی، کالایی نوظهر است که شاید فقط عده­ای سپرده­گذاری در بانک­ها را تنها راه مقابله با آن می­دانند و مانند کشور چین که تا همین اواخر، مردم فقط به سرمایه­گذاری در بانک ادامه می­دادند تا بحران تورم فزاینده مواد غذایی و انرژی تاثیر خود را در کل جامعه نشان داد و تفاوت رفاه و فقر را بیش از پیش آشکار کرد. طلا همواره به عنوان کالایی مهم، جهت نگهداری ثروت برای رفاه و یک جایگاه امن برای مقابله با تاثیرات تورم و بی­ثباتی­ها مدنظر می­باشد.

سرمایه­گذاران جدید، کاربرد طلا و نقره را در خلال سال­های اخیر که بحران­های مختلف اقتصادی بر جهان حاکم بوده است را ملاحظه کرده­اند و به این باور رسیده­اند که در تمامی این سالها روند رو به رشد طلا و نقره متوقف نشده و به عنوان امنیت اقتصادی کاربردی به مراتب بهتر از پول را برای خود داشته است.

از دیدگاه پشتوانه پولی در بانک­های جهانی، امروزه به اندازه کافی اسناد و مدارک که گواه بر جایگاه طلا به عنوان پشتوانه پول کشورها در بانک­های مرکزی می­باشد وجود دارد. هر روز شاهد این هستیم که بانک­های مرکزی در تمام دنیا طلا می­خرند و به هیچ عنوان قصد فروش آن را ندارند اما وضعیت نقره، اندکی متفاوت است.

خریداران نقره دو دسته­اند: خریداران جزء و خریداران کل. خریداران جزء اغلب کسانی هستند که از نقره به عنوان زیورآلات استفاده می­کنند و علاوه بر زیبایی آن هزینه کمتری نسبت به طلا می­پردازند اما در مورد خریداران کل، بایستی آنها را موشکافانه مورد بررسی قرار داده و با آمار و ارقام با آنها صحبت نمود.

به تازگی بانک­های مرکزی کشورها علاقه شدیدی به خرید شمش نقره از خود نشان داده­اند. نقره علاوه بر مصارف بسیار بالای صنعتی به عنوان ذخیره بانکی برای مقابله با تورم مورد استفاده قرار گرفته است. فروردین ماه امسال، تقاضای جهانی برای خرید شمش نقره به میزان 4/339 تن رسید که این مقدار در مقایسه با فروردین سال گذشته که رقم 9/302 تن بود افزایش 12 درصدی را از خود نشان می­دهد.

این آمارها در سال 1387 و 1388 به ترتیب 5/132 و 3/127 تن بوده است. تنها واردات کشور چین علیرغم قیمت­های بالای آن در سال 1390 به طرز چشمگیری بالا رفته است. طبق آمار، کشور چین در سال 1389 مقدار 4/3475 تن شمش نقره وارد کرده است که در مقایسه با واردات سال 1388 که رقم آن 8/876 تن بوده، رشد عجیبی داشته است. نکته جالب توجه این است که کشور چین تا سال 1386 فقط صادرکننده شمش نقره بوده و تغییر سیاست کلی این کشور از صادرکننده شمش نقره به یکی از بزرگ­ترین واردکننده­های آن نشان از اهمیت روزافزون نقره در مبادلات جهانی را دارد.

روند افزایشی قیمت نقره یعنی 137 درصد در یک سال گذشته حاکی از نگاه کارشناسان و بانک­های جهانی این فلز ارزشمند است و جالب­تر این که آمار واردات شمش نقره هنوز هم موید همین نکته می­باشد. همان­گونه که در چهار گذشته کارشناسان خبره ما نظرات خود را در مورد افزایش قیمت طلا اعلام نموده­اند تلاش می­نماییم تا مخاطبین خود را از چگونگی روند افزایشی و جایگاه استراتژیک فلزات دیگر آگاه نماییم تا از این راه علاوه بر حفظ و نگهداری ذخایر ملی به رفاهی گسترده در میان­مدت دست یابیم.

برچسب ها: نقره

چاپ

You have no rights to post comments